Snak

Mere indhold efter annoncen
Sagtens og sagtens. Jeg kan tage fejl, men har City lavet det nummer bare én gang de seneste eksempelvis 5 år? Købt en spiller for mange penge og lejet ham ud til en anden klub under City Group eller hvad de hedder?


Nej, men City handler jævnligt i andre City Group klubber og Savinho var lejet ud fra Troyes (under City Group) til Girona.
Hold kæft jeg er skuffet over FCK sælger klubbens spillere i stumper og stykker.
En ting er at sælge dem, når tiden er de skal videre og så finder man en OPRIGTIG ERSTATNING. Det er jo OVERHOVED ikke hvad der sker.
Sorry min frustrationer.

Det er bare så frusterende, at der ikke kan holdes på vores profiler.
@quazz

Det har de faktisk.

Yan Couto, købt af Manchester City for €6m sommer 2020 og lejet samme sommer til Girona.

Så er der Yangel Herrera, købt vinter 2017 for €1m og først lejet til New York City samme vinter. Han er sidenhen blevet solgt af Manchester City sidste sommer 2023 til Girona for €5m.

Jeg ved ikke om der er flere end Yan Couto, lad mig tjekke.
Yangel Herrera er ikke helt det samme, men jeg nævner ham for at pointere at det er normalt Man City køber en spiller for at leje med det samme ud til et City Group fodbold hold.

Edit: Efter lidt research:

Aleix Garcia, købt af Man City i 2015 og lejet til Girona i 2017.

Douglas Luiz, købt af Man City for €12m sommer 2017 og lejet samme sommer til Girona.

Patrick Roberts, købt af Man City i 2015 og lejet til Girona i 2018.
____________________________

Så hvis vi tæller de seneste 5år kan vi nævne Yan Couto, går vi lidt længere tilbage kan vi nævne Douglas Luiz. Begge købt og lejet i samme vindue til Girona.

Edit 2:
Fandt en liste: https://www.transfermarkt.com/vergleich/vereinsvergleich/statistik/281_12321

19 forskellige spillere er skiftet mellem Man City og Girona.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Okay interesant. Ikke noget jeg har opdaget. Har Girona været med i City group så længe? Troede det var nyt.
Har Girona så ikke økonomi til at betale 10-15-20 mil euro for spillere? Kan være deres økonomi først rigtig går fremad nu.

Men bliver da spændende at følge med i FCKs vindue her til sidst.
@Defensive Tunger

Girona blev købt af City Group i 2017. Det er et nyt La Liga hold. De spillede i Segunda Division (Nu La Liga2) som sent som i 21/22 sæsonen, måske det er derfor det føles nyt, for det er først nu man hører om Girona.

Girona har bypassed alle financial fairplay regler ved hjælp fra City. Nogle af de spillere de har fået har haft en Transfermarkt værdi på €25m.

Nu er der kommet nye regler hvor eksterne skal vurdere spillerens pris ved interne handler. Derfor kan det give mening af det er Man City der køber spilleren da de sandsynligvis selv har brug for en angriber i fremtiden.
Lad os antage det er Girona der køber Orri og han slår igennem og dernæst bliver vurderet af de eksterne til en værdi på €60-80M. Så er det et for dyrt skifte til Man City hvis de kun vil bruge ham som andet valg ligesom Alvarez.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan ikke se om nogen andre har skrevet det men Mois frikøbsklausul udløber ved midnat ifølge Farzam. Så må han gerne løfte sit niveau igen.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Neestrups masterplan vi alle har overset. Han har fået hele holdet til at sejle inklusivt Moi, så ingen ville købe ham.
Med hans frikøbsklausul udløbet, så slår vi Flintstone United 10-0 inden vi høvler brøndby midt over i weekenden.
Nå. Det går ad helvede til, men det har jeg prøvet før med FCK. Sidst endte jeg med at være rasende på Ståle i halvandet år. Det gider jeg ikke denne gang. Så nu prøver jeg noget andet.

Jeg kan godt lide at Falk er en positiv rollemodel på banen. Når der er pres på og det går skidt, kan særligt unge spillere nemt ende helt forkrampede på banen. Så er det sgu meget godt Falk hjælper folk videre.
Jeg synes der er frygteligt stille på rygtefronten her den sidste uge af transfervinduet.

Der SKAL simpelthen hentes 1 eller 2 kvalitetsspillere mere ind som situationen er lige nu. Mest kritisk er det vel med en 6´er, men som de foregående 3 år er det nok et punkt man ikke prioriterer.
Desuden må det være tydeligt for enhver, at Froholdt trænger til en pause.

Han har fået alt for meget spilletid, alt for hurtigt. Han viste sig rigtig fint frem i starten af sæsonen, men grundet skader, har han spillet mere end hvad der måske har været planen. Det er et stort ansvar at smide over på en så urutineret spiller, og det har desværre kunne ses på hans præstationer de sidste 3-4 kampe, hvor det ikke har set godt ud.

Vi skal tilbage til, at han kan få lidt spilletid her og der, når kampene tillader det, og så måske en start plads i ny og næ, når vi møder dårligere modstandere.
Annonce