Snak

Mere indhold efter annoncen
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fck-scorer-dobbelt-saa-meget-med-ham-paa-banen

Kunne godt være FCK skulle til at starte med Claesson, Sundays har udregnet de ca scorer dobbelt så mange mål pr 90 min, når han spiller vs når han ikke spiller
Det er forståeligt.

Mattsson som er den spiller Claesson ofte afløser scorer jo stort set aldrig.

1 mål i denne Superliga sæson og 2 mål i Superligaen det første halve år.

Det ender jo med at vi har en håndfuld CBs der har scoret flere mål end Mattsson når sæsonen slutter.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
En håndfuld lige frem:-) Ej, jeg køber naturligvis at Claesson er mere målfarlig. Og med både Delaney og Lerager på banen, så gør det mindre at han er dårligere i presset end Matsson.
De havde også en statistik i onside om at vi vinder markant flere kampe med Claesson på banen.

Edit: Bare de seneste 4 kampe vi har tabt i ligaen (FCM/FCN i denne, og AGF/FCM sidste sæson) fik Claesson hhv. 8,19,0 og 8 min. Han er vigtig at have med.
Den slags stats har jeg det altid svært med.
Det jo en alt andet lige betragtning, men virkeligheden er ikke alt andet lige.

Bliver Claesson oftere brugt i nemme kampe hvor man sparer spillere man vil have friske i de svære kampe?
Bliver han af taktiske årsager ofte brugt sammen med en eller flere andre spillere, som ikke nådvendigvis bliver brugt på samme måde med andre spillere? For så kan den simmension være en difference maker.
Og sådan er der så mange ting tallene ikke siger.

Vi spiller jo oftest med det yderste af truppen i de første kampe mod lavere rangerede klubber. Hvis vi tog disse spilleres stats og lod dem stå for sig selv, ville de være ret imponerende. Men vi kan jo godt alle se hvorfor. Det er lidt mere komplekst med eksempelvis Claesson, men det betyder ikke der ikke kan være mange andre variabler end lige ham i spil.
If you know, you know.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Min mavefornemmelse (& det er trukket direkte ud af røven) er at vi har været mest stabile de sidste par år når Neestrup (igen igen) finder tilbage til at bringe Lerager og Claesson.

Indtil Falk er skadesfri og cirklen starter forfra :)

Men det er sikkert bare selektiv hukommelse.
Brabrand udrydder de andre superliga klubber i pokalen en efter en.
Først Randers og nu har de slået Nordsjælland.
Det vil være en ønske-lodtrækning til næste runde
FC København Real Madrid Middlesborugh
NY TITEL TIL TRÅDEN
TRÅDTITEL RAUS
SKRID LANGT VÆK, TRÅDTITEL!



Edit: Glemte udråbstegn
FC København Real Madrid Middlesborugh
Annonce