Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes stadig vi har kæmpe udfordringer i det etablerede spil.

Nu scorer vi 2 hovedstødsmål efter frispark. Vi har været gode på de offensive dødbolde.

Men ikke meget vi skaber i det etablerede spil....
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Kehlet redder os i øvrigt ikke fra en scoring til 3-0, for VAR skulle kalde den for offside. Forsvarsspilleren skal have kontrol over bolden i situationen, og det udgør det håbløse forsøg på en clearing aldrig.

Til gengæld skylder han en forklaring på, hvorfor man gerne må tage halsgreb på Cornelius. Jeg ved ikke om Corner har pisset på maden til dommernes julefrokost inden han rejste ud, men han får godt nok ikke meget foræret.
Batman Close. London W12.
@Matias

Men det behøver vel ikke nødvendigvis at være en negativ ting, hvis spillerne får lidt friere tøjler? Og det behøver vel heller ikke skulle resultere i en trænerfyring, hvis det vel og mærke virker? Ancelotti giver jo fx sine spillere frie tøjler i Real Madrid, og det fungerer jo ganske ok.
"Men ikke meget vi skaber i det etablerede spil"

- Synes du ikke det? Det indtryk jeg sidder tilbage med, er, at vi skabte 3-4 store chancer i 2. halvleg, hvor den sidste centimeters præcision ikke lige var der, eller afslutningerne var lidt uheldige.
@Matias

Jeg kan nævne Mois forsøg. Ellers kan jeg ikke nævne flere store chancer i det etablerede spil.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Udskiftningen af Corner kan man ikke sige noget til, men indskiftningen af Clem og den taktiske ændring punkterer egentligt vores sidste chance for at vinde..

Jeg ved ikke om Nees er blevet bange for at vinde..
"Og det behøver vel heller ikke skulle resultere i en trænerfyring, hvis det vel og mærke virker?"

- På mig virker det i tilfældet FCK som en kaos-løsning, og det er ikke positivt. Havde det været en del af et tydeligt koncept a la Ancelotti eller i mindre skala a la Reiziger, havde jeg ikke været betænkelig ved det. Men det virker som om Neestrup vil noget andet, og at det andet ikke fungerer eller appellerer til spillerne i tilstrækkelig grad. Og det, mener jeg, kan aldrig være godt.
Nu er Nees ikke uden skyld, men man har i snit fjernet for 100 mio kr spillere pr sæson - hvis man ser på køb og salg af spillere - det må/skal altså mærkes

så kan man sige jamen der er også givet dit og dat i kontrakter til spillere, men det er altså stadig så voldsomt at det ikke kan undgåes at påvirke kvaliteten af spillertruppen mærkbart

Tror at det vil være ligemeget hvilke realistisk (eller semi realistisk) træner/manager man sætter i spidsen for FCK og så vil han ikke kunne gøre det meget bedre end Nees under de vilkår

Is it cold in his shadow?
"Jeg ved ikke om Nees er blevet bange for at vinde.."
Neestrup har, for 30. gang, ikke megen cheftrænererfaring og, endnu begrænset mental resiliens, og med alt det mandagstræner-tis, han ikke kan undgå at høre, bliver han selvfølgelig bange for at tabe.

Men 2-2 rimer på en smule ro. Endnu.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Nu scorer vi 2 hovedstødsmål efter frispark. Vi har været gode på de offensive dødbolde.

Men ikke meget vi skaber i det etablerede spil....

Tjekkede lige og det er faktisk imponerende mange dødbolde fck scorer på for tiden.
2 i dag, 1 mod Polen, 1 mod Vejle, 1 mod Køge, 0!? mod AaB, 1 mod fcm og 2 mod bif.
Ret vildt alligevel.
Annonce