Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror end ikke Vejle ville ønske hverken:

Moukoko
Sarapata
Garananga
Zague

I deres jagt på point for at slippe væk fra bunden, der er ingen af de spillere der rent faktisk har vist noget der kunne have værdi for en anden klub i SL.

Dertil har vi gamle spillere der slider med skader og nogle der virker til ikke at gide FCK mere (det centrale forsvar host host).

Det er vitterligt de bedste spillere der spiller på dagen og i de seneste kampe har det været med et pointudbytte som end ikke Vejle kunne gøre brug af på sin jagt væk fra bunden..
Hjaelmen,

Det er altsammen muligt, men spoergsmaalet uvedkommende. Hvor mange hold i Superligaen har spillere som kan blive skiftet ind og loefte niveauet? Selvfoelgelig er Claesson over sin top, men han er nok stadig bedre end det f.eks. Viborg eller SoenderjyskE har paa sin baenk. Naar/hvis Delaney kommer tilbage og starter ender Mads Emil Madsen paa baenken - tror du heller ikke andre Superligaklubber vil have ham med paa baenken? Har de fleste andre klubber i Superligaen en bedre venstreback reserve end Birger Meling?
@HawkeSkullsBeer,

..men han er nok stadig bedre end det f.eks. Viborg eller SoenderjyskE har paa sin baenk. Naar/hvis Delaney kommer tilbage og starter ender Mads Emil Madsen paa baenken - tror du heller ikke andre Superligaklubber vil have ham med paa baenken? Har de fleste andre klubber i Superligaen en bedre venstreback reserve end Birger Meling?


Jeg har lidt svært ved at se hvilken præmis der er stillet op..

FCK spiller i 3 turneringer med stort set samme start-11´er hvis muligt, det er fordi hver gang der pilles ved organisationen så taber vi point..

Med den trup AGF har tror jeg ikke MEM med sit nuværende niveau ville være til mere end bænken, derved er FCK med MEM på banen eller på bænken jo svækket i forhold til hvad der forventes af klubben FCK, der skal:

-Vinde det danske mesterskab.
-Kvalificere sig til knockout kampe i CL
-"Vinde" pokalturneringen (specielt nu hvor de 2 andre scenarier synes at fejle).

Det skriger til himlen der sidder spillere på vores bænk de andre klubber ikke ville røre ved med en ildrager. Det stemmer ikke overens med ambitionsniveauet.

Fint nok at cherrypicke Meling, ham kunne en anden SL klub nok godt have på bænken, men pointen er jo at der er for mange spillere der end ikke er gode nok til bænken i andre klubber, det er så langt under FCKs standard og niveau, hvor selv vores bænk burde kunne gå direkte ind i start-11´eren i en hvilken som helst anden klub i SL (FCM måske undtaget)..

Der er intet der kan forsvare den åreladning og det niveau holdet har i bredden, intet!
For mig bliver det mærkeligt, når man siger “den eller den vil… ikke en gang have”. Det virker unuanceret, når man ikke tager højde for, hvad det pågældende hold allerede har af typer, og hvad de skal bruge.

Udfordringen for vores spillere er jo, at stort set samtlige ser dårligere ud end i foråret. Alle spillerne er jo ikke blevet dårligere, men de har fået langt dårligere forudsætninger for at lykkes, fordi holdet er i ubalance. Vi har ingen centralt i banen, der er dynamiske. Lerager, Clem, Cornelius, Claesson, Moukoko og Delaney i nuværende forfatning er det ikke. De har ingen fart, de har ingen vendinger, der skaber overtal, de har ingen løb, der bryder kæderne. Den, der er tættest på at kunne have det, er Mads Emil Madsen, men han har ikke fundet friheden til det, men det ligner efterhånden, at han er på vej. Samtlige af vores spillere virker i øjeblikket dårligere, end de er, fordi vi så sjældent skaber overtal og favorable situationer. Vores spillere forsøger at skabe det ud fra de kompetencer, som de nu har, men det bliver ofte for forceret, og det ender alt for tit i boldtab, der gør, at modstanderen fanger os i ubalance.

Vi kunne måske have overlevet den situation, hvis vi så var meget dynamiske på siderne, men vi er lammet på højreback, hvor Suzuki gør det hæderligt ud fra, hvad han kan, men han er langt fra så dynamisk som Huescas var det. Vi står pga. den manglende dynamik alt for ofte i situationer, hvor alt afhænger af, at Robert/Achouri/Larsson/Moi kan lave magi, men der er kun to-tre af dem på banen af gangen, og Larsson er ikke typen, der bare sætter en mand.

Forleden blev Neestrup spurgt til den situation, hvor Pantelis går hårdt i ryggen på Patrick Mortensen og får et gult kort. Om situationen fortæller Neestrup, at han ikke går så meget op i, at Pantelis går hårdt til ham, men det undrer ham, at Pantelis starter tre meter bagved Mortensen, fordi Mortensen er så langsom, at han ikke kan/vil andet end modtage bolden med ryggen til mål. Præcis det samme kan man sige om Claesson, Moukoko og Cornelius. De to førstnævnte er bare milevidt fra lige så gode med ryggen til mål som Mortensen. Cornelius er god, men lige så forudsigelig. Modstanderne vil alle dage vide, at han ikke kommer til at løbe dybt.

Den mest dynamiske spiller, vi har centralt i banen er Dadason. Derfor virker det helt forløsende, når man ser ham på banen. Der er lige pludselig lidt fart, lidt opportunisme, en smule uforudsigelighed og samtidigt en fodboldhjerne, der gør ham i stand til at komme i de rette positioner.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Det skriger til himlen der sidder spillere på vores bænk de andre klubber ikke ville røre ved med en ildrager. Det stemmer ikke overens med ambitionsniveauet.


Det er en yderst tvivlsom påstand, som der ikke er dokumentation for. Garananga har spillet to hele kampe i CL kvalen, hvor der ikke blev scoret på os. Han blev skiftet ind mod FCM og var blandt banens bedste og scorede det udlignende mål, inden han fik en dum udvisning. Zague har scoret to mål på 149 spilleminutter i Superligaen. Clem har spillet et hav af kampe i CL og er anfører på U21 landsholdet, Claesson er tidligere landsholdsspiller og en gevinst for ethvert hold, Meling har spillet et hav af landskampe og kampe i Ligue 1. De har da alle en klar berettigelse i Superligaen. Sarapata har ingen af os set på seniorniveau.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Utilfreds,

Du skrev at FCKs baenk var tynd, og saa spurgte jeg "ift. hvad?" For hvis sammenligningen er andre Superliga hold med undtagelse af FCM koeber jeg den ikke. Hvis sammenligningen er med FCK historisk kan jeg maaske godt se det.

Grunden til at andre klubber ikke vil røre ved FCKs baenk med en ildrager er at oekonomien ikke er der fordi reservespillere i FCK tjener mere end toploennede i alle andre klubber paa naer FCM.

Vi kan ogsaa vende den rundt og spoerge: tror folk virkeligt at hvis FCK bare havde Serra og Tchmache saa ville det virkelig flytte niveauet?

Fint nok at cherrypicke Meling, ham kunne en anden SL klub nok godt have på bænken


Jeg skrev jo faktisk alle tre spillere som Hjaelmen ikke mente var gode nok ogsaa ville vaere god nok til andre superligaholds baenke.

Jeg koeber ikke den med at hele holdet lige pludseligt har glemt hvordan man spiller fodbold eller er blevet 10 aar aeldre af at Froholdt ikke er der laengere. Det er lige saa ubeviseligt som min paastand om at andre superligahold gerne vil have den baenk, men jeg tror absolut at i hvert fald nogle af spillerne har kvaliteten selvom de underpraesterer voldsomt.
Mit take på angrebet når vi kigger på Dada, Mouki, Claesson og Corner.

Så er de to førstnævnte Mouki og Dada helt klart dem der kan mest offensivt og har også meget fine tal på målinvolveringer.

Hvis holdet var bedre på de andre positioner vil de også spille mere. Men FCK er så skrøbelig, at vi er i en panik tilstand og kan ikke håndtere boldtab.

Jeg har ikke noget data at opbygge det med, men min fornemmelse siger mig at FCMs Aral Simsir har langt flere boldtab, det føles det. FCM har bare et hold der kan understøtte at deres offensive spillere tager mange ricisi. Mit indtryk er ikke at Mouki taber bolden mere end Simsir.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mit indtryk er ikke at Mouki taber bolden mere end Simsir.


Jeg ved det heller ikke, men Simsir har langt mere slutprodukt end Moukoko. Simsir har 15 maalinvolveringer i Superligaen mod Moukokos 4. 185 per minut for Moukoko og 62 per minut for Simsir.
FCM har jo ikke haft meget modgang i lang tid, så var lidt spændt på om man kunne se noget ovenpå to nederlag i træk. Der skal jeg lige love for at FCN fik givet dem selvtilliden tilbage (hvis den da overhovedet var væk). Utroligt man kan få så mange tæsk igen med så få dages mellemrum.
Some like it rough
Annonce