Snak

Mere indhold efter annoncen
Kasperiano@
Husker I f.eks. situationen, hvor Boilesen udtaler, at han er mere berettiget til at spille end Vavro, da Boile er røget på bænken?

Så vidt jeg husker, var selv den så pæne Falk ude med lidt ukarakteristisk kritik af Ståle, da ham og Boile gav interview kort efter afskedigelsen.

Men hvor skulle den gode Nees, få erfaringen fra at skulle håndtere så broget en flok voksne mennesker med store oplevelser og ligaer bag sig. Der er en del "tunge" drenge og det kræver en særlig snilde at orkestrere sådan en trup og sikre at alle padler samme vej, uagtet at ikke alle kan spille. Det er sgu en kunstart. Men det taler igen bare ind i mit store ønske om at få en etableret træner med erfaring i netop at lede en trup af den karakter, fremfor en rookie, som har vist ikke at være voksen nok til opgaven.

De bedste eksempler er Falk på 6’eren og Cornelius, der har spillet hver eneste gang, han har kunne gå fire meter uden at blive skadet.

Det vil nok for evigt tid være et af de større mysterier i klubben, med mindre en af de impliceret, en dag når karrieren er overstået skriver en bog og vælger at give sit besyv med hvad der reelt ligger af årsager i kulissen til det monstrum.
Den vil i hver fald blive forudbestilt herhjemme. Fingrene krydset
@Les Deux

Har lige set Brøndby mod FC Nordsjælland og FCN med markant mest boldbesiddelse, kommer ikke til mange chancer og har meget lavt xG. Brøndby brænder ret mange kæmpe kontra chancer.

At se FC Nordsjælland var ligesom at se FC København. Uden de hurtige spillere, som FCN mangler kan de ikke ret meget. Det samme med FCK. Man har virkelig brug for hurtige spillere når man møder kontra hold som FCM og BIF.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@svoger og @nande

Men det er jo grotesk at have en mand som Runarsson i truppen. Samtidig synes Trott at være et køb i samme kaliber. Vi kan så hænge vores håb et talent i form af Buur.

Edit. Ja så den også og hvis vi vil lave en Nordsjælland, skal vi jo gøre det. Det koster langt færre penge og presset er langt mindre. FCN må være tilfredse med 1 point.

FCK største udfordring er vel at så snart vi evner at scorer 2 mål i en kamp, lukker og selv +3 ind.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Jeg forstår godt din pointe, men det er vist nemmere at veksle mellem 4-4-2 som udgangspunkt i presset og 4-3-3 som udgangspunkt i boldbesiddelse (man flytter 10´eren den ene vej og fløjene den anden vej) end mellem 4-3-3 og 3-4-3 (med mindre man har en stopper der er virkelig dygtig på bolden eller overtænker fodbold som Pep Guardiola i modgang).
Batman Close. London W12.
Ja vi har vel 5 målmænd, hvor ingen af dem er dygtige nok. Det er alligevel også lettere imponerende købmandskab
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sune har forfremmet den ene af dem fra ungdomsafdelingen, lejet den anden af dem, og de tre indkøb står der PC på. Det er en lav barre, men den nye sportsdirektør gør det da mindre dårligt end forgængeren hvad målmandsposten angår?

Jeg forstår ikke rigtig Corner-bashing´en. Det er en mærkelig præmis at Neestrup spiller ham fordi han er en svag leder, der er bange for konfrontationer.
Batman Close. London W12.
Forstår ikke Corner-bashingen?

Har han haft én kamp de seneste to år, hvor man har tænkt “han bør starte for os”? Det var i øvrigt et opgør mod FCM. Derudover har han været rædderlig.

Når man tilnærmelsesvist aldrig ser et niveau, der berettiger til spilletid, men han konsekvent stadig bruges - selv i de vigtigste kampe - når han er kampklar, så begynder man jo unægteligt at spekulere. For det er ikke i kampe, at han har gjort sig fortjent til spilletid.

Kom dog gerne med det vindende argument om, hvorfor han bør vær førsteangriber i FC København i 2025. Han er uduelig.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
GBM@
Sune har forfremmet den ene af dem fra ungdomsafdelingen, lejet den anden af dem, og de tre indkøb står der PC på. Det er en lav barre, men den nye sportsdirektør gør det da mindre dårligt end forgængeren hvad målmandsposten angår?

Tjooh lidt mindre dårlig kan vi da godt lande på ;) Men uanset hvem der har hentet hvad, så er en ting de begge har tilfælles. Vores scouting afdeling har været med indover alle, måske minus vore egen. Den afdeling har skulle kigges i sømmene i SÅ mange år. Der må sku alligevel også ligge en del mønt bundet op på den målmandspost.
Theo som er eneste som ikke er i klubben, befinder sig i Hvidovre, som helt sikkert ikke betaler fuld løn til Theo. Det kunne potentielt godt være et lettere symbolsk beløb
Vi skreg efter en angriber i tråden, selv med Orri på holdet. Det har stået så skidt til på 9´er positionen i de seneste år hvor man enten spiller en Cornelius som bare venter på at gå i stykker eller en Claesson som ikke har de nødvendige 9´er kompetencer.

Den største kritik er ikke i sig selv Cornelius, men det at klubben virkelig virker til at anse ham som første angriber i FCK grundet de manglende indkøb og alle de kampe han starter uden at levere.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.

Jeg forstår godt din pointe, men det er vist nemmere at veksle mellem 4-4-2 som udgangspunkt i presset og 4-3-3 som udgangspunkt i boldbesiddelse (man flytter 10´eren den ene vej og fløjene den anden vej) end mellem 4-3-3 og 3-4-3 (med mindre man har en stopper der er virkelig dygtig på bolden eller overtænker fodbold som Pep Guardiola i modgang).


Jeg er som udgangspunkt ikke uenig eller enig. Jeg synes der er forskellige fordele og ulemper ved at veksle mellem begge.

Men jeg synes der er stor forskel på ens indkøbspolitik og hvordan spillerne agere i begge formationer. Apropos FCN kan de sagtens veksle mellem 3-4-3 og 4-3-3, men i min optik, ikke 4-4-2. Særligt fløjene har en helt anden frihed defensivt, såvel som at bruge flere kræfter offensivt.

Jeg tænker at hvis Nees og Sune skal købe spiller, hvad fanden skal den spiller tro han kommer frem til og hvad vil de pt. sige er den enkeltes funktion?

Man kan sige det samme om vores centrale midtbane? Nu spiller vi med 2 centrale hvor vi har Froholdt, Delaney, Clem, Lerager, Falk, Nemeth og ifl. FCK egen hjemmeside også Claesson og Mattsson, som så er rykket op i angrebet og hvor efterlader det Højer? Og flertallet synes også at se Roony og Elyounoussi centralt, hvilket efterlader 3 fløje, hvor alle synes at fungere bedst I en 4-3-3.

Edit. Hele angriber situationen i efterjånden flere år, er en kæmpe farse som kun er blevet værre og værre.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Annonce