Snak

Mere indhold efter annoncen
Anders Dreyer, Isaksen, Sulemana, Skov Olsen, Robert Skov, Pep Biel, Adingra, Nuamah, Osman, Roony, Moi osv.

Der er mange eksempler på garante målscorere som spiller på positioner der ikke er 9´eren (front angriberen)

Jeg vil gerne gerne have Amin Chiakha som første angriber næste sæson da han allerede nu har et fint målsnit i forhold til minutter spillet og at jeg mener han kan vokse ind i rollen som Orri.

Men den præmis gælder kun hvis der kan hentes en garant målscorer på en af de andre positioner. Det er klart at hvis den bedste offensive mulighed vi kan hente til klubben til sommer spiller 9´er så skal vi selvfølgelig hente ham.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Om vi så henter Salah eller Lewandowski skal Nees nok få transformeret dem fra proven goalscorer til kronisk skadet pindsvin.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
@Nande

Bare for at tage udgangspunkt i vores egne (Moi og Roony), så ligger de begge på et snit der hedder en kasse i hver fjerde kamp ca.

Det er absolut hæderlige tal for de spillertyper de er, men at kalde dem for proven målscorer er måske lidt at stramme den synes jeg.
De ligger vel omkring de 10 mål pr. sæson - ikke hvad jeg forbinder med en decideret proven målscorer.

I min optik, skal man gerne op på 15+ kasser for at få sådan en titel på sig.

Noget helt andet er, at det som sagt er ganske hæderlige tal, såfremt vi netop havde en 9´er der banker 15-20 kasser ind på en sæson.
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München

Anders Dreyer, Isaksen, Sulemana, Skov Olsen, Robert Skov, Pep Biel, Adingra, Nuamah, Osman, Roony, Moi osv.


Vi har øjensynligt selv to?

Hvad koster overstående på bagkant af at være proven?

Robert Skov var jo ikke specielt proven da han blev hentet, men mere efter.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Det koster selvfølgelig penge Pep Biel kostede Olympiakos €6m, vi købte selv Cornelius til €6m.

Cyriel Dessers som banker mål ind for Rangers og også var aktuel i FCK kostede også det beløb.

Det er klart at efter det forløb Andreas Cornelius har haft i FCK, så skal man overveje om man vil tage chancen med en spiller med så stor skadeshistorik.

Tommelfingerreglen er at jo flere penge en spiller koster desto bedre er de.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er så befriende at høre 9´eren fortælle om Nees´ fortræffeligheder at jeg ikke længere savner en daglig analyse af Mattssons mangler. Tak for det. Kvalitetsarbejde, siger jeg bare. Hvis bare trænerstaben var så detaljere og indsigtsfulde i deres arbejde.

Jeg undrer mig dog over timingen i at udpege Cornelius som den sløje presspiller - netop når Roony begynder at få spilletid igen. Den del er han i hvert fald ikke blevet bedre til under sin skadespause. Det ligner han hr set for meget på Real Madrids offensive spillere uden bold.
Batman Close. London W12.
Tommelfingerreglen er at jo flere penge en spiller koster desto bedre er de.


Haha
fck-medløber.
Moi er med i truppen og Robert samt Buur træner fuldt med startende den kommende mandag
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det er egentlig lidt interessant, hvorfor Neestrup ikke prøver Moi på venstrekanten, som er hans klart bedste position. Derfra kan han trække ind i banen og være en reel skudtrussel, i stedet for at gemme sig ovre på højre. I stedet bliver vi ved med at se Achouri til venstre, som alligevel har et elendigt skud. Er det ikke oplagt at bytte rundt? Achouri burde jo stadig kunne levere assists fra højrekanten

Og det er bare rent hypotetisk. Jeg er udmærket klar over, at Larsson er i god form og det er Achouri ikke.
@Karsboel

Der er vi fuldstændig enig.
Jeg forstår ikke hvor Achouri fast spiller den venstre kant, når han har superligaens mindst farlige skud.

Jeg håber at se Moi - Amin - Larsson som øverste 3.

Normalt synes jeg ikke at man bør starte en spiller som ikke er i form (Moi)
Men lige nu er alternativet så dårligt spillende at vi lige så godt kan prøve moi som vi alle ved har det højeste top niveau.
Annonce