Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi skaber chancerne - holdet skal blot finde sin identitet lidt bedre. Vi er ikke en fuldgjort organisme endnu. Men det kan komme. En sejr på det straffe havde nu heller ikke været fair. De burde selv spille sig til det.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Jeg er udemærket på at Nees har ansvaret for hvem der spiller, taktikken og alt det der, men shit jeg ville være frustreret hvis jeg var ham. Er du gal hvor bliver det pisset den ene store chance væk efter den anden og det ikke kun baseret på i går.

Og hvad sker der i øvrigt for at vi har Corner, Lerager, Delaney, Diks etc. Også sidder man alligevel og føler at vi stinker på dødbold?
Elyounoussi har godt nok været vild på bolden og taget rigtigt meget ansvar i de sidste to kampe. Han har jo et niveau af en anden verden. Desværre får vi intet som helst ud af det i går. Det er som om, holdkammeraterne bare står og ser imponeret til, når han har bolden og venter på, at han skruer den op i krydset. Det går ikke, for han er stadig i den grad en spiller, der skal sættes op for at være farlig.

I det hele taget stinker vores angrebsspil. Det virker som om, at spillerne mere løber i vejen for hinanden end for hinanden.

Dejligt at Corner er kommet på benene. Men er han p.t. en reel forstærkning af holdet i forhold til, hvis vi spillede med Mattsson og Claesson fremme? Jeg synes ikke, det virker sådan. Han scorer et fint mål, før kampen rigtigt har sat sig. Men resten af tiden virker han utimet og langsom i tanke og handling. Binder han to mand, som Nees sagde i sidste uge? Det udsagn kan jeg på ingen måde se berettigelsen i. Han virker snarere harmløs og underlegen i 50/50 situationerne i feltet.

Som mod Sønderjyske sidder man og savner en playmaker, der kan diktere den offensive rytme og sætte fart i bolden på de rigtige tidspunkter. Her kan Mattsson altså noget, som savnes. Og naturligvis Falk.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Hvordan er det nu, du plejede at formulere det, Nande...

´Vi har ikke talt om´, og jeg fortsætter: at vi i går morges (indlægget var sikkert fra stenen før, jeg gider ikke gå tilbage og tjekke) kunne læse et indlæg, som kritiserede at Midtjylland trækker tiden ved fingererede hovedskader.
Delaney, og navnlig Cornelius, havde satme ikke slået hovedet ret meget, da de ved stillingen 2-1 på skift lå ned og tog sig til deres hoveder. Cornelius´ kostede endda et gult til modstanderen, givetvis fordi han kaldte skuespillet over for Cornelius.

Uanset hvor irriterende det var at lukke 2-2 målet ind, var det om ikke andet fint at se, at dommeren bare lagde rigeligt ekstra tid til, når vi trak tiden på den måde. Mere af det. Og fast regel at spilleren skal ud og vende minimum 30 sekunder til medicinsk tjek, når dommeren pga mulig hovedskade afbryder eller afventer at igangsætte spillet.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
moderator
Ineffektivitet handler om manglende kvalitet i afslutningerne. Den Corner blæser langt over, er så håbløs skudteknik. I stedet for at lægge den ind med en kontrolleret inderside, så skovler han bolden langt over. Det samme gør sig gældende med Moi, der træffer nogle skøre beslutninger alene med keeperen.

I den anden ende er Diks helt væk ved straffesparket, og Trott sejler rundt i feltet.

Hvad angår Nees, så var indskiftningen af Froholdt mystisk. Robert lykkedes måske ikke med alt, men SIF skulle forholde sig til en udfordrende kant. I stedet kommer ligegyldige Froholdt ind, hvis primære evne består i at flytte bolden til siden, eller miste den. Og så er han stærkt impliceret i det første bold med et håbløs boldtab.
Jeg er med på, Nees ikke kan sparke den ind, men det er de samme fejl, der gentager sig om og om igen. Nu hænger vi på ham, og de intetsigende tvillinger (Hjalte og Stefan) i mange år endnu. Det er forholdsvis frustrerende, når de konsekvent falder i samme gryde af fejl.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke at jeg er uenig Repos, men det bliver lidt unuanceret ift. Froholdt. Så må du i det mindste udtrykke din holdning til, hvem der skulle have været inde i stedet for, og hvad den spiller skulle bringe? Alternativerne var vel elendige Larsson eller Mattsson, og hvis Mattsson var kommet ind, så skulle vi har hørt på Nande i stedet for. Man kan ikke gøre alle tilfredse.
Et af de største problemer er da Trott - alle standarder bliver farlige da han sejler rundt og kommer stort set aldrig ud og griber den. Så mangler man en 9´er til at supplere Corner - man bruger 18 mio. kr. på en mand som stort ikke har spillet - får ingen indhop overhovedet.

Spillet i går var godt og der blev skabt det der skulle - men Corner er ikke i topform pt. - men det kommer hvis han kan holdes skadesfri.
moderator
@altid

Jeg ville have smidt Mattsson ind. Han har trods alt nogle visioner i sit spil, og er en glimrende pressspiller. Froholdt er virkelig ligegyldig, og jeg vil gerne sætte en bøjet 25-øre på, at han aldrig bliver stamspiller i FCK.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Og fast regel at spilleren skal ud og vende minimum 30 sekunder til medicinsk tjek, når dommeren pga mulig hovedskade afbryder eller afventer at igangsætte spillet.

Jeg havde faktisk tænkt samme tanke, men den vil jo aldrig holde.
Overvej et hold står og skal jage et mål, så har man mulighed for at spille 11 mod 10, hvis man bevidst forsager en hovedskade, så spilleren der skades skal ud og vende 30 sekunder. Tænker ikke sådan noget skal kunne belønnes, selvom jeg medgiver fake hovedskader er fuldstændig til grin.
Jeg mener dybt seriøst der bør være en neutral læge, som skal gennemgå en hjernerystelses protokol hvergang en spiller tager sig til hovedet.

Jeg tror det var en FCK-BIF kamp hvor en BIF spiller var blevet ramt i hovedet og han kom ind igen fordi lægen clearede ham, man kunne tydligt se at han var helt fraværende og slet ikke klar til at spille.
Annonce