Snak

Mere indhold efter annoncen
Om den enkelte spiller scorer mål, afhænger jo nok ikke kun af ham og hans stats. For at score skal man spilles ind i de situationer, hvor man er god til at score.

At gøre holdet målfarligt handler ikke om at trække en målscorer i en automat, men om at sammensætte 11 spillere, der gør hinanden gode og arbejder i samme retning. Der er vi fortsat udfordrede for tiden. Ligesom alle hold er det ind imellem - bare se på Real Madrids vrimmel af klassespillere og proven goalscorers.

Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Jeg synes godt man kan se at det er et hold der over de sidste par år er blevet bygget op til at spille mere langs jorden.

Lige pludselig er Corner fit, og vi spiller med både Delaney og Lerager på den centrale. Det er jo ikke nødvendigvis spillere der er bedst langs jorden. Og til trods for at de spiller, så er det ikke mange gange vi ser et træk ned til baglinjen for at svinge den ind i panden på en af de tre. Den ene gang vi svinger den ind i panden på Corner er der mål. Det samme da Lopez svinger den ind i panden på Corner I vejle.

Udover de få tilfælde, så er det generelt set alle andre end Cornelius der kommer frem til afslutningerne, og jeg synes han virker en smule malplaceret når du har spillere som Moi, Robert, og Claesson omkring ham, som alle er bedst i de små rum.

Hvis man så gerne vil spille Corner, så bliver man nødt til at variere sine angreb mere, og komme mere til indlæg.
Cornelius skulle aldrig have været fodboldspiller. Jeg tror dog at han kunne have været en rigtig god håndboldspiller.
Sig du det til Stade de France.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
@MariuszPudzianowski

Det er en fin analyse, og jeg kan være tilbøjelig til at være enig med at Corner virker lidt malplaceret på holdet. Men det som så overrasker lidt, er jo at holdet egentligt virker til at skabe en fin mængde chancer, også med Corner på banen. Hvis han virkelig var så malplaceret spillestil mæssigt, ville man så ikke forvente at holdet ville være betydeligt dårligere til at skape chancer?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Den Falske Nier

Det er korrekt. Uden at kende tallene er det vel fair at antage at en spiller som Cornelius har nemmere ved at score, lad os sige en chance i luften til 0.20 xG end en chance på jorden til 0.40 xG.

Spillere som Claesson og Moi er begge gode i luften og på jorden og derfor har de begge også prøvet at være FCK topscorere. Målene falder mere naturligt til dem.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Skarde

Har du egentlig en fin pointe i, og synes også man kan se at Corner indgår mere i spillet i en kamp som den mod Silkeborg. Var vi skarpere, så var snakken helt sikkert en anden. Men når vi nu ikke er skarpere, så er spørgsmålet om det er de "rigtige" afslutninger vi spiller os frem til, og der mangler jeg afvekslingen. De kontrachancer vi giver væk er hvor vi spiller os helt hen til modstanderens felt, og samtlige spillere har taget et løb omkring boldholder for at modtage bolden. Der er der altså langt hjem igen for Lerager og Delaney, og Diks for den sags skyld.
Jeg ved ikke med jer andre.

Men jeg mener personligt at sådan en dybdeløber som Orri eller lad os tage Kvistgaarden i Brøndby. Man kunne også nævne Franculino i FCM. Det er den type angriber der vil passe bedre i FCK end et stort brød.

Hvad tænker I?
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
"Magnus, jeg vil ha´ dig dybt!"
Batman Close. London W12.
Men jeg mener personligt at sådan en dybdeløber som Orri eller lad os tage Kvistgaarden i Brøndby. Man kunne også nævne Franculino i FCM. Det er den type angriber der vil passe bedre i FCK end et stort brød.


100 procent enig. Man skal dog huske, at Corner i form heller ikke er uden evner i den rolle. Men lige nu virker han i mine øjne mest til at stå i vejen - både i opspillet og i boksen. Desværre.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Annonce