Snak

Mere indhold efter annoncen
Når man kikker på tabellen, så kan man måske også spørge sig selv, ligger FCK nummer 1 på baggrund af suverænt spil og dominans i ligaen, eller skyldes det at der er flere hold der har underpræsteret.

Og kommer FCK ud af foråret som nummer 1 i ligaen, videre i Pokalen og Europa, så er det da fint, men jeg synes nu at der skal ventes med champagnen, indtil foråret er gået i gang igen, jeg synes nu nok der i spillet på banen er mange ubekendte.

Og det er vel ikke første gang FCK skal ind til en forårssæson, hvor alle tænker så kommer den da til at sidde i skabet, og så vælter det hele sammen.

Så Sune og Neestrup får travlt hen over vinterpausen, jeg er stadig ikke sikker på at FCK har en midtstopper der har kvalitet nok til at styrer forsvaret, og undgå mange af de tossemål der i perioder lukkes ind, de målmænd der er i truppen nu, er enten ikke gode nok eller for unge, der mangler fortsat fart over kanterne, og en angriber der rent faktisk kan lave mål.
peanuts
Nu har vi vel nok kampe til at konkludere at det går bedre for FCK når Rasmus Falk ikke spiller 6´er?

Hver gang han er ude med skade er det de perioder hvor FCK har deres største pointhøst. Det kan vel ikke være et tilfælde mere?

Falk er ikke en dårlig spiller. Men han føles bare ikke som en profil på holdet, for man kan ikke mærke at FCK er svækket hvilket man normalt kan mærke når profiler er ude.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nande@

Nogle gange bliver dine analyser bare en smule forsimplede, at bare tage et snit og sige FCK er bedre uden falk som 6er, er i min optik for nemt.

Falk er på ingen måde den optimale løsning, og i kampe mod hold som FCM og AGF der bliver Falk smadret, men mod hold der ikke kommer med samme fysik , og FCK er i meget boldbesiddelse, så vil jeg hellere have Falk inde og dikterer spillet end Lerager for eksempel.
peanuts
Det klædte i hvert fald midtbanen i mandags, at Rasmus Falk ikke var med. Hold kæft den sad tæt og lavede få fejl. Fnis...
fck-medløber.
Jeg er med på, der altid skal være en eller anden utilfreds bruger, som skal mene det modsatte.
Men mit indtryk er uanset, at der er ca lige så meget konsensus her i tråden omkring at Rasmus Falk ikke virker på 6eren i Superligaen, som hvis jeg postulerende, at Hitler jo egentlig havde nogle ret negative holdninger til jøder.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lerager, Delaney og Claesson er heller ikke løsningen sammen.

Individuelt er de alle sammen gode spillere. Men synergien i forhold til presspillet er ikke optimal.

En løsning kunne for eksempel være at spille Mattsson over Claesson, for Mattsson er langt bedre i den facet af spillet.

Men Claesson bidrager med langt flere mål og assists end Mattsson og det er pt. vigtigere end en midtbane med synergi fordi vi har så få bidragsydere til mål og assists i truppen.

Jeg tror at havde vi haft Orri i truppen, så vil vi have haft mere succes ved at spille Mattsson over Claesson.

Jeg kan ikke huske hvem herinde der skrev det. Men jeg er enig i at den mest optimale løsning med den nuværende trup nok vil være at spille Claesson som 9´er og så spille Mattsson som offensiv midt.
Claesson som 9´er er ikke optimal, men han er mere farlig på den position end det Cornelius har vist.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det er mere det at forsvare postulatet om, at Rasmus Falk er dårlig for holdet (når han spiller sekser) med de seneste kampe, hvor midtbanen - og resten af holdet -har været decideret rædderligt.
fck-medløber.
Det er en smagssag, jeg synes ikke vi har været rædderlige de seneste mange kampe.

Der er selvfølgelig blevet lavet nogle fejl der ikke må ske. Men vi har virkelig lukket ned for modstandernes chancer.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nu har vi vel nok kampe til at konkludere at det går bedre for FCK når Rasmus Falk ikke spiller 6´er?

Hver gang han er ude med skade er det de perioder hvor FCK har deres største pointhøst. Det kan vel ikke være et tilfælde mere?

Hvad jeg kan se så fik FCK 7 sejre, 3 uafgjort og 2 nederlag med Falk denne sæson. Nederlag mod Banik og mod FCN. I Nordsjælland kommer han ind hvor man er bagud med 3-0 og den ender så 3-2.
Er du sikker på I har forbedret den statistik ?
I Superligaen denne sæson er det blevet til 1.83 point i snit med Falk 11 point i 6 kampe og 2.00 point i snit uden Falk, 22 point i 11 kampe.

Så i Superligaen har vi klaret os bedre uden Falk.

Der er ikke rigtig noget sammenligningsgrundlag i de andre turneringer da han kun har spillet kval kampe, og ikke Pokal og gruppespilskampe, så det er svært at vide om vi vil have gjort det bedre eller dårligere.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce