Snak

Mere indhold efter annoncen
@nande

Tror mere det er et udtryk for investering i diverse anlæg, tribuner og undersøgelser.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Det kan være vedligehold af nedslidt stadion, det kan være ophævelse af kontraktforpligtigelser.

Det kan være hele holdet skal have ophævet deres kontrakter/sælges og vi efterfølgende erstatter alle med nye spillere på lejekontrakter..

Hvis det er investeringer, så bliver det klassificeret som aktiver og har ingen direkte effekt på regnskabet udover indeværende års afskrivninger såfremt projektet ibrugtages i 2025.
Er der ikke allerede meldt ud, at stemningstribunen skal renoveres i år. Så har man jo nok der en del af det, som der skal bruges penge på.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Bliver spændende at se hvad der sker til sommer vedrørende transfers.

Der bliver frigivet en god sjat lønkroner.

Diks og Boilesen er 100% væk.
Det må også formodes at Vavro bliver købt fri.

Lerager vil have et halvt år tilbage af kontrakten og meldingerne går på han ikke er en del af FCKs planer for næste sæson.

Roony står i samme kontraktsituation som Lerager og det bliver et salg eller forlængelse.

Men lad os antage at det bliver Vavro, Diks og Boilesen. Det er 3 CBs I truppen der ryger. Men der kommer ikke et stort hul hvor vi så skal hente 3 nye CBs ind.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det er vel ikke unormalt at den lejende klub betaler en stor sjat af den løn spilleren skrev under på i sin tid.

Så Vavros løn er nok betalt i denne periode, men alle de lejede spillere som vi har på bøgerne lige nu er væk.

Så man kunne nok godt kigge ind i små 30 mil. løn kroner der er væk i til sommer:

Men de fleste skal vel geninvisteres.

Alle 3 lejede forsvarsspillere skal jo erstattes hvis en eller flere ryger.

Boilesen og evt Legager er vel de eneste 2 som ikke skal erstattes 1-1.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Ravnen

Jeg tror ikke nødvendigvis man finder en erstatning for Kevin Diks. FCK skulle eftersigende være ret imponeret over Waylon Renecke og det er planen at han skal varetage den 4. CB position.

Vedrørende Vavro, så står han jo teknisk set som en del af FCKs budget og kontraktomkostninger. Så når han bliver købt fri for de €2-3m, så laver man jo en form for afskrivning. Det vil jo frigøre noget plads.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Hold op hvor har Andreas Cornelius været et dyrt bekendtskab for FCK. Så mange timer, mandskabspleje, osv.. Det er jo helt vildt.

Hvor jeg dog ønsker vi kunne købe ham fri så vi kan få noget nyt blod ind på angrebspositionen. Vi betalte overpris både i transfer og lønkroner for ham.
Hvad har vi fået for alle de penge? 2 mål?
Han er vel den mest skadede angriber i superligaen..

Jeg tror ikke nødvendigvis man finder en erstatning for Kevin Diks. FCK skulle eftersigende være ret imponeret over Waylon Renecke og det er planen at han skal varetage den 4. CB position.

Reelt spørgsmål her:
Betyder det du vil være tilfreds når vinduet er ovre og de 4 CBs så er Gabriel, Hadzi, Garananga og så Renecke?
Jeg synes, det ser ud til, at Ramaj er en forstærkning i forhold til Trott. Først og fremmest hæfter jeg mig ved hans footwork, som ser virkelig godt ud. Her mener jeg ikke bare hans spark til bolden, som er supergodt, men det fodarbejde der består af små konstante sidesteps, så han hele tiden står godt placeret i forhold til at redde bolden. Her ser han klart bedre ud end Trott.

Jeg synes også, at han ser ud til generelt at have en stærkere udstråling i målet end Trott, der virker meget vag. Ramaj har umiddelbart en større skræmmeeffekt qua sin fysik og beslutsomhed.

Til gengæld ser han ud til at have nogle af de samme svagheder som Trott med hænderne. Griber sjældent bolden på første berøring, parerer ikke konsekvent bolden ud af farezonen og giver mange returer. Rygterne siger desuden, at han hverken dominerer feltet særligt godt eller dirigerer forsvarsspillerne.

Håber han kan tilføre defensiven nogle procenter og målmandsteamet noget mere konkurrence- men lad os se…
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Parken bliver hvid og blå. Det var sku også på tide.

Her er endnu en beskrivelse af vores nye keeper:



– Han skiller sig mest ud på sine evner med bolden. Han er ganske enkelt fremragende med fødderne og kan derfor indgå i det opbyggende spil. Han har gode reflekser, og jeg har altid set ham som en målmand, man kan være ganske tryg ved. Han har potentiale til at blive en topkeeper, for Ramaj er skabt til moderne fodbold.

– Ikke desto mindre fremstår han af og til en smule usikker, og jeg synes, det især kommer til udtryk ved ind indlæg i feltet. Det er kommet til udtryk på den måde, at han nogle gange går ud af feltet, når han skulle være blevet på stregen, og bliver på stregen, når han skulle være kommet ud i feltet. Han er en høj keeper (189 centimeter, red.), så han burde kunne dominere feltet på indlæg. Det skal han helt klart udvikle, siger journalisten til Tipsbladet.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Annonce