Snak

Mere indhold efter annoncen
hvorfor er det vi ved 2-0 overlader alt initiativ til Brøndby?

Det er vel mere en generel ting der sker i fodboldkampe og ikke en fck ting? Altså at man trækker sig lidt, når man kommer foran? Måske for at “beskytte” det man har, tænker det er psykisk også. Men ja det kunne da være fedt hvis vi bare kørte på!
Hold da op Neestrup virker som en lettet mand. Sådan har jeg ikke set ham før.

Og en skøn kamp at vælge, at få lukket den der åndssvage 30 minutters statistik ned i en kamp mod brøndby.
Wind er for ofte skadet og scorer ikke nok. Absolut en glimrende angriber men ikke den profil jeg håber på.


Derfor at man henter 2. Wind og Adamsen.

😅
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
"hvorfor er det vi ved 2-0 overlader alt initiativ til Brøndby?"
I tillæg til AltidFC´s svar; de psykologiske effekter kører på begge sider, og mens vi uundgåeligt begynder at tænke i konsolidering af en 2-0 føring til pausen, forcerer Brøndby deres fremadrettede spil - og så dårlige er de altså heller ikke, mens vi har brugt en del kræfter i kampens først, meget vellykkede, fase.

Hvis vi ser bort fra det røde kort, men indregner at vi reduceres af det, begår vi os egentligt fornuftigt resten af første halvleg - og godkendt i anden. Og vigtigst af alt, vi viser karakter og vilje i alle kampens faser, selvom det flere gange er tydeligt at vi ikke er for godt afstemte og mangler en del relationer ... foruden en decideret gg på toppen (men det kan dagens 3 mål i nogles øjne måske fortrænge).

Dame, eller russeren fra Vejle og Adamsen. Eller noget helt fjerde.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Geddar,

Jeg må så konstatere, at du bare baserer din vurdering af Harders vs. Orris afslutningsevner på ren mavefornemmelse. Tallene fra Fotmob viser, at de ligger rimelig lige på effektivitet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En ting er at vi trækker os, men den manglende evne til at holde i bolden er altså træls. Håber det bliver en af de ting Nees arbejder med.
Jeg forlod min plads, umiddelbart efter Mois scoring. Jeg kunne godt mærke, at der var et potentielt hjerteanfald på vej, ved udsigten til et massivt Brøndbypres og 2-3 scoringer til udeholdet. Så jeg fandt min bil og drønede rundt med det samme nummer på repeat i 20 minutters tid, hvorefter jeg tjekkede slutfacit og til min store glæde kunne køre hjem med lettelse. Nu skal jeg så se hele kampen på re-run på Viaplay. Glæder mig til at høre Brian Laudrups forfærdelse. Og interviewene med Neestrup og spillerne.

Jeg kan sige dette om kampen, som jeg så den: Min bøn blev hørt. Vi havde så meget brug for en sejr i denne kamp, og den kom. Der blev rykket sammen i bussen og samtlige spillere (bær over med mig, hvis det ikke er det faktiske billede) gav deres ypperste. Gocho ville virkelig tage revanche fra FCN-kampen og var helt oppe at køre. Det var fedt, men jeg nåede også at tænke, at jeg håber, han ikke er for meget i sine følelsers vold. Han lignede en fan på tribunen, så meget han blev påvirket af kampen.

Trott var god, Gabriel var suveræn (virkelig, han var virkelig, virkelig god), Diks var god, Garananga var god, Froholdt tog alle de rigtige løb i presset (mega fedt at se), Lerager var nærmest en åbenbaring som anker mellem motorrummet og centerforsvaret, Achouri var angrebslysten, Claesson gav alt, hvad han havde, Mattsson virkede fokuseret og skarp og Moi gav stille og roligt bare bevis på, at han er ligaens bedste spiller. Fuck, hvor er han vild. Han er virkelig helt enormt afgørende for vores offensiv. Alt der bliver farligt, eller har potentiale til det, er han inde over. Og så var hans mål altså lækkert. Som jeg så det, var han kommet en smule ud af balance, for at få Sean Klaiber rystet af sig, og alligevel formår han at chippe bolden over Patrick Pentz.

Det er kampe som denne, der kan vende tvivl til tro på tingene. Det er en præstation, der bedre kan tømre en trup sammen, end 800 timers teambuilding. Det er en sejr, alle kan føle og mærke, som alle har deres andel i. Neestrup havde fået indstillet holdet perfekt. Kæmpe cadeau til ham. Han må edderman´me også være lettet. Han have følt sig meget presset.

Kampen mod FCM er stadig vigtig, klart, men jeg har en fornemmelse af, at selv med nederlag i dén kamp (skulle det ske), rejser vi os hurtigt igen. Og kan vi i tilgift få et par solide forstærkninger ind, begynder det at ligne noget, der kan bygges noget godt op om. Jeg håber i den sammenhæng, at Neestrup har lært, at Rasmus Falk ikke skal spille den 6´er for os. Den energi og den udstråling der var i Lerager i dag, er det, vi har brug for. Det så meget, meget bedre ud med ham på den position
Matias, fin kommentar - og enig i de fleste pointer/iagttagelser.

Man kan vel sige at det i bedste fald var teambuilding on track, med praksisnær sved og saft - og uden at sætte barren for højt eller slikke navle på sig selv. En ret stærk bedrift fra alles side, måske især Neestrups.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Helt enig med bedømmelserne, Matias. Georgieren er en momentum-spiller med kæmpe hjerne og visse mangler i kynisme. Og, ja, Gabriel virker som en kolossal klasse-signing indtil videre.

Clement Bischoff er Mikkel Bischoffs nevø, men er Morten Krogh også Mogens Kroghs nevø?
Batman Close. London W12.
Lerager lå ved siden af Moi på midtbanen fra start. Vi spillede uden en egentlig sekser med en mere flad struktur på midtbanen end hidtil. Det virkede også, som om BIF slet ikke kunne finde ud af det i starten med Mattsson og Claessen, som så lå sammen og lukkede af for deres afspil i første pres.

Som jeg plejer at sige: Det er heller ikke nogen naturlov, at vi absolut skal spille med en enkelt sekser i alle kampe .

Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Annonce