Det er kun sket 2 gange at det førerhold der går ind i mesterskabsspillet ikke vinder vinder mesterskabet.
Altsaa i otte saesoner, saa 25% af tiden. Man skal godt nok vaere BT skribent for serioest at mene det kan vinkles som HISTORISK COMEBACK.
Det er kun sket 2 gange at det førerhold der går ind i mesterskabsspillet ikke vinder vinder mesterskabet.
Brøndby....er det nu dem I er paranoide omkring efter en sløj sløj kamp hvor de var marginalt minds dårlige.
Det bliver til tider lidt vel hysterisk.
"Sagen er jo, at mesterskabet i de seneste par år er vundet af det hold, der har været marginalt mindst dårlige. Stabilitet findes ikke rigtigt i en generelt ringe ´super´-liga."Fællesnævneren kan være stresstilstande, som præger de fleste eliteklubber der hele tiden skal top-præstere og konstant handle spillere, under indtryk af investorkrav, mediedramatikken og forbrugeristiske fans, der ikke tåler den mindste modgang. Der er langt mellem trupper, som får muligheder for at udvikle kontinuitet og det nødvendige fællesskab/relationsniveau, som ofte driver velspillende hold.
Det må du lige forklare.
Sagen er jo, at mesterskabet i de seneste par år er vundet af det hold, der har været marginalt mindst dårlige.
Hvis vi selv havde en overbevisende styrke, kunne man grine af de andre ringe hold - men vi er desværre selv iblandt dem og ligger p.t. 4 point efter det ringeste hold i dagens kamp på Herning stadion.
Jeg beundrer som sådan din optimisme, men spekulerer over, om det er helt sundt at blive skuffet så ofte...
Det er muligvis er forsvarsværn