Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes setup bliver en utrolig fluffy størrelse. Jeg troede egentlig du mente rugekassen i FCK Talent, træningsbanerne (inkl. placering midt i byen) og så videre.

Men hvem i klubben har al den erfaring? Der er jo skiftet ud over alt. Per Wind, Jesper Larsen, sportschefer, bestyrelsesmedlemmer, selv Jes Mortensen er videre.

Man kunne næsten lige så godt sige, at vi skal være bedst, bare fordi vi er FCK. Det er både rigtigt og indholdstomt, fordi de andre nok er ligeglade med hvad vi hedder.
Batman Close. London W12.
Det er faktisk det helt store problem med FCK. Vi spiller bolden rundt 4000 gange uden at blive farlige, samtidig er vores defensiv helt åben hvis modstanderne opsnapper bolden.

Jeg tror alle er trætte af at bolden bliver spillet til side til side i 5 minutter som ender med en upræcis højder ind i modstanderens felt fra Vavro.


Jeg tror kun at jeg mindes ét gennemspillet angreb, som førte til en afslutning tæt under mål, hvilket var det udlignende mål i går. Det er bare for dårligt at man ikke kan skabe sådan en situation flere gange på 90 minutter.
AGF scorede lige på at Gift Links blev sendt i dybden og dernæst lavede indlæg xD
Nå okay. Nu fremstår udtrykket "betondefensiv" pludseligt positivt i måden, du bruger det. Tror det bliver lidt for semantisk for mig.

Jeg tænker, vi kunne lære en del af AGF´s spillestil. De har et fast koncept, hvor spillerne ved, hvad de skal, og derfor ser man mange af dem vokse over tid.
Det er samtlige hjemmekampe i denne sæson, hvor AGF har trykket modstanderen i bund fra start af. Det ser man slet ikke i FCK, der er slet ikke samme entusiasme og spillelyst. Det er en bekymrende statistik under Neestrup, hvor man næsten kommer bagud i samtlige hjemmekampe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan det tænkes, at man som spiller bliver modløs, hvis ens træner ikke har den taktiske formåen til at løfte holdet? Hvis din træner hele tiden beder dig gøre ting taktisk, der ikke giver mening eller ikke hjælper på præstationerne, mister man jo motivationen.
Jeg tror heller ikke at Neestrup har det der skal til for at få vendt dette, nu har man 2 svære kampe med FCN ude og BIF hjemme. Der skal simpelthen være en trodsreaktion ellers må det være slut for Neestrup i landskampspausen.
AGF scorede lige på at Gift Links blev sendt i dybden og dernæst lavede indlæg xD


@Karsboel

Hahahaha nu er de foran 3-0.

Mål nr. 2 er fra et indlæg og mål nr. 3 er at sende Links i dybden igen😂
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nandeyanen

Lige præcis. Men sådan en taktik ville jo aldrig gå for FCK, fordi modstanderen står længere tilbage, end hvad tilfældet er imod AGF.
@karsboel

Vi bruger selv taktikken når vi er i CL. Det er en rigtig god taktik AGF vælger at køre for man tager ikke så mange ricisi i defensiven ved at køre den.

Men i Superligaen er forventningen at FCK tryner alle hold tilbage. Mod Viborg prøvede vi i momenter at lokke Viborg frem hvor vi spillede bolden rundt på egen banehalvdel. Men de valgte ikke at gå frem i press og det resulterede i at publikum i Parken lavede buhråb og råbe Attack Attack Attack!
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce