Jeg forstår ikke helt den her bashing af Sune, sidste sæson var det Nees der fik skideballer for det her, nu synes man mere det er Sune.
Sune er kommet af med alt PC´s dødvægt på 1 år, vi vandt the double i hans første sæson og kvalificerede os til CL.
Nande har skrevet tidligere at vi havde lignende antal point i sidste sæson på den her tid, og det endte jo meget godt.
Ja, der er nogle løse ender etc. men jeg synes også at SSN viser han ikke vil handle bare for at handle.
Sidste efterår var vores angreb Claesson og Chiakha, nu er det Claesson og Moukoko.
Det er vel bedre, og tanken er måske at Claesson er færdig til sommer og så får Chiakha den plads, når han kommer retur fra Vejle.
Vi skal også lige huske på, at der nogen gange ligge nogen u19 spillere og bobler lige under overfladen, som vi jo af gode grunde ikke kender til, så skal der være plads til de kan få tid, er vi jo også nødt til at have dem til at tælle med i truppen.
Jeg mente bestemt vi havde for mange CM´ere i sidste sæson.
Og alt den galde der er blevet brugt på Falk herinde de sidste par år, og nu er SSN pludselig en idiot for at sælge ham?
Højer er jo også udråbt som et stort talent, så kan være når han kommer retur (meget snart), han kan lave en Fro, who knows?
og den smøre med at vi har brugt alle Froholdt pengene på XYZ, mig bekendt er det højest MEM der kan være brugt på af de penge.
Der var ingen forventninger om et profilsalg denne sommer i budgetterne, men derfor har FCK jo stadig haft et budget at købe for, om det så har været 100 eller 125 eller 150 de havde afsat, ved man jo ikke.
Så når man køber for at købe (Onughka), så er det galt, og når man så ikke kan få fingre i en kandidat højt nok på listen, er det også galt.
Vi har jo fået at vide allerede under PC, at de arbejder hen mod en timeglas model, hvor 40% af truppen er stjerner, 20% metervarer og 40% talent (de nævnte tal har jeg selv digtet for at lettere illustrere det).
Kritikken jeg kan blive enig i, er at udskiftningsspillerne ikke er meget ala samme profil, som starterne.
Jeg er med på man skal have nogle der er anderledes, så man kan bryde billedet - men du skal jo også have nogen af de samme egenskaber, for at kunne skifte en træt mand ud, men holde en kamp hjem, hvor taktikken virker.
Men selv PSG og Bayern har jo sæsoner de ikke vinder det hele.