Redigerettors 5. jun 2025
@LesDeux
Jeg ser det på stort set samme måde. Med to forbehold:
1. Mediebehandling. Ja, Nees er et naturtalent som kommunikator og har også en persona, der tegner klubbens profil og værdier på en fed måde. Jeg synes dog, at der gradvist har vist sig en svaghed på det strategiske i mediehåndteringen. Efterhånden som problemerne har tittet frem, har Nees for ofte ladet sig presse i defensiven og mister åbenlyst overskud og troværdighed ved at blive for passiv-aggressiv og påståelig omkring ´succeser´, som andre har haft svært få øje på i stedet for bare stille og roligt at italesætte fejlene. Det sidste gør han selvfølgelig for ikke at udstille spillerne og dermed bevare deres opbakning. Men alt i alt ser det ud til, at han kunne have haft gavn af noget bedre strategisk sparring omkring mediedelen. Det er ikke i top.
Efter the double synes jeg helt, at det har rablet for Nees i medierne. Hvis han gjorde det dårligt som ´beautiful loser´ henover sæsonen, er det IMO endnu værre, nu hvor han står som vinder. Han virker meget indebrændt, grænsende til det selvmedlidende og ja, ´jamrende´. Og det understreger for mig, at det er mest sandsynligt, at han er på vej væk. Jeg har meget svært ved at se det konstruktive i mange af hans aktuelle udtalelser, hvis han har tænkt sig at blive.
2. Mandskabsbehandling. Nees er en ung træner på godt og ondt. Det var fedt at se ham på træningsbanen, da han tog over efter Thorup. En vitaminindsprøjtning af autoritet og lederskab i forhold til den stille forgænger. Imidlertid virker det som om, han alligevel og ind imellem er blevet klemt i det daglige arbejde med truppen, startende fra sidste forår og også i udbrud henover denne sæson. Der var dokumenteret uro i forårssæsonen ´24 imellem i hvert fald Grabara, Mckenna og Vavro. Og man kan også forstå på udtalelser fra træner og spillere, at der har været seriøse interne udfordringer i denne sæson. At håndtere sådanne ting i en klub med massivt ydre pres og opmærksomhed er ´next level´ for en i øvrigt dygtig træner. Og der tror jeg, Nees har betalt nogle alvorlige lærepenge i det seneste år til halvandet.
Hvem har f.eks. reelt bukserne på, hvis Delaney og Corner banker på Nees´ kontor og forlanger ændringer i spillestilen? Den er svær, men jeg tænker ikke, at Nees automatisk scorer maximum point, hvis man bechmarker ham på gennemslagskraft og lederskab op imod andre potentielle trænere, der kunne rekrutteres af os.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå