Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er dog Kvart i Bold 🙂
https://facebook.com/enchancetillasse/
De 345m DKK i personale omkostninger i FCK segmentet dækker over flere hundrede medarbejdere.

FFP reglerne ser kun på trup lønningerne.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Paul Allen.

Jeg føler mig ret sikker på at FCM står rigtig, rigtig meget på tæer pt. for at følge med FCK, og det bliver interessant at se om man knækker nakken på et eller andet tidspunkt.


Det er jo sjovt det dér med følelser og fornemmelser. Min fornemmelse er, at FCM pt. er et virkelig godt sted; nok bedre end nogensinde. Man har nogle af landets bedste træningsfaciliteter. Truppen har masser af salgsobjekter. Den kommercielle omsætning er mere end fordoblet på fire år. Af hvad man hører på vandrørene, kommer der nok snart nyt om endnu en stadionudvidelse.

Jeg tror kun, FCM fortsætter med at vækste. At FCK har alle forudsætninger for selv at fortsætte egen udvikling og dermed holde distancen til forfølgerne, er klart. Forspringet er FCK´s at tabe, og man skal virkelig jokke i spinaten eller investere meget konservativt, hvis det skal forsvinde. Men jeg tror under alle omstændigheder ikke, du skal forvente, FCM strækker våben og skruer ned.

Det ville også være ærgerligt, for Danmark har brug for flere stærke klubber, ikke færre, hvis vi skal være kompetitive europæisk. Konkurrence er kun sundt.
Midtjylland!
@ Nande


De var enige om at Franculino havde været solgt hvis han spillede i FCK. Men KUN fordi FCK sagtens kan vinde mesterskaber og præstere godt Europæisk selv med store profilsalg.

FCM er for pressede af FCK, til at kunne sælge i samme frekvens. Det vil koste for meget sportsligt. Et salg af Franculino for dem vil reducere chancen for et mesterskab betydeligt.


Nu har jeg også endelig fået hørt den (i øvrigt ganske interessante) udsendelse. Og kan du ikke liiiige smide en tidskode til, hvornår du mener, at de påstår ovenstående? Enten er der en pointe jeg ikke hørte ved gennemlytningen, eller også er det der et voldsomt voldsomt overstrecht af de pointer og argumenter, de kom med i den Mediano udsendelse.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@Acebone

Det var egentlig mere rent økonomisk jeg tænkte på her. Altså hvad man har investeret i spillertruppen. Det virker til at man har spændt buen ekstremt meget, og det er derfor jeg godt kunne tænke mig at se de der FFP tal, hvis det bliver muligt.

De andre ting du skriver kan jeg kun erklære mig enig i. Både i forhold til FCM og FCK. Det er helt grundlæggende to klubber der er i en rigtig god udvikling og vækst disse her år.
Så sent som idag var der en artikel på Tipsbladet hvor den kommercielle direktør i FCK talte lidt om det kommercielle i FCK. Ikke at jeg ikke var klar over det, men det er ret imponerende læsning om den kommercielle vækst FCK også har haft de seneste 2-3 år.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sune Blom fortæller vitterligt at den sportslige risiko ved at sælge Franculino er væsentligt større i FC Midtjylland end FCK.

Ergo de sælger ikke Franculino, fordi risikoen for, ikke at opnå sportsligt succes er for stor.

De beholder Franculino for at kunne konkurrere med FCK.

Hvordan vil du fortolke det Sune Blom siger?

Her er egentlig et uddrag hvor han kommer ind på det. https://youtu.be/Uf1HIlo5Mek?si=OoTUlGqXM9UZGp_c

Med de udtalelser om guld og grønne skove fra FCM om alle de titler de skal vinde og de så ikke formår at gøre det, fordi det er FCK der tager titlerne. Så virker de sgu ret pressede af FCK. Men bare put skylden på det missede mesterskab på Thomas Thomasbergs kappe.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nande

Sune Blom fortæller vitterligt at den sportslige risiko ved at sælge Franculino er væsentligt større i FC Midtjylland end FCK.


Det gør han faktisk ikke. Sune Blom er primært med som økonomi- og businessekspert, og det er et åbent spørgsmål fra ham, der bliver kastet videre til Rasmus Monnerup, som er der for at dække det fodboldfaglige. Den del er klippet ud af Youtube-bidden.

Blom er slet ikke så kategorisk, som du gerne vil have. Det, de først og fremmest bliver enige om, er, at FCK ville have takket ja til en Franculino-størrelse af et bud, fordi empirien tilsiger, at det er sådan, FCK gør.

Så er det rigtigt, at det overvejes, at FCM i højere grad end FCK lægger vægt på de her enkeltspillere i deres form for fodbold. Men Monnerups svar til Blom handler primært om, at FCM-ledelsen nok har fyret Thomasberg, netop fordi holdet har haft tendens til at spille for dårligt og være for afhængigt af enkeltmandspræstationer.

Implicit ligger en ros til Neestrup for at gøre FCK´s spil mindre afhængigt af de enkelte stjerner.

Men det er altså meget langt fra det, du oprindeligt skrev:

De var enige om at Franculino havde været solgt hvis han spillede i FCK. Men KUN fordi FCK sagtens kan vinde mesterskaber og præstere godt Europæisk selv med store profilsalg.

FCM er for pressede af FCK, til at kunne sælge i samme frekvens. Det vil koste for meget sportsligt. Et salg af Franculino for dem vil reducere chancen for et mesterskab betydeligt.


Så lad mig omskrive det for dig:

De var enige om, at Franculino havde været solgt, hvis han spillede i FCK. Primært fordi FCK har præcedens for at sælge, når priserne kommer derop.

FCM har taget et risikovilligt valg om at maksimere de sportslige muligheder, fordi man har en sikkerhed i ejerskabet og hellere vil trykke på speederen end at konsolidere sig på den sikre andenplads, som mange andre Superliga-klubber formentlig ville have været tilfredse med i FCM´s sted.
Midtjylland!
Har FCM historisk ikke skiftet ejere en del gange.. hvor kommer den sikkerhed i ejerskabet fra ?
Jeg tror hurtigt FCM kunne blive solgt af AHP hvis han så en god forretning eller ikke ville investere i fodbold længere…
Man bliver ikke milliardær på at have hobby forretninger
Man bliver ikke milliardær, det er sikkert rigtigt. Men nu er han jo en!
@BAW

Har FCM historisk ikke skiftet ejere en del gange.. hvor kommer den sikkerhed i ejerskabet fra ?
Jeg tror hurtigt FCM kunne blive solgt af AHP hvis han så en god forretning eller ikke ville investere i fodbold længere…
Man bliver ikke milliardær på at have hobby forretninger


Ejerskabet er reelt skiftet to gange i klubbens levetid. FCM startede med Rune/Hessel og andre lokale pengefolk og var ganske almindeligt børsnoterede. I 2014 opnåede Benham aktiemajoriteten og afnoterede klubben året efter. I 2023 købte Heartland (AHP) Benhams aktier.

Mht. AHP er der jo ingen af os, der ved, hvordan ambitionen ser ud på længere sigt. Men hvis jeg skulle motivforske, lader han til at være glad for at investere i sin hjemegn. Heartland er f.eks. ved at overtage Midtjyllands Lufthavn (Karup), som er kendt som en notorisk underskudsforretning. Selvfølgelig vil man sikkert forsøge at gøre den så profitabel som mulig, men det ville være vildt, hvis den gav kontinuerligt overskud. Det kan jeg næsten ikke tro. Så jeg tror ikke, den slags investeringer er 100% med profit i tankerne. Jeg tror egentlig, AHP også investerer med det for øje, at der skal ske noget på egnen. FCM er desuden kun en lillebitte del af porteføljen.

Nu er det to år siden, Heartland blev majoritetsejer i FCM, så det ville undre mig meget, hvis de var på vej ud lige foreløbig.
Midtjylland!
Annonce