Jeg ønsker primært nogle ejere, som ser FCK som en langsigtet investering eventuelt nogle som vil købe FCK med henblik på at sælge igen om 10-15 år i modsætning til de nuværende ejere, som ser FCK som en ko som skal malkes på årsbasis.
Det jeg ikke sikker på jeg gør. Men det måske også fordi jeg tror du bygger det op på en præmis jeg ikke er med på.
Hvad vil det sige at være langsigtet her. En mulighed kunne jo være at blive købt af en kapitalfond eller folk med den slags baggrund. Vi kunne jo kalde dem HFG. Interessen for HFG kan tænkes at være at holde på sit, undervurderede, aktiv i en årrække for at lade markedet gøre størstedelen af arbejdet og vente på at fodboldklubber generelt er blevet så meget mere værd at man kan sælge med størst mulige fortjeneste. I så fald er deres interesse nok at gøre det til så lavt et udgivftsniveau som overhovedet muligt. Ikke smide penge i noget somhelst der ikke vil være værdifuld for værdien om 10-15 år. Hvorfor skulle de?
Så de investerer ikke i klubben for at få løbende sportslig succes. Værdien af et mesterskab i 2025 er nok ikke særlig stor når en klub skal sælges i 2040. Så hvorfor smide en masse penge efter det?
Ejere der hele tiden skal have lidt ud af det, vil derimod gøre hvad der skal til på den korte bane for at sikre der er noget at få udbytte af.
Det var ret forsimplet og der findes selvfølgelig en del sandheder mellem HFG og den kortsigtede der skal tjene sine midler på sportslig succes her og nu. Så hvad de rer bedst afhægner af det konkrette ejerskabs plan med den enkelte klub.
Erik Skjærbæk har ingen interesse i at udvikle FCK, koen skal bare malkes indtil den er død.
Men det jo også et lidt plat billede at tegne af vores nuværende ejere. Det kan godt være det ikke er dem alle der maler sig i hovedet og går foran i fanoptog. Men de er jo ikke blevet velhavende ved at være idioter er ikke forstår nogle ret simple ting som vi andre også forstår omkring den fodboldklub de har mange penge investeret i.
De ved da godt at der skal investeres løbende for at holde sig tæt på de penge der er sjove for dem. At uden sportslig succes ingen god forretning for FCK. Og i modsætning til eksempelvis Brøndby hvor der skal investeres i en risikofyldt vej til Europæiske indtægter, har vi en position at holde fast i. Det forstår alle, også Erik Skjærbæk. Lad os ikke gøre ham dummere end han er.