Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er der hvor, hvis Nees ikke vil lave en ståle og blive her i 10 år, så kan vi lige så godt sige farvel nu her, fremfor til sommer eller næste sommer.


Helt enig. Jeg ser mesterskabet som umuligt. Så vi kan ligesågodt forberede næste sæson nu. Give chancen til de unge spillere som vi vil satse på næste sæson. Lade de spillere som er på vippen få en mulighed for at bevise at de skal satses på.
Og så være 100% fokuserede på pokalen.
Giver faktisk ikke meget mening at fortsætte med Nees resten af sæsonen. Det er hvert fald svært at forestille sig at han er træner i den nye sæson, han virker godt kørt træt i det hele. Jeg synes heller ikke han får nok ud af det, virker sgu som om at han nogle gange har givet lidt op. På den anden side skulle man nok have fyret ham i pausen så.

Jeg tror derfor heller ikke at han bliver fyret her midt i sæsonen, medmindre vi misser top 6.

Men generelt kunne alle vidst godt bruge et frisk pust og nogle nye ideer. Ville ikke gøre mig noget hvis der til den nye sæson er ny cheftræner og ny sportsdirektør.
Jeg synes det tit er svært at se hvad det er Neestrup vil med holdet, men om det så er af nød eller lyst og manglende kompetencer, det ved jeg ikke rigtigt, han prøver lidt af med 4-4-2 men hverken Achouri eller Larsson er kanter til en 4-4-2, Achouri var bedste i en 4-3-3 og Larsson de der famøse 4-7 kampe om året.

Delaney og MEM er vel efterhånden for tyndbenet, med Delaney der må synge på sidste vers.

Så FCK må vel også få gjort op hvad det er for en spillestil der handles ind til, og ikke forsøge at lappe her og der, når det hele falder fra hinanden.

Når ja og så skal man i ledelsen får truffet en beslutning om, man er ok med at spille 2 violin efter FCM
Ryger man ud mod Viborg i pokalen og misser top6 kan man vel godt fyre Nees hvis man ikke regner med han er her efter sommer. Har svært ved at se man fyre ham hvis man fortsatt er med i pokalen.

Det kræver måske også at man kan lave en aftale med den træner man mener FCK skal have fremadrettet efter sommeren relativt hurtigt så man kan få fremtidens setup på plads hurtigst muligt.
Så FCK må vel også få gjort op hvad det er for en spillestil der handles ind til, og ikke forsøge at lappe her og der, når det hele falder fra hinanden.


Præcis Peanuts - og det skal den nye træner jo være indstillet på.
Og det er vel Sune eller Hinzes job at beslutte, hvad den røde tråd skal være, for ungdomsholdende skal jo spille det samme som førsteholdet, for at de lettere kan integreres.

Jeg er med på man kan ryge ind i skader/karantæner, der gør man alternativt må stille op, for at spille bedst i et par kampe - men i det store hele billede bør der være en aftale i organisationen om at vi spiller XYZ.
Og jeg er med på man i Europæisk skal kunne omstille sig lidt, og storkampene i ligaen til nøds.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Peanuts

Ja. Især det med at kigge på den enkelte spiller og se hvad han er god til er virkelig et problem at Nees ikke formår. Nok mest tydeligt med misbruget af Falks evner. Hvordan man kan stå og se på en spiller som ham, og så tænke "han ville da være perfekt som defensiv midt" er mig en gåde.
misser top6

Så lægger jeg pengene på at både Nees og Sune ryger.
"Jeg var egentlig mest bare overrasket over at se dig skrive den slags - jeg mindes ikke liige at have set dig skrive sådan tidligere. Dine holdninger er naturligvis helt fine og jeg deler skam også nogle af dem. Jeg er dog måske ikke helt der hvor du er. Endnu"

- Det kommer og går. Og lige nu er det en stærk fornemmelse, andre gange kan irritationen holdes lidt nede. Jeg er jo ikke anderledes indrettet som tilhænger, end at gode resultater kan få mig i bedre humør og have et lidt mere positivt syn på tingene.

Dog er der sket noget, som har rykket ved nogle ting, og det er noget, som jeg synes er bekymrende for FCKs position. Der er kommet to udfordrere i vores egen lille andedam, og de gør det på hver deres måde fremrangende. FCM udfordrer os direkte på vores position, og har en, for os, ærgerlig kombination af økonomiske muskler, tålmodighed (lad os se, hvor længe den rækker), udtalt ærgerrighed og en klar plan for, hvordan målsætningerne opnås, herunder sportsligt.

FCN udfordrer os på talent-markedet og dén del af forretningsmodellen, særligt det nordiske. Lige nu accepteres det, måske uofficielt og i hvert fald stiltiende, at de er førstevælgere på det marked. Og det er en bet al den stund, at man i FCK har en ambition for, hvor mange akademispillere der indlemmes i superligatruppen over tid. I den sammenhæng er engagementet i FC Rosengård et enormt godt tiltag (potentialet er der i hvert fald), men det tager tid at etablere samarbejdet i en sådan grad, at det får den effekt, alle håber på.

Alt i alt synes jeg, FCK har sovet i timen, og yderligere er det min klare fornemmelse, at de betydende personer i klubben, har forskellige målsætninger eller i hvert fald forskellige forestillinger om, hvordan målsætningerne indfries.
Jeg kan ikke forestille mig at man fyrer begge på en gang, med mindre man er villig til at give Stefan en urias-post, hvor han skal stå som den øverste sportslige ansvarlige og mediefigur, mens prøver at rekrutterer først en sportsdirektør, som så skal ansætte Stefans afløser. Og hvem skal stå for det, Allan Gaarde og hans konsulenthalløj?

I øvrigt mener jeg at Sune Smut-Nielsen ligger bedre i munden (og manden hedder i øvrigt Sune Smith-Nielsen).
Batman Close. London W12.
Skulle man ende med at fyre Sune, hvilket jeg ikke tror på sker indenfor nær fremtid, tror jeg nok mere det er Grahn/Hinze/Koppens der får hovedansvaret i en periode.

Nogen gange ansætter man jo også en direktør i et firma for at få ryddet op, og synliggøre de mindre gode ting, for så at fyre ham, og ansætte en der kan vækste igen.

Alle har deres fordele, men jeg tror bestemt Sune er hyret ind på en mission om at foryngre truppen uden det skal gøre den dårligere, og det kan jo godt være de har aftalt at det skal tage 2-3 år, før det er helt inde og spille.
Jeg tror ikke vi skal spare os igennem næste sæson, om vi vinder mesterskabet eller ej, skal vi gå benhårdt efter det efter sommer, da der jo er 2 pladser til CL.

Annonce