Jeg ville ikke bytte vores præstation imod Randers med den præstation som FCM leverede imod Lyngby.
Nej, men det kan vi jo ikke rigtigt bruge til noget for det FCM hold der spillede virkelig ringe mod Lyngby var jo slet ikke deres A-Kæde og en sammensætning vi nok aldrig kommer til at se igen fra deres side. Så det eneste vi kunne bruge den kamp til var at håbe de satte noget til, ikke til at vurderer dem.
En ting, jeg misunder FCM, er, at de har en ret god og effektiv førstekæde offensivt i Osorio, Simsir, Franculino (Buksa) og vel egentlig også Oliver Sørensen. Her famler vi tydeligvis mere efter det.
De fire spillere er IMO deres absolut styrke. Virkelig dygtige. Den nye portugiser er for tidlig at bedømme, men udover de fire er der IMO ret langt ned til næste niveau hos dem. De har også sårbarheder. Kig på deres midterforsvar. De har to faste startere som vi nok ikke ville bytte med, men dem der står bag dem er et kæmpe niveau drop. Hvis Mads Bech bliver skadet kan det nemt komme til at sejle for dem.
Meget af det samme kan siges om deres centrale midt etc.
Pointen er ikke at jeg er ved at prøve at forudse en svaghed de vil falde på, men blot min kæphest omkring hvis vi lægger det samme kritiske filter ned over de andre som vi gør på os selv, er resultatet ofte at vi ikke ville bytte.
Sådan har jeg det også med FCM.
Stadig generelt synes jeg også billedet af FCM’s styrker og bedste start11 står tydeligere end hos os, hvor det virker mere rodet udefra.
Nu har vi startet med samme hold to kampe i træk. Måske en tilfældighed. Måske et signal om hvem FCK er.