Snak

Mere indhold efter annoncen
"Og, jeg husker hjemmekampen mod Lille i denne sæson, hvor han gjorde nøjagtigt det samme. Så, jo, den Santin ser man stadig. Igår placerede han sig fint, tog de rigtige løb, og kæmpede fint. Til gengæld havde han nogle dårlige berøringer i afgørende situationer"

- Så sandt, så sandt. Og det er jo det, han altid gør. Tager de rigtige løb. Er med til at gøre holdet langt, langt farligere og mere bevægeligt. Han falder slet og ret igennem i fananseelse pga. en ikke voldsomt opsøgende og imødekommende personlighed, samt for mange brændte chancer. Og i forlængelse deraf, at han ikke går Carten Hemmingsen-amok, når tingene ikke lige flasker sig. Men som den del af spillet, han nærmest konsekvent bidrager positivt til, den rolle han på glimrende vis udfører (vi har kun haft Sibosiso Zuma, som evnede samme løb (og han var endda mindre målfarlig)), den måde han skaber plads il medspillere og i angrebene, det er i sammes optik fuldstændig underordnet. Det er ikke vigtigt for spillet. For dem handler det om god lir, fin gestus, smadre-udstråling akkompagneret med en forventning om en konstant stigende formkurve og flere, flere og flere mål.
Jeg frygter ikke AaB i mesterskabskampen men det er nu meget rart at de er bagud 2-0 i Silkeborg. Bad news for Brøndby hvis også Silkeborg begynder at vise tænder.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Det er ligegyldigt hvilken kamp der er tale om. Er fast sparker er en fast sparker.
moderator
Så kan du jo nævne nogle kampe ud af de sidste 8, hvor han har spillet en god kamp?

Jeg har jo givet udtryk for, at han er nede i en bølgedal. Det jeg reagerede på, var kommentaren om, at han er evigt uskarp.

Du bliver simpelthen nødt til at være skarpere på, hvad der diskuteres herinde.

Vil Igor stå foran i køen hvis han ikke var skadet? Sandsynligvis

Hvordan kommer du frem til den konklusion?
Santin er stort set hver gang blevet foretrukket i startopstillingen fremfor Vetokele.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"... kan du jo nævne nogle kampe ud af de sidste 8, hvor han har spillet en god kamp?"

- Pånær den sidste, har han spillet godt i dem alle. Men af årsager jeg forklarede for et par minutter siden, kan han af en del ikke blive krediteret for samme. Det er, for dem, en umulighed. Det er dog ikke Cesar Santins problem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Det er ligegyldigt hvilken kamp der er tale om. Er fast sparker er en fast sparker"

Nej det er ikke ligegyldigt. Du henviser til en kamp, hvor han tidligere i kampen brændte, og efterfølgende fik muligheden igen.
Der er stor forskel på dette, og så en kamp hvor en medspiller har en gylden mulighed for at lave hattrick.



"Hvordan kommer du frem til den konklusion"

I de kampe hvor Santin startede inde og var usynlig er Igor kommet ind og har vendt vores kampe. Han var med til at sikre os yderst vigtige point mod FCN og Molde. Dette blev efterfølgende kvitteret med en startplads mod Silkeborg, hvor han også var med i et par mål.
Efterfølgende starter de begge mod Fredericia i en kamp hvor de højstsandsynlig skulle bevise, hvem der pt er anden angriber i klubben.
Jo, det er ligegyldigt. Det er derfor, han stadig er vores straffesparksskytte. Fordi det er sådan, der gøres i FCK.
Der er stor forskel på dette, og så en kamp hvor en medspiller har en gylden mulighed for at lave hattrick.


Sludder. Santin er straffesparksskytte, og skal selvfølgelig sparke vores straffespark. Alt andet giver ingen mening. Det her handler ikke om hattrick eller god stemning, det handler om at vinde kampe, og her er Santin altså den bedste til at sætte straffespark, så selvfølgelig tager han dem også. Ligegyldigt hvad tidspunkt i kampen, og uafhængigt af hvem der har scoret før. Det er ikke frikvartersfodbold, det her.

I de kampe hvor Santin startede inde og var usynlig er Igor kommet ind og har vendt vores kampe. Han var med til at sikre os yderst vigtige point mod FCN og Molde. Dette blev efterfølgende kvitteret med en startplads mod Silkeborg, hvor han også var med i et par mål.
Efterfølgende starter de begge mod Fredericia i en kamp hvor de højstsandsynlig skulle bevise, hvem der pt er anden angriber i klubben.


Santin har været her i så mange år, at Ariel og trænerstaben godt ved hvad han står for. Han skal sgu ikke bevise sig i en pokalkamp mod Fredericia. Der er altid så mange der har sagt, når Santin ikke lige har været fra start i en kamp, at nu er han røget af, og nu er det på tide at Nord, Mos, Junior etc. etc. overtager hans plads. Men hvad sker der så? Næste weekend er Santin tilbage på toppen, og det ændrer sig næppe nu.

Hvis man mente at Igor skulle ind og direkte overtage hans plads, hvorfor så forlænge med Santin? Så havde det da givet bedre mening at sælge ham eller lade ham gå, og så lade Mos agere 3. valg i stedet for Santin, som du lægger op til. Man har i stedet nok forlænget med ham, fordi man har været bange for hvad der skulle ske med offensiven, hvis vi ikke havde ham. Og det kan jeg kun bifalde - han er en fremragende angriber efter dansk målestok.

Igor har gjort det godt, men spis nu lige brød til.
https://enywulandari.files.wordpress.com/2014/11/lippi1.jpg
Well, lad os se hvordan hans udvikling forsætter. Skal nok holde et ekstra øje med ham på torsdag og knytte en kommentar herinde efterfølgende.. Håber det bliver ros fordi han har scoret hattrick eller spillet en brænd-kamp.
Hvis udvikling? Santins?

Udvikling!?
https://enywulandari.files.wordpress.com/2014/11/lippi1.jpg
Annonce