Han skal bare ud. Tiden er gået. Chancerne opbrugt. Vi er ikke Danmarks bedste hold, vi er middelmådigheden selv. Dårligt forsvar, dårlig boldomgang, dårlige til at spille direkte.
Man har forsøgt det samme gennem mange år - at designe taktikken til at kunne dominere på bolden, og det har vist sig, at det kan vi åbenbart ikke.
Det ville være oplagt at lave småjusteringer ift. spillertyper - f.eks. bringe en 9’er ind, der er god med ryggen til mål og god i luftrummet.
Selv med en ny sportsdirektør har vi ikke formået at retænke den lorteplan, der for længst har spillet fallit.
Pisse ringe.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk