Snak

Mere indhold efter annoncen
"Jeg håber vi har lagt billet ind på Nartey"

- Han er også virkelig god. Alligevel er jeg af den holdning, at han ikke skal til FCK. Det er så fedt for ham, at han lige nu er skadesfri, og jeg håber virkelig, at det forbliver sådan, så han kan få en stabil tid som fodboldspiller - men det skal ikke være hos os. Risikoen for, at han bruger mere tid på at genoptræne end bare at være med i truppen, er desværre ret stor. Fysikken har drillet ham siden han var helt ung, og han er desværre et glimrende eksempel på, hvordan skade efter skade kan ødelægge en karriere.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/landshold/helt-vilde-tal-er-sket-185-gange
FCK_Inter - det er vel også den strategi vi har kørt efter siden PC søsatte den, med der skal være færre mellemvare, men en 10-15 profiler og resten være talenter.
Og det er jo nok også den strategi Sune fylder på efter, hvorfor man har set en Huesca som profil og Zague som talentet.

En anden ting jeg tænkte på, kunne Zague forløses igennem en 3-4-3?

Kotarski
Suzuki - Gabriel - Pantelis
Zague - MEM - Delaney/Clem - Lopez
Larsson/Moi - Dadason/Moukouko - Achouri/Robert


Jeg tror desværre vi er der hvor Zague ryger tilbage til PSG, og sådan er det. Det er ærgeligt, for der er fart, teknik og løbevillighed - men virkelig dårlig positionering og fodbold IQ.

3-4-3 er en god opstilling, men den kræver mere end MEM sammen med Delaney/Clem, og Moukoko ville intet have at gøre i den fordi han ville søge ned konstant.

Jeg håber virkelig vi kan få strikket en stærk 4-4-2 sammen over tid, og få udnyttet at vi er en klub der kan lide store angribere.
Kotarski
Huescas-Suzuki-Gabriel-Lopez
Robert-Delaney-Clem/MEM-Moi
Corner/Dadason-Moukoko

Denne opstilling(Skader ignoreret) ville jeg gerne se i Superligaen.
Achouri ser jeg som væk inden længe alligevel, og så kan Larsson bruges i foråret hvor han gider.
Ved ikke om Corner pga. at han ikke bevæger sig, dermed er opgivende. Min klare opfattelse er at Nees gerne vil have han bliver centralt da han "så låser" 1-2 forsvarer og bevægelse skal dermed komme fra andre.

Igen ville det sikkert virke fint som dengang vi spillede med to 8´er og en mere falsk 9´er (Corner fungerer jo mere som falsk 9 i dag, hvis man kigger på hans evne til IKKE og scorer mål og promært skal gøre andre gode) og Lerager/Claesson etc løb dybt. Men det kan slet ikke lade sig gøre med nuværende tilgang.

Igen synes jeg alt for ofte at Nees forsøgeren slags 4-3-3 eller 4-2-3-1 mindset og tilgang, hvor den centrale midt oftes overbelastes, men taktisk bliver det låst til en 4-4-2. Som om an ikke kunne lærer(eller mangel på spiller kompetencer)spillerne hvordan man forsvarer/presser i en mere offensiv og mindre kontrolleret taktik.


De betragtninger matcher godt med, hvad jeg også ser. Det hele virker fanget imellem to stole, og dermed bliver det også unødigt kompliceret som spiller at agere i. Vi vil gerne presse i en 4-4-2 (vel egentlig udelukkende baseret på, at det passer godt til Delaney - som stort set aldrig spiller to kampe i træk..?), og vil gerne angribe i et 4-3-3 eller 3-4-3 agtigt mindset med offensive backs, og kanter der trækker ind. Samtidig presser vi hele holdet op i en håndboldopstilling omkring modstanderens straffefelt, hvilket jo egentlig er offensivt, men som følge af den kæmpe risiko, der ligger i det, er spillerne panisk angste for at sætte bolden på spil.

Udefra virker vores spil det meste af tiden uafklaret, overkompliceret og dermed krampagtigt.

Det har stadig intet med sidste transfervindue eller Zague at gøre. Det er primært udtryk for et trænerteam, der kager rundt i det.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Jeg håber, vi snakker Brøndby-Nartey og ikke Nikolas?

@FCK_INTER
Jeg forstår ikke helt udsagnet, at vi skal få udnyttet, at vi er en klub, der kan lide store angribere? Ja da, det var vi. Men der er meget lidt, der tyder på, at vi stadigvæk er det. Den sidste vi købte røg ud efter et halvt år. Derudover har vi spillet langt de fleste kampe med en falsk 9’er. Jeg er dog enig i betragtningen om, at vi skal tilbage til de store angribere, for vi er pisse ringe uden.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Jeg forstår ikke helt udsagnet, at vi skal få udnyttet, at vi er en klub, der kan lide store angribere? Ja da, det var vi.


Jeg syntes stadig vi er det, problemet er bare igen at Neestrup uden tvivl foretrækker en stor angriber, og han fik Moukoko som er 1.79 til at tage over for Corner på 1.93 og Chiakha på 1.91.
Heldigvis blomster tårnet Dadason så nu, så der kan arbejdes videre med det.

Når jeg skriver dette, går det igen op for mig: "Hvad fanden skulle vi med Moukoko, udover at lave lidt penis-transfer?!?".


Mere indhold efter annoncen
Annonce
Moukoko har/havde jo en rimelig stor upside, til en fornuftig pris. Hans forløb i Nice var bestemt ikke nogen succes nej, men man satsede vel på, at han kunne vinde bare noget af det niveau tilbage, han viste i Bundesligaen for ikke så lang tid siden.

Havde Moukoko nu vist et større målpotentiale, end det hidtil har været tilfældet, er jeg ikke i tvivl om, at man ville være gået længere for at tilpasse systemet efter ham. Han har trods alt også fået over 1500 min. samlet, siden han kom til, så det er jo ikke fordi Moukoko ikke har fået chancen. Han har bare på ingen måde grebet den.
FCN

Det er jeg slet ikke enig i, jeg synes at Cornelius styrke netop er at han har rutine og derfor opbygget en del fodboldklogskab. At kroppen så ikke kan følge med hovedet, handler jo mere om at har været mere skadet end kampklar siden han vendte hjem.


Jeg kan kun sige at jeg er meget uenig. Men jeg giver gerne en øl, hvis han nogensinde ender som træner eller lignende hvor han kan dele ud af sin "viden".

Jeg har til dato ikke hvert fald ikke hørt noget fra hans mund som skulle antyde hverken interesse eller større forstand på hvordan fodbold kan spilles, taktik eller på banden, evner at "snyde" modstanderen. Det er omvendt altid reduceret til rå fysik, og vi skal bare score og lignende.

Og igen, kan det også sine positive ting. Men jeg har ens krop halter og man ikke scorer, så står han noget ringe tilbage.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
@dfn

Enig i den analyse. Men jeg synes bare ikke det alene fritager SSN


Det har stadig intet med sidste transfervindue eller Zague at gøre. Det er primært udtryk for et trænerteam, der kager rundt i det.


Når Zague som nærmeste reserve til back og delvis til en højrekant er det man har at arbejde med, så har han vidst bevist at han ikke har niveauet uanset hvordan man spiller ham.

Når de uprovokerede og personlige fejl fra stort set hele forsvaret og målmand synes at gentage sig, må der stilles spørgsmål til kvaliteten.

Når vi samtidig har har afløst noget nær sidste år niveau og ældre spillere, blot er blot endnu ældre og spillere som Lerager/Clem pludselig skal indtage større roller i mangel af bedre, så er det ikke underligt at vi ikke er I nærheden af sidste år niveauet, hvor SSN i øvrigt havde smidt 20M efter Onugkha og 30M efter Garananga, uden at de har været i nærheden af at have forholdsmæssigt indvirkning på holdet.

Man kan kun håbe at hans nyligt ansat, formår at løse de åbenlyse problemer og mangler der er.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Jeg er ikke blind for, at truppen kan sættes bedre sammen. Men den er stadig rigeligt god til at slå hold som Vejle, AGF, Sønderjyske og Silkeborg. Vi har rent faktisk en trup af kvalificerede spillere, som bare helt åbenlyst performer under niveau kamp efter kamp og bliver udstillet på de samme taktiske parametre. Det er og bliver pivringe trænerarbejde.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Det er vel ikke svært at finde (mange) andre europæiske hold, der presser i 4-4-2 og roterer sig til en anden formation med bolden?
Batman Close. London W12.
Annonce