Snak

Mere indhold efter annoncen
Ret skal være ret, selv paa vestegnen. Engang imellem. Strasbourg skal, i min optik, slå broendby 9/10 gange, og nogle af dem vil være en lussing, de har virkeligt skiftet gear.

Det var en rigtigt grov lodtrækning for ECL naar man ser paa hvad vi skulle igennem for at komme i CHL. Kun en mirakel performance af Pentz i den foerste kamp gjorde at de var i live til kamp nummer 2. I min optik er Strasbourg et klart bedre hold end Basel.

Vi skulle have taget Shaqiri med derfra, ham gad jeg godt have de næste 12 mdr.
@bastarden

Så absolut! Men jeg kan nævne mange kampe hvor FCK på papiret havde samme lave odds og evnede at flytte nogle grænser. Og det skal blot ses i lyset af at BIF også tidligere er snublet mod modstandere som de skal kunne slå på en god dag, om det så er Legia, Basel, Genk eller i det lag.

De præstationer der kommer ud, står blot ikke mål med de penge der bliver postet i projektet.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Brøndby rejste februar måned 171m DKK i en aktieemission. Præsenterer -131m DKK i underskud.

Har lige skimmet deres årsrapport igennem. Det er vilde tal. Selv med Conference & Europa League vil de generere underskud.

Tror det var en økonom fra Deloitte der fortalte at hvis det skal forsætte og de ikke skal miste deres investorer, så skal de ikke bare i Europæisk ligaspil, de skal også sælge spillere i det beløbsstørrelsesorden FCK & FCN sælger spillere i.

Med de penge 💰 der bliver lagt i Brøndby burde de være en fast Europæisk deltager.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Men det er klart at hvis analysen er at klubber som Molde, Brann, Viking, Rosenborg og Bodø synes at være uoverskueligt, så vil ambition også være derefter. Det er bare ikke det jeg oplever er analysen, ej heller hvad jeg personligt mener.


Nej, det er ikke analysen. Norge har indtil videre haft 2 aar i Top 15 - det er slet ikke sikkert at de bider sig fast paa laengere sigt hvis Bodoe/Glimt skal have ny traener etc. Tjekkiet har vaeret der tre aar. De lande der altid er der er Belgien, Holland og Portugal. Selv Tyrkeit og Graekenland har vaeret inde og ude.

Der er i oevrigt slet ikke nogen tvivl om at Broendby burde goere det bedre med de investeringer de har foretaget, men i de afgoerende kval. runderne har man haft knebne nederlag mod Basel, Strasbourg og Legia Warszawa. Det er ikke ligefrem en fiasko selvom det er aergeligt.
Helt enig, økonomien i Brøndby er helt til uforsvarlig og på det område har vi meget at være stolte af / takke Don Ø. Jeg kan ikke se hvordan de kan vende den skude for at være helt ærligt, det er en super dårlig forretning.

På det område kunne de ikke være mere forskellige end f.eks OB som stadig tjener penge, og opererede i 1st Div med et solidt Superliga budget.

Det bliver ikke på 1 år, men OB er også en klub man burde kunne forvente mere af over tid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Nej, det er ikke analysen. Norge har indtil videre haft 2 aar i Top 15 - det er slet ikke sikkert at de bider sig fast paa laengere sigt hvis Bodoe/Glimt skal have ny traener etc. Tjekkiet har vaeret der tre aar. De lande der altid er der er Belgien, Holland og Portugal. Selv Tyrkeit og Graekenland har vaeret inde og ude.


Jeg beklager hvis jeg har været uklar i mit skriv. Men det at være "etableret" handler mere om at man som land overhovedet evner at leve op til sit potentiale og i dette tilfælde blot når top 15. Når Norge er nævnt, er det jo netop fordi de har evnet at sparke døren ind fra mere end et hold og intet tyder på de ikke lykkes næste år.

Når Østrig har været i I Top 10 flere gange, er det jo netop en måde at tillade dårligere perioder.

Men kort sagt, så er min pointe og generelle holding at for mange danske hold underpræsterer I forhold til deres direkte europæiske konkurrenter, og nu er tilfældet jo blot det, at løftes niveauet blot en smule vil Danmark også ende i top 15.

Omvendt er der jo ingen garanti for at Brøndbys (og andre klub investorer) bliver ved med at poste den slags penge i klubberne, uden at få det forventede resultat, men det understreger jo blot også pointen om at der ikke leveres.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”

Det bliver ikke på 1 år, men OB er også en klub man burde kunne forvente mere af over tid.


Meget enig. På dansk fodbolds vegne, bør både OB, Aab, Esbjerg vel som minimum være konkurrencedygtige. Samtidig forstår jeg også godt frustrationerne i FCN. Men de synes at have sat sig et sted hvor resultater ikke er i nærheden af at være det vigtigste.

Brøndby er en meget underlig case. Imponerende antal millioner det har kostet, for blot at være en middelmådig klub.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Ok, men det er jo en anden praemis - jeg tror det oprindeligt handlede om hvorvidt FCK kunne agere anderledes hvis Danmark var i Top 15 og dermed garanteret mere i Europa. Jeg tror ikke paa at Danmark kan holde fast i en Top 15 position, men jeg tager gladeligt fejl.
Det kræver noget der ligner et snit på 7,500 pr. år for at ligge nogenlunde sikkert i top 15, så længe at DK kun har 4 hold med, så kan FCM og FCK godt bidrage med point til at det er realistisk.

Problemet opstår jo når point skal deles ud på 5 hold, sidst DK havde 4 hold med, fik FCM og FCK sådan nogenlunde det man kunne forvente, men de rasterende hold skrabede tæt på nul og niks sammen.

Så problemet er ikke at komme i top 15, problemet er at der de år skal et ekstra hold med i ECL, for at holde den rangering, eller at FCM og FCK hvert år henter point, som ikke nødvendigvis er realistiske
Det synes jeg nu også stadig det er. Som tidligere nævnt bør nogle klubber blot leve op til deres direkte forveninger, ikke engang overpræsterer.

FCKs muligheder afhænger om man kan lide det eller ej, desværre også af klubber hvad angår europæisk deltagelse og dermed indtjeningsmuligheder.

Så til det oprindelige, så holder jeg bestemt stadig fast i at skal FCK tage et skridt videre op, afventes der på at risikoen for at glippe indtjeningsmuligheder minimeres.

Med andre ord, kan jeg ikke se at FCK selv kan gøre så meget mere, for at minimere den risiko, andet end at blive ved med at levere på det niveau europæisk.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Annonce