Jeg kan anbefale at læse Chucks indlæg fra side 163 og frem
http://www.bold.dk/snak/…t=1620&vis=Derefter kan I jo tage stilling til om I synes I kan bruge disse velmenende arbitrære analyser med fiktive tal der ikke er skæve til noget, og de gode råd om at købe aktier fordi rigmændene i FCK er utilregnelige. (og hans indlæg i denne tråd generelt).
Jeg har jo redegjort for hvorfor jeg mener at de her analyser er det rene ligegyldighed.
Tallene er snuppet ud af den blå luft, og det indrømmer Chuck da også, men hans såkaldte analyse kan nedkortes til:
PS&E sælger FCK = De får penge i kassen. Dem kan de bruge på andre ting end fodbold. EOS!
Alt det andet er helt ligegyldig prætentiøst ævl til ære for Alsen og andre der tager ting de ikke ved noget om for gode varer. (
Mit udgangspunkt og kendskab til økonomi er begrænset, hvorfor det er nemt at tage hans ord for gode.)
Tallene, er komplet ubekendte (uagtet Chuck hævder de ikke er helt skæve), og vi ikke kender nok til hvad der sker bag væggene. Det er ikke ligefrem en gennemsigtig koncern.
At nogle folk synes det er sjovt at sidde at spekulere i, er deres sag, men når det kommer fra en der har skrevet som han nu har fra side 163 og frem, så er det lidt svært at tage seriøst. Hele bevæggrunden for at skrive i tråden, bunder i hvad man håber/ønsker der skal ske for konkurrenten.
Det er ikke mere interessant end når en unavngiven bruger fx skriver "Det kan både være godt og skidt". Kort sagt det er ligegyldigt fyld og en undskyldning for at få skrevet i tråden. Lidt som når han skriver:
"
"Det kunne jo forklare den lange kontrakt... Man skal således udvikle ham lidt, før man kan få rigtigt glæde af ham.
Det vil så samtidig betyde, at der formentligt stadig mangler en profil på midtbanen...
Det er dog alt sammen bare spekulationer. Jeg kender INTET til jeres nye brasser. "Noget der tilgengæld kunne være interessant er at diskutere PS&Es kursudvikling og om hvordan folk ser aktien som fremtidig investering. Er folk skræmt af uroen eller kan man øjne en god forretning. Jeg tror stadig at Parken kan blive en god forretning, og ville ikke være ked af at have købt til 70 for lidt tid siden. Jeg er dog også en gambler.