Jeg kan ikke forstå den manglende selvdisciplin blandt fodboldspillere.
Det var en reaktion på ovenstående. At du giver udtryk for, virkelig ikke at kunne forstå hvad der går igennem hovedet på unge mennesker, evt. på fremmed grund, med for meget fritid, og "for mange" penge at bruge.
Sagt på en anden måde, stillede du dig i ovenstående helt uforstående, og jeg ironiserede lidt over den til tider noget hellige holdning blandt visse ældre bold.brugere herinde. Så er det vist hverken værre, eller mere plat.
Men selvfølgelig har du ret i, at man må være forpligtet til at forvalte den frihed man får i fodboldfaget fornuftigt. Der kan bare være et stykke fra forpligtelse, til faktisk at leve op til den slags med alle de fristelser der er omkring en, i hovedet på en ung mand.
Og så er der vist kogt nok suppe på det.
Nicolaj Jørgensen må virkelig være vores nye Gronk - det lugter i hvert fald af klassisk Ståle europæisk udebaneopstilling.