Snak

Mere indhold efter annoncen
For første gang får jeg sgu lidt ondt at mennesket SSN i det interview efter.

Det vil jeg lige huske på næste gang jeg kritiserer ham.

Det er nok den mest pressede mand jeg har set længe, og ligner en der var sendt til galgen efter kampen.

Der er sjældent røg uden ild, og de næste uger bliver ligeså spændende som dengang hvor Ståles afløser skulle findes. Men jeg kan ikke lide at se klubbens ansigter udadtil være så langt nede mentalt.
Men det er jo nemt at sidde som bold bruger og styre en virksomhed uden at skulle have noget på spil.

Det er vel noget nær en folkesport i DK at kloge sig på, hvordan andres penge skal forvaltes. Det er også tæt på en naturlov, at jo længere man selv er fra at være direktør, desto stærkere holdninger skal man have om netop direktionsarbejde.

Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Ikke nyt info, men ny artikel. Vi snakkede faktisk om de 5-7 årige spillere for godt en måned siden i tråden.

Sverige er et u-land i talentudvikling, de niveauinddeler ikke før meget meget sent. Malmös u19 drenge møder stadig ude på træningersbanerne og klæder om udenfor. Det er meget oldschool. Vi taler om at i FCK har man dårlige faciliteter, men de har jo ingen faciliteter til deres talenter.

Distancen til Malmö gør at der ikke er den store forskel mellem talenter fra Nordsjælland eller Malmö rejser for at træne hos os.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nandeyanen: Men finder du det ikke temmelig kritisabelt det der foregår? Vi snakker jo små børn her.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er en af de problematikker, der virker fjollet at gå ind i uden at have en anelse om, hvad der er foregået. For mig kræver det væsentlig mere dokumentation/en dom.

Der har vidst været en enkelt sag i denne uge, der har vist, at der ikke er den nødvendige (rets)sikkerhed for dem, der kaldes stygge.

Vi skal ikke fiske små børn. Har vi gjort det, skal det dokumenteres ordentligt.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Man skal heller ikke underkende at nogle forældre har meget store ambitioner på vegne af deres børn. Jeg håber ikke at FCK er ude i børnelokkeri, og det er forældrene selv som har ønsket bedre vilkår for deres børn.
@Interforlivet

Jeg kender ikke til det miljø der foregår. Jeg synes personligt der er nogle problematikker og jeg synes det er forkert at "handle med børn", så mit svar er ja. Men jeg har ikke nok kendskab til det, så mine begrundelser bygger kun på en følelse.

Spørg @Matias han kender til børne elite fodbold.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Uanset, så er den elitære tilgang ærgelig. Ærgerlig, fordi der også er en del, der mister glæden, når træningsmængden bliver øget, kravene ligeså, og det sjove - særligt hvis man ikke er bedre - fjernes.

For holdsport er også socialt og kan dyrkes livslangt, hvis der ellers var plads til blot at have det sjovt. Om det er fodbold, hvor træningsmængden går fra 2-5x, svømning hvor morgensvømning sniges ind (og der er det jobløs for lige præcis 0.0000001% kommer til at leve af svømning), eller håndbold, så savner jeg at børn kan være med og have det sjovt. Også uden at “ville det” mere end det.

Modsat står musik. Der træner man ud fra ens niveau og kan indgå i hyggebands på tværs af alder. Det gør at mange fastholder forhøjelsen livet ud.

Ja, lidt langt fra tråden måske, men fodbold kan man dyrke til man dør. Blot ærgerligt at klubberne ikke ser den værdi. For dem, der dyrker det, kan blive dygtige frivillige, hvis man blot ser det sociale aspekt over indtjening og kommercialiseringen
Så bare vent til projektet med Rosengård bliver formaliseret, og Rosengård og FCK får banket en sportscollage op, og begynder at hente spillere fra 12 år og opefter over hele Sverige, med skole og fodbold og alt hvad den kan trække.

Samtidig med at de bedste unge svenske talenter, bliver sluset over i FCK, jævnfør en eller anden regel, tror det var nande@ der fandt den frem, noget med landegrænser og skifte over, inden man blev 16.

Se så får Malmø først travlt
Annonce