Snak

Mere indhold efter annoncen
Gav vide, hvad DBUs bevæggrunde er for at holde transfervinduet åbent i 72 timer længere end alle andre. De gad nok ikke at arbejde til midnat på en fredag. Fredagsbar var vigtigere.
Jeg gider ikke slå efter, men som jeg husker det startede den tendens for efterhånden nogle år siden.
Der er i øvrigt enkelte ligaer, som har åbent endnu længere. Her gider jeg så heller ikke slå det op, så du må selv Google for hvilke. :)
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Sidste år blev det forlænget med 24 timer, således at det passede med de store ligaer. I 2022 lukkede det 24 timer før alle andre klubber uden at blive forlænget.
Fed kamp. Jeg kan godt forstå, jeg havde hjertet oppe i halsen, for det havde været ubærligt, om Brøndby var smuttet fra Parken med point.

Det er en sjov opstilling, når man ser kampen på skærm. I interviewet med Neestrup fik han kaldt det en "skæv 4-4-2". Og altså, det kan jo tolkes som en variant af den sædvanlige 4-3-3 / 4-2-3-1. Men det er i hvert fald rigtigt, at Moi lå lavere, når modstanderne havde bolden, end han normalt gør. Det er dog også rigtigt, at det er Lerager, der er den centrale spiller i forståelsen støddæmper for backkæden. Han var virkelig god i dag. Han var meget kommunikerende og lavede flere "omvendte" støtteløb i feltet, altså løb ind i eget felt for at agere ekstra forsvarsspiller eller slet og ret bare at følge sin mand. Ham kan vi altså godt bruge i den rolle fremover. Om det er i en formation som i dag eller den mere normale, Neestrup har praktiseret.

Vedr. Moi, så er han ligaens bedste spiller. Det er min mening. Hvis fans af andre hold synes det er helt hul i hovedet, må det være op til dem. De må gerne synes, det er helt skørt at se Moi som ligaens bedste, men det er nu en gang min holdning, og det mener jeg både som tilhænger af FCK og så objektivt, jeg evner at se spillet som neutral.
Havde i øvrigt ikke lagt mærke til før nu, at det var Gocho der fremtvang det frispark, Mattsson fik sendt ind i panden på Gabriel. Så han var altså både ophavsmand til 1-0 og 2-0.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ret enig matias.

Og jeg kørte dog ved 2-1 og nåede til Humlebæk og retur via motorvejen men fik dog en sms fra den forbløffede hustru da Moi scorede.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Der kan man se quazz. Jeg var ellers sikker på, vi havde forlænget transfervinduet de første dage ind i september i efterhånden nogle år. Uden jeg i øvrigt havde skelet til, hvilke andre ligaer der havde gjort tilsvarende.

Når man er, hvor Superligaen er i fødekæden, er det nok meget rart for en klub som vores. I hvert fald for de klubber, som har meget dygtige spillere rendende. Så kan man nå at afslutte storsalget, og have et par dage til at hente erstatning.
Og det gælder jo i og for sig også klubber der sælger for knap så mange penge, at de kan nå at hente erstatning ind.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Matias,

Det lignede i hvert fald en skæv 4-4-2 uden bold med Claesson og Mattson forrest. Claesson lå på Wass, mens Mattsson styrede og startede presspillet. Det voldte Brøndby store problemer med deres fase 1 de første 20-25 min. En lille genialtet af Neestrup at lægge Mattsson så højt sammen med Claesson nu, da vi har solgt Orri, idet Mattsson er så god i presset.
Alt det bedste til Falk og familien.

Men vi manglede ikke hans evner i kampen. Jeg synes vi spillede mere direkte fodbold og brugte vores backs mere. Derudover hjalp det også at have en ekstra spiller til at gå ind i tacklinger.

Jeg synes også Claesson spillede en rigtig god kamp og var indblandet i Mois mål med assisten. Sikke nogle kampe han tog. Tog også et korrekt gult kort, noget jeg synes vi har manglet.

Mod FCM håber jeg at se Lerager, Delaney og Claesson på midtbanen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mattsson var meget aktiv, ja. Jeg kan virkelig godt se ham udvikle sig i FCK. Om vi nogensinde kommer til at få det antal mål og assists, vi havde håbet på, er tvivlsomt, men jeg synes han har en god pakke med sig. God med på bolden på fødderne, kan bevæge sig hurtigt med den, aggressiv i pres, god pasningsfod. Han skal nok komme efter det.

Trott gjorde det også rigtig godt.
Annonce