Snak

Mere indhold efter annoncen
William Clem var altså god, da han kom ind. Også med sine afleveringer frem i banen, og særligt til spillere, der var upressede, så vi kunne få ro på.


Ja, han var vild i går. 100 / 100 afleveringer, tror jeg, og alle sammen uden at stå og varme bolden.


Nå ja, og Claesson viser rutinen. Flere gange får han lige en kendelse med sig, den vigtigste selvfølgelig straffesparket.


Tænk hvor god han kunne være, hvis han ikke kun kunne bevæge sig i slowmotion! Det er utroligt så meget han er med i spillet, når han må være professionel fodbolds langsommeste og tungeste spiller.
fck-medløber.
Kotarski får karakteren 9.0 på Fotmob, det er en vild karakter og kåret som motm.

Han redder 2.01 xGOT (xG on Target)
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Kotarski er bare klasse, det sker at han får rodet sig ud i lidt underlige situationer, men det ser ud til at han har styr på kampene, og mod Basel var det bare sikkert hele vejen igennem, og ingen driblinger i eget felt, småspil med forsvaret.
Reelt set er største problem nu vel, at vores nyere spillere er så dygtige, at vi næppe - med nuværende ejerkreds - kan holde på dem 1,5 år endnu, hvilket sandsynligvis betyder, at vi får en ny træner & ny trup næste sommer.

For Nes, ham kan vi ikke holde på ret meget længere. Sune kan jeg også godt frygte, at vi også snart skal ud og erstatte. For føj, hvor har han været dygtig. Måske vigtigere: han har ikke haft et PC vindue 😂

(Tager skylden hvis dét var et jinx og Amo kommer tilbage til afso… jeg mener, holdet)
Vigtigere spørgsmål: jeg nægter at købe Viasats latterlige pakke. Er mit eneste alternativ virkelig vor tids napster: IPTV? 👀
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kommer vel an på, hvad du har/er villig til at betale. Jeg har det seneste år brugt Norlys og nu YouSee. Jeg har ikke kabel ind/køber det ikke via fiber, men tager det via app i TVet.

Det koster, hvis man vil se alle kanaler som Superligaen vises på. Aktuelt kører jeg vist YouSee med 40 point, hvoraf de 21 går til den store TV2play. Den bedre halvdel er så ganske tilfreds med, at der ikke er reklamepauser på den TV2play, sammenlignet med den billige vi havde før. Og året ud har jeg så den elendige pokalkampkanal fra Viasat som ekstrakanal.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Kan du ikke købe pakken til 299,-? :)

Hvis det altså er fordi du ikke vil købe den til 499,- :)
HOVEDSTADEN
DE DANSKE MESTRE
VI ER FC KØBENHAVN

Der skal virkelig ikke meget til, før Magnus Mattsson får hård kritik herinde, og det synes jeg er en skam. Han spillede på ingen måde dårligt i går. Tværtimod synes jeg faktisk, at han har været blandt vores bedste spillere i denne sæson indtil videre. Derfor er det ekstra ærgerligt for ham, at han nu bliver skadet, netop som det lignede, at han var på vej til sit gennembrud.
Der skal virkelig ikke meget til, før Magnus Mattsson får hård kritik herinde, og det synes jeg er en skam. Han spillede på ingen måde dårligt i går. Tværtimod synes jeg faktisk, at han har været blandt vores bedste spillere i denne sæson indtil videre. Derfor er det ekstra ærgerligt for ham, at han nu bliver skadet, netop som det lignede, at han var på vej til sit gennembrud.


Det er simpelthen så trist med Mattsson. Det klæder ham at spille på den centrale midtbane, hvor der er mere rum til hans dynamik, løb og hurtige spilvendinger. Hvis han er ude med en længerevarende skade mangler vi virkelig en midtbanespiller, der kan sætte fart og vende spillet centralt. Kæmpe setback.

Nu kommer Sune på ekstraarbejde. Men med Europakvalen så succesfuldt overstået er det værd at flage for superdygtigt sportsdirektørarbejde indtil nu i dette vindue. Målmanden kom måske lidt for sent - til gengæld er Kotarski jo den vildeste signing i mands minde. Så han var absolut værd at vente på.

Men hold op, hvor er der bare spildt meget tuderi på Froholdt salget fra fans og medier. Vi har gennemført en meget overbevisende CL kval med en midtbane, der har vist rigtigt højt niveau.

Der er et langsigtet problem omkring, at der ikke er spilleminutter nok i de 4, vi har (og slet ikke hvis det viser sig at være 3 med Mattsson ude). Men niveauet er jo superhøjt.

Også vildt at se fans og medier gå i selvsving over, at FCM signer en stor tung midtbanespiller med begrænset teknik og fem landskampe på CV´et og samtidig mene, at Lerager, der lige nu er i storform, skal kastes ud med badevandet. Hvor er sammenhængen og proportionerne?

Det nye er selvfølgelig altid mere spændende - men man skal også nogle gange huske at værdsætte det, man har (som Sune med rettidig omhu har sikret - og i Leragers tilfælde meget gerne må få sikret; han kan vel fås for under det halve af en Billing).

Nå, men under alle omstændigheder spændende, hvad Sune & Co kommer op med frem mod mandag. Ingen tvivl om, at nu skal der ske noget. Og bortset fra Mattssons skade er udgangspunktet enormt positivt.

Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Vildt at vi kun har lukket ét mål ind i seks internationale kampe op til denne CL, og det var endda et åndssvagt straffespark. Det er bare klasse. Og klassen starter fra Kotarski. Sikke en ro den mand har.

Problematikken med Lerager er lidt svær her og nu. Der ligger potentielt en ny Corner-problematik i en lang aftale til de penge han beder om, og det er lidt svært ikke at blive forblændet lige i disse dage. Men jeg elsker den mand. Og jeg bliver glad og stolt på hans vegne når han endnu en gang står dér som anfører i de store kampe. Max respekt!

Hvis nu vi kigger mod Brentford, er der så ikke to interessante spillere til vores midtbane...?
Annonce