Snak

Mere indhold efter annoncen
Du har da ret i at Neestrup ikke fik det han ville have, og maaske var det en fejl af den sportslige ledelse. Jeg har heller ikke nogen holdning til hvorvidt de manglende forstaerkninger er fordi man ledte mod en for hoej hylde - det ved vi intet om.

Min eneste pointe er at hvis man vurderede det til at vaere i klubbens bedste interesse at hente endnu en central midtbane fordi Clem, Lerager, Mattsson, Hoejer, Delaney og Madsen ikke er nok, ja saa er det ikke likviditetsproblemer der stoppede dem. FCK har meldt ud af de kun er paa 30% af FFP graensen og de har hundrede mio. kr. i egenkapital. At de oprindeligt budgetterede med noget andet er ikke ens betydende med at de ikke kunne geare op hvis de mente at det var i klubbens interesse.

Igen, det kan sagtens vaere at Sarapata viser sig at vaere en nulbon, det aner jeg ikke. Det kan dog aldrig skydes ham i skoene at det var fordi han blev koebt at klubben ikke kunne styrke sig nok paa den korte bane paa den centrale midtbane.
Var Mattsson ikke blevet skade, så havde der nok ikke været det samme muggen i krogene, skaden kom så også på noget der ligner det værst tænkelige tidspunkt, her 3 dage inden vinduet lukkede, skaden betød så måske også at MEM handlen blev lidt i den dyre ende.
Det er der bred enighed om at de goer. Derfor må de også stå paa mål for de beslutninger.

Men så kan vi vel også nemt blive enige om at der er stor forskel paa at sidde nede i talentafdelingen, og det at sidde med den sidste beslutning naar der handles til +100m og det pres der foelger med. Jeg vil mene det er for stort et spring for SSN, og at det blev udstillet i Froholdt forloebet, men SSN holder self fast i at han ikke ville aendre den beslutning. Det kan man jo så vurdere paa nu hvor vi kan se effekten deraf.
Og i sidste ende så er det gætterier, et gæt fra min side er at det er svært at være sportschef i FCK, man har midlerne til at handle fra en høj hylde, omvendt så er de spillere som FCK kikker på, måske ikke så voldsomt interesseret i at komme til Danmark, og tulle rundt og spille Superliga.

ChL og EL er måske fedt, men en tur på en eller anden pløjemark i November, det er måske ikke drømmen.

Jeg nægter at tro på at SSN kun har MEM som navn stående på sin liste, i forhold til at erstatte Froholdt.
Det tror jeg er et meget kvalificeret gaet. Netop derfor havde jeg gerne set at man havde været mere ambitiøs i den rolle og betalt prisen for at få noget (international) erfaring ind fra en hoejere hylde end fck´s akademi. Bevares, det er ikke gratis, men der er trods at et stort budget han arb med, så man skulle tro der så ligeledes er plads til at være meget mere ambitoes omkrig den position.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ville det have ændret noget om man havde hentet en sportschef i Real Madrid, primær kampe skal stadig spilles i Superligaen, også når det er koldt, blæser og regner, igen de fede kampe ligger i ChL og EL, men for at komme dertil så kræver det en indsats i Superligaen, et bud er bare at der er mange som FCK kikker på, som har svært ved at se sig selv i Superligaen.

Og FCK måske først har en interesse, når flere muligheder er udtømte, da man så står med en skade til Mattsson, og kikker ned af listen, så har mange af dem der står på listen måske fået deres skifte her sent i vinduet.

Og det kan en sportschef som er hentet i en større klub vel ikke ændre på.

Så fed en liga tror jeg bare heller ikke Superligaen er.

Hvad skal man tage fat i? Manglende erstatninger til nøgle positioner? Flere aldrende spillere i dalende niveau? Talenter der bliver solgt før de når 100 kampe? Det stigende press fra vores rivaler, på flere parametre? En træner som også vil på udenlandseventyr og ikke får det han ønsker i FCK? Gacha maskine spillerindkøb? Cornelius evige skade? Birger Melings kaffeklub? Styrke træning i cricket skuret? Besparelser på hotelophold før hjemmebane CL kampe? Den gamle uåbnede yoghurt bagerst i køleskabet på 10´eren, som ingen gider at smide ud?
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
har du drukket
🍻
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Huescas ude resten af sæsonen…
Annonce