Nier, jeg tror du har fået fanbrillerne på omkring Andreas Cornelius. Jeg elsker ham også, men at han lykkes med en brysttæmning og et godt løb (lad os bare sige flere), gør ham ikke god i går.
Nej, han lykkes med 7-8 situationer, hvor han modtager bolden med ryggen mod mål og vinder sine dueller. Flere rigtigt gode aflæg. Generelt ser han forbavsende letbenet ud og bevæger sig godt rundt. Skaber plads for andre med et par højintense løb til forreste stolpe. Langt fra de ynkelige indhop han havde i foråret.
En enkelt aflevering til Diks i højre side, hvor de går fejl af hinanden, et mislykket forsøg på at gå forbi Bjarne Pudel i samme side (tæt på at lykkes, og så havde han været blank foran mål) samt et hovedstød forbi mål. Ellers har du intet at hænge en negativ kritik af hans indsats op på. Lutter gode sager og opmuntrende fremtoning generelt. Faktisk virker han endnu stærkere ved gennemsyn af kampen anden gang, hvor jeg har nærstuderet hver eneste af hans aktioner fra 61. minut.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå