Snak

Mere indhold efter annoncen
@Farmand

Hvem er du? Og oprettede du en ny bruger bare for at skrive det? Patetisk at skjule sig bag en ny bruger.

Især fordi du ikke aner hvad du snakker om - jeg har længe forsvaret og været fortaler for at beholde Nees. Men nu er det slut.
Mads. Hvis du har brug for, at en etableret bruger skriver det, kan jeg da godt skrive, at dit hysteri, som nok forekommer primært under og efter kampene, er relativt enerverende.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
@svoger

Meget præcist og meget enig! Jeg hylder i den grad forskelligheden hos mennesker og deres synspunkter. Men hold da op, hvor er der også mange måder at udtrykke sin frustration og magtesløshed på.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Jeg kommer i dag til at udtrykke min frustration ved at lave en double bacon cheeseburger med ekstra ost og bacon og så en speciel stout øl til maden.

Så kan weekenden sgu reddes 🍔

Alternativet er at tage en tur i skoven med Bo Henriksen 🌲
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg er stadig i chok over at vi rent faktisk tabte kampen. Jeg fatter det simpelthen ikke. Halvdelen af deres hold lå med krampe til sidst ved 1-1 (noget af det kan selvfølgelig havde været spil for galleriet), men at de alligevel formår at komme frem og score til 1-2 er fuldstændig ubegribeligt.

Og Nande har faktisk en pointe, hvem helvede har de tænkt sig skal score vores mål? Hvis man lige igen sammenligner med FCM så føler man at deres mål kan komme alle steder fra, Osorio, Simsir, Francu, O Sørensen, Buksa, Chilufya etc har alle vist at de sagtens kan score mål. Hvem skal score for os? Moi, Diks på straffe, også ellers Mattsson, Corner og Achouri i sådan cirka hver 5. Kamp.

Men jeg har det godt nok ambivalent. Synes faktisk vi spiller en rigtig fornuftig kamp overall og virker klart bedre end dem, vi skal jo være foran med 2 eller 3 mål inden de udligner på deres første chance i kampen. Selv efter 1-1 har jeg faktisk en fin fornemmelse af at den nok skal komme til sidst, men der blev jeg slemt overrasket.

Jeg må også sige Nees laver nogle spøjse indskiftninger. Hvorfor ikke skifte Robert ind, når vi skal nedbryde en blok endnu en gang? Det er også helt fint at se egne talenter og Højer er kun 17, men for satan hvor var det et ringe indhop. Onugkhas var ikke meget bedre. Det er godt nok svært at se hvor det skal komme fra, hvis ikke Achouri eller Moi sprudler.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Nees har forlængst mistet taget på både trup, taktik og spillerne individuelt. Han fremstår uden evner til at anticipere kampenes udvikling, og uden viden om, hvordan kampene skifter karakter.
Der er ikke rigtig nogen selvindsigt udadtil, men i stedet bortforklares helheden med brække alt over i enkeltdele; "gode minutter" etc.
Han virker oprigtig talt ikke klar over problemernes omfang, men derimod med en ukuelig tro på, at gentagelse på gentagelse af samme fejlslagne taktik, pludselig vil ændre udfaldet.

Om det er stædighed, manglende evne til forandring, manglende evne til at instruere sine spillere både individuelt eller kollektivt, er for så vidt ligegyldigt, når holdet konsekvent underpræsterer.

Nees bør være fortid i forbindelse med landsholdspausen, men det sker næppe. Lige nu er det sportslige setup en flok navlebeskuende nepotister, der alle har det såkaldte FCK-DNA i blodet. De løser intet, de udvikler intet, og de famler rundt i mørke.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg håber russeren kommer videre i vintervinduet. Så. kan FCK bygge offensiven op i sommervinduet, hvis de altså har råd til det.

Vi har i længere tid haft problemer med skarphed i offensiven. Achouri gør heller ikke sig selv nogle tjenester ved og være så ineffektiv foran mål. Hvis han kunne ligge det i hans spil, ville det jo være alt hvad han manglede.

Så mon ikke offensiven skal pudses lidt op i vintervinduet, og så må vi se om der skal bygges nyt op til sommer..

Skal man finde noget postivt må den høje boldbesiddelse være en af dem.

Edit: hold da op hvor jeg savner spillere som Rooney B. Han er vel tilbage efter jul. Med vavro og Diogo væk og Roony skadet, så mangler vi skytter der sparker udefra..
Noteret.

Jeg tænker jeg tager en pause for nu.
Det begynder at se kritisk ud for trænerstaben og Neestrup; hvis de kommende kampe ikke viser en større soliditet og effektivitet, kan vi meget vel se hen mod udskiftninger, herunder en fyring af Neestrup. Presset kan ganske enkelt blive for tungt.

Vi spiller godt til Delaney udgår, derfra er det retur til det mere apatiske, rådvilde og langsommelige, ineffektive spil, som bringer os problemer og pointtab. Lerager synes jeg spiller stærkt i det meste af første halvleg, ligesom enkelte andre. Men over hele linjen falder vi ud af dominansen, og kikser nogle afgørende markeringer, som gør udslaget. Katastrofal afslutning på kampen.

Det er ikke spillermaterialet, som på stort set alle pladser skal kunne give bedre kampforløb og resultater, der er hovedproblemet. Det er ledelsen af kampen, der svigter - det er mentaliteten, der kikser. Og det skal både Sune og Neestrup se meget, meget, meget alvorligt på - og få gjort noget ved, på den ene, anden eller tredje måde (f.eks. har tilførsel af højere kvalitet på assistentrænersiden længe været påpeget).
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Kampen i går illustrerer meget godt et problem ved store udskiftninger og manglen på kulturbærere. Diks og Lerager er for højt oppe at ringe til at have overblik og Claesson virker ikke rigtigt på, så der mangler nogen, der kan tage fat i Højer og hjælpe ham til det rigtige spændingsniveau i stedet for at prøve at være kampafgørende på sine tre første aktioner.

Og vigtigere endnu, der mangler en styrmand til at tage Giorgi i nakken og bede ham om at tage sig sammen og være fokuseret. Det er som at se Peter Ankersen på en dårlig dag, når han flagrer rundt, oversatser eller står forkert, for dernæst at virke lidt opgivende. Især når det koster et par mål.

Jeg er meget enig i betragtningerne om folks generelle hysteriniveau. Sæsonen for vinterbadning starter snart, så måske var det en måde, at få koldt vand i blodet på, hvis man ikke er til en lummer skovtur med Bo Henriksen og Nande.

Hvis jeg endelig skulle bruge udtryk som "ikke FCK værdigt", så ville det nok nærmere være ifm. fans. Fx sektionens hjerneblødningspyro fra øvre B.
Batman Close. London W12.
Annonce