Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ville ikke bytte vores præstation imod Randers med den præstation som FCM leverede imod Lyngby.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Som jeg ser det, er det temmeligt lige imellem FCM og os, og mesterskabskampen er i mine øjne helt åben og uforudsigelig.

Jeg sidder personligt med en følelse af, at vi generelt underpræsterer i forhold til spil og potentiale , mens FCM længe har haft en evne til at overpræstere en smule resultatmæssigt. Men det er den slags, man kan diskutere i uendeligheder.

En ting, jeg misunder FCM, er, at de har en ret god og effektiv førstekæde offensivt i Osorio, Simsir, Franculino (Buksa) og vel egentlig også Oliver Sørensen. Her famler vi tydeligvis mere efter det.

Stadig generelt synes jeg også billedet af FCM’s styrker og bedste start11 står tydeligere end hos os, hvor det virker mere rodet udefra.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Jeg ville ikke bytte vores præstation imod Randers med den præstation som FCM leverede imod Lyngby.


Nej, men det kan vi jo ikke rigtigt bruge til noget for det FCM hold der spillede virkelig ringe mod Lyngby var jo slet ikke deres A-Kæde og en sammensætning vi nok aldrig kommer til at se igen fra deres side. Så det eneste vi kunne bruge den kamp til var at håbe de satte noget til, ikke til at vurderer dem.

En ting, jeg misunder FCM, er, at de har en ret god og effektiv førstekæde offensivt i Osorio, Simsir, Franculino (Buksa) og vel egentlig også Oliver Sørensen. Her famler vi tydeligvis mere efter det.


De fire spillere er IMO deres absolut styrke. Virkelig dygtige. Den nye portugiser er for tidlig at bedømme, men udover de fire er der IMO ret langt ned til næste niveau hos dem. De har også sårbarheder. Kig på deres midterforsvar. De har to faste startere som vi nok ikke ville bytte med, men dem der står bag dem er et kæmpe niveau drop. Hvis Mads Bech bliver skadet kan det nemt komme til at sejle for dem.
Meget af det samme kan siges om deres centrale midt etc.
Pointen er ikke at jeg er ved at prøve at forudse en svaghed de vil falde på, men blot min kæphest omkring hvis vi lægger det samme kritiske filter ned over de andre som vi gør på os selv, er resultatet ofte at vi ikke ville bytte.
Sådan har jeg det også med FCM.

Stadig generelt synes jeg også billedet af FCM’s styrker og bedste start11 står tydeligere end hos os, hvor det virker mere rodet udefra.


Nu har vi startet med samme hold to kampe i træk. Måske en tilfældighed. Måske et signal om hvem FCK er.
If you know, you know.
men blot min kæphest omkring hvis vi lægger det samme kritiske filter ned over de andre som vi gør på os selv, er resultatet ofte at vi ikke ville bytte.


Der er jeg helt enig, og det var også pointen med det som jeg skrev.

Havde vi leveret som FCM gjorde hjemme imod Lyngby, så havde det helt sikkert hellere ikke have været godt nok.

Edit:

Min kommentar skal ses i lyset af bruger 1234’s indlæg.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Nu har vi startet med samme hold to kampe i træk. Måske en tilfældighed. Måske et signal om hvem FCK er.


Jeg forstår bare ikke vores take på 10´er og 9´er positionen og hvad planen er og hvorfor at Sune ikke handler på de store udfordringer vi har.

De 2 positioner har været en nøgle for FCKs mål og assist bidrag i 4-3-3 historisk set.

Vi husker alle Pep Biel og Wind duo´en. Haraldsson, Claesson og Orri også.

Vi har stadig Claesson, men han er bedst på 10´eren og nu spiller han 9´er og Mattsson på 10´eren bidrager heller ikke med mål og assists.

Hvorfor starter Chiakha ikke? Argumentet for at han skal starte er jo netop at Claesson kommer til at spille på 10´eren hvor han er god.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Matsson første halveg var vanvittigt god. Særligt på en svær bane. Hvis han lægger det niveau for dagen, så skal han nok udfylde den rolle virkelig godt. Generelt var det en opløftende. Vi er stadig skrøbelige, men pilen peger - om end svagt grundlag at bedømme på - i den rigtige retning. Randers ude på en lortebane er altid ubehageligt, så det var tre gode point.

Næste store svar på vores tilstand får vi søndag. Min fornemmelse er, at den kamp kan fortælle os en hel del om, hvilket forår der er i vente.
Kald mig Jakob Skomager
Mattsson burde snart bryde igennem. Han er en helt vanvittig boldspiller med klassevendinger og superteknik oveni at han er eminent i presset. Men han underligt uintegreret på holdet.

I øvrigt har vi spillet 4-4-2 siden det tidlige efterår. Utroligt at folk ikke snart opdager det. Morten Bruun sad også og var overrasket midt i anden halvleg over, at vi pressede i 4-4-2. Fandme lidt sent at finde ud af det.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Han spillede godt, men den sidste kvalitet mangler og det har den gjort i lang tid.

Han skabte selv sin egen frie skud mulighed med sin finte. Men så skyder han lige på målmanden.

Han fik også lov til at tage frispark fra en rigtig god position, men skød lige midt i muren.

Jeg synes også Claesson spiller godt, men som den forreste kan han ikke tage de boksløb som han er så god til.

De fortalte under Randers kampen at Mattsson er den eneste FCK spiller der har spillet alle samtlige kampe i indeværende sæson. Det er altså 35 kampe.

Men det er kun blevet til 1 mål i de 35 kampe.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Kunne være fint hvis Larsson kunne bidrage som spidsangriber med Robert/Achouri til venstre, Moi til højre også Claesson/Mattsson bagved Larsson. Ellers ryger sidste nævnte vel bare tilbage på bænken når Moi er klar igen, trods en fornuftigt start fra hans side af.
Det ville være rigtigt fint hvis Larsson kunne byde ind som falsk 9er når Moi og måske endda Roony er tilbage.
Men altså, det er jo mere af det Claesson byder ind med. Hvis Amin bliver fundet for let endnu har vi ikke en rigtig 9er. Det selvfølgelig for tidligt at konkluderer det endnu. Men når tiden er rigtigt til evt at lande det, er det værd at tale om hvorfor der nu på andet vindue ikke er kommet sådan en ind.
If you know, you know.
Annonce