Snak

Mere indhold efter annoncen
Der ligger i hvert fald kæmpe værdi i at spille under 2,5 mål i kampen til 1,95. Medmindre der kommer et hurtigt mål på en dødbold, bliver det nok en taktisk affære med få chancer, der ender med en 1-måls sejr eller et x.
Kald mig Jakob Skomager
Jeg så kun deres anden halvleg i går, men det jeg så der var desværre helt sikkert noget jeg godt kan se gøre ondt på os.
Jeg syntes de var gode når de fangede AGFs forsvar i ubalance. Det har Nees jo nok også set, så han går vel med livrem, seler og fuld balance i defensiven.

Men altså, deres forsvar i går var uden Alves og Rasmussen. Jeg aner ikke hvad deres skadessituation er, men hvis de også er ude mod os er det der er tilbage noget jeg da vil håbe man angriber og tester, hvilket ikke rimer på en kontrolleret tilgang.

If you know, you know.
Første halvleg blev Brøndby most af AGF i deres 4-3-3 formation. I halvlegspausen tog Birk Nartey ud og skiftede Klaiber ind og ændrede formation til en 3 back kæde for at matche AGFs 3 back kæde.

AGF stillede jo kun med 2 offensive spillere i start 11´eren. Mortensen og Bech. Det er et udpræget spark bolden ind i feltet hold. De bruger deres wingbacks til at lave indlæg som ofte bliver farligt eller ender ud til hjørnespark hvor de så kan være farlige.

Det er sindsygt effektivt at spille på kontra og stå ultra defensivt mod AGF. Det er deres kæmpe svaghed.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Selv om jeg bor et par kilometer fra Tieren, kan jeg tydeligt høre Nees råbe ´ikke sætte bolden på spil´ ti gange om dagen. Derby-forberedelserne er i gang.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Men egentlig er det jo også en rigtig god idé at sørge for at skabe de her lukkede kampe.

Vi er enormt gode på dødbolde begge veje, så i en tæt kamp vil vi i mange tilfælde kunne afgøre det med en dødboldsscoring.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er det ikke bare mangel på trænerkompetencer, hvis FCK med ligaens største budget bliver ´reduceret´ til et defensivt hold med kæmpe fokus på dødbolde?
Jo, og det var også at tage tykt pis på, hvor elendige vi er til den disciplin.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
@Svoger
Nu har jeg et par gange set dig henvise til vores lille diskussion for nogen tid siden.

Det handler ikke om, at du - eller nogen brugere i det hele taget - skal være enige i alt der skrives.

Men uenighed skal ikke ende i nedladende personangreb, hverken online eller i den virkelige verden. Det er egentlig det eneste det handler om: Anstændig opførsel.
Det hjælper vel ikke at bruge mange penge på lønninger, hvis halvdelen af lønkronerne enten sidder på tribunen eller er på bænken, fordi de er på vej tilbage fra skader?
Batman Close. London W12.
Det hjælper vel ikke at bruge mange penge på lønninger, hvis halvdelen af lønkronerne enten sidder på tribunen eller er på bænken, fordi de er på vej tilbage fra skader?


Nej og det hjælper heller ikke i den grad at forlænge med den type spillere.

De fleste af os var vel ret skeptiske omkring forlængelsen af Boilesen og Falk.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce