Snak

Mere indhold efter annoncen
Også synd for Okore der lige når at blive lettet over ikke at skulle dække N´Doye op mere før han får Cornelius i hovedet. Usportsligt.

Tænk at det kun er 9 måneder siden Roland Nilsson var træner i klubben. Det virker som en fjern tidsalder, halv myte, halv virkelighed.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Hvordan fungerede det med Delaney, Claudemir og TK centralt? Var Vetokele lige så kraftfuld som i Frankrig?


fck-medløber.
4-3-3 opstillingen fungerede rigtigt fint i store perioder af kampen. Og Delaney, Claude og TK spillede alle en rigtigt god kamp. Kombinationen med det høje, aggressive pres gjorde det svært for FCN. Med til historien hører dog, at FCN et par gange i første halveg får spillet sig ud af presset, og uden den naturlige opbakning til LJ og PB på backerne, så blev vi spillet tynde over kanten, og det gav et par ret farlige situationer, hvor vi især i den ene er heldige med en sløj afslutning. Jeg synes også, at vi i perioder havde svært ved at holde dynamikken i bredten på den sidste tredjedel, fordi det var vores backs, der skulle udfordre en mod en - og ikke overlaps som normalt. Og så gennembrudsstærke er de heller ikke, og det kvalte lidt indlæggene. Anden halveg fungerede den del dog noget bedre.
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Spillede vi virkelig 4-3-3? Jeg forestillede mig det var den klassisk 4-4-2, hvor Claudemir trak mod midten. LJ ville således stå med en del af det offensive alene, mens PB og NJ18 ville udgøre en almindelig venstreside, og Santin/Cornelius udgøre toppen. Det var ikke tilfældet?

Dejligt at høre at midtbanen gjorde det godt. Hvordan var Kris?

Jeg har læst bold.dks kampreferat, men det virker ofte som om de vælger en skabelon på forhånd og så fylder en lille håndfuld fakta i den med større eller mindre held.
fck-medløber.
Kommentatorerne snakkede om, at det tilnærmelsesvis lignede en 4-3-3 på et tidspunkt. (Med NJ som central angriber). Det er jo lidt svært at se hvordan alle placerer sig på tv, men jo, især i det defensive når FCN havde bolden, og når man så fik overbliksbilleder, kunne det da godt ligne en forsvarskæde med 4, og en midtbane med 3.
Den ene af kommentatorerne bemærker så også, at det bare var 4-mands midtbane med den berømte "diamant". En defensivt orienteret central midt, og en mere offensivt orienteret.
I det hele taget er del vel lidt overflødigt at gå voldsomt op i, da spillernes position på banen jo jævnligt flyttes rundt under en kamp, efter hvor der nu skal dækkes. Således ligner det måske det ene øjeblik en formation, og det næste en anden.

Den aggresivitet der blev lagt i at presse op på boldholderen, lige fra starten, var dejlig at se. Også fordi det generelt blev holdt. Man løb måske lidt mere end FCN gjorde (især i starten, hvilket en statistik også vist på et tidspunkt), men det stressede FCN når de skulle bygge op. At de så, især i første halvleg, fik nogle chancer ved hurtigt fremadrettet spil, må man tage med. Det var godt nok ved at brænde på et par gange, i vores felt. Heldigt FCN ikke fik held til at afslutte ordentligt i de situationer.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Flot og seværdig kamp, stærkt af Cornelius - og tillykke med sejren til jer og et hold, der p.t. gør god reklame for spillet.

Kommentatorerne snakkede om, at det tilnærmelsesvis lignede en 4-3-3 på et tidspunkt. (Med NJ som central angriber).

Verden er af lave.

Vh.

Adriaanse

Fra mit sæde i parken lignede det en klar 4-3-3. Selvfølgelig var der dynamik, og vi trak næsten ned i en 4-5-1, når de var boldbesiddende på vores halvdel, men det var tydeligvis ikke den traditionelle 4-4-2. Og vi spillede ikke rigtigt med brede kanter på midtbanen.
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Hvis der blev spillet en 4-3-3 med Nico Jørgensen som central angriber.

Hvor satan spillede Cornelius så?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
For det meste ville jeg kalde det 4-3-1-2, men mange gange træk Santin og Cornelius ud til siderne, så der var plads for Nico at rykke i midten og så ligner det en 4-3-3,
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Okay.

Jeg har luret inde på superliga.dks side og set noget analyse på kampen.

Der ligner det, ifølge gennemsnitlig boldaktions placering, at Cornelius konstant var indefor straffesparksfeltets kanter på banen.

4-3-1-2 ville også være mit udgangspunkt ud fra den gennemsnitlig boldaktions placering.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce