Det er en morsom tilgang. Så fordi du ikke finder forretningen bag en klub som FCK interessant, eller relevant, så er det per definition irrelevant og alle der har en mening derom kloger sig på noget de ikke ved noget om. Gotcha.
Jeg finder skam forretningen interessant- også forretning og investering generelt.
Men jeg griner lidt af folk, der kloger sig på om en handel er god eller dårlig uden at kende fakta bag. Du mener feks. at en transferpris på MEM på 25 mio. er fin, men ikke 30 mio. men du kender ikke lønnen og afskrivningsperioden og dermed ikke den totale omkostning.
På det grundlag rager det mig en papand, om spilleren koster 20 procent mere eller mindre i transfer. Der er folk ansat til at holde budgetterne - de kender detaljerne, vi gør ikke. Og FCK er en sund forretning der genererer overskud og drives strategisk af en professionel bestyrelse. Why should I care?