Jeg tror du, måske med vilje, misforstår den del omkring at visse aktører konsistent er fantastiske i Europa, og meget mere middelmådige i ligaen. Desværre kan man ikke komme i CHL uden at vinde ligaen.
MEM er et andet eksempel hvis du ikke vil forholde dig til Meling. Vi betalte penge for ham, og nu en løn, som ingen anden ville have gjort. Hvorfor? Fordi vi havde sovet i timen efter salget af Fro. Vi kan fortsætte med Sarapata.
Bare fordi vi er fans af klubben kan vi stadig have en kritisk holding til dens dispositioner.
Vi har vundet guld de sidste 3 ud af 4 år - 6 på de sidste 10. Så selvom rejsen derhed til guldet er lang, så lykkedes det i mine øjne - også de kritiske - nok gange. Jeg gider personligt ikke have Skotske/Tyske tilstande hvor vi vinder 19 ud af 20 mesterskaber. Der er sgu noget charme når der er konkurrence, og især når en Herfølge/Leicester sker en sjælden gang.
Vi er jo enige om at Meling har gjort det knap så godt, og forventningerne var meget større. Men med så mange skader så ryger der altså meget kampform og finesse. Jeg mener at Garananga er en langt værre handel. Den virker virkelig ikke gennemscoutet, og virker endnu mere hul i hovedet. Hvor MEM trods alt kender landet, ligaen og tempoet.
Du må også gerne få til dels ret i MEM indtil nu. Det virker som et panikkøb. Den irriterer mig egentlig ikke fordi han kostede mange penge, eller hæver en god løn. Men alderen gør at det aldrig bliver en positiv købmandscase - med mindre han overtager midtbanen fra næste sommer med bravour.
Sarapata får du ikke. Manden/Drengen er 17 år, og vi må ikke nå dertil hvor vi forventer en starter i den alder som kommer fra en anden kultur, flyttet hjemmefra etc. Så længe det bliver en bedre historie end med Isak Johanessen tak! :)
Problemet med salget af Froholdt er at der ikke findes en ligeså stærk spiller til FCK-penge, for så var han hapset af andre med større muskler. Har vi sover i timen? Ja nok lidt. Men det lugter altså også af at nogle handler ikke blev til noget, og MEM blev nødkaldet.
Det er helt okay at være kritisk, er jeg også selv ofte. Men det er bare ikke naturens gang for mig at fordi X tjener mere end Y, at så skal X være bedre hver gang. Så ville det være kedeligt.