Snak

Mere indhold efter annoncen
Imperator.

Nja, ritalin er tilladt, hvis du har diagnose. Der er sket et voldsomt spring i atleter, der forsøger at få en ADHD diagnose, netop for at tage ritalin.

Jeg synes, det er uambisitiøst at holde blikket på superligaen, hvis vi skal forstærke os. Der er masser af spillere i DK, der har udviklingspotentiale, og som kan blive bedre og give truppen noget, den ikke har i forvejen, men det hæver altså bare ikke start 11´erens kvalitet, at købe spillere, der kan blive gode efter to sæsoner.
Hvis vi skal begå os internationalt - og det skal vi fanme sigte efter - så er der altså brug for enkelte spillere, der kan rykke ved noget i stedet for tre suppespillere, der kan tilføre noget andet, end nogle af vores andre spillere.

Jeg synes bestemt ikke, at Joshua John er bedre end Bolanos. Han er hurtigere, ja, men i min bog er Bolanos langt mere uforudsigelig, og det er altså med til at skabe meget plads på højrekanten, som Lars Jacobsen er god til at udnytte.

Joshua John ligger på niveauet mellem Gislason og Bolanos - ikke til mere!

Derudover så er det da det da helt væk, at sige, at der er væsentligt større chance for at smide 20 mil væk på junk fra udlandet. Overvej lige, hvor mange spillere, der er kommet til FCK fra andre danske klubber, uden de for alvor er slået igennem. Den liste er også ganske lang og dyr!

Johnny Thomsen
Søren Frederiksen
Morten Nordstrand
Rasmus Wurtz
TK
Gislason
Absalonsen
Frederik Berglund
Razak Pimpong
Urmas Rooba

\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Urmas Rooba. Det var tider på lægterne. Da gik to af chantsene på "Urmas Rooba - den bedste i Europa!" og "Bedste i verden? Det er Elrio van Heerden". Der var selvfølgelig ikke meget galt. Apropos afleveringer der splitter modstandernes kæder ad, så kunne sydafrikaneren netop det. Fuck det var fedt at se på.

Morten Nordstrand var jo den første ligatopscorer i FCKs historie, så helt junk har han ikke været.
Johnny Thomsen
Søren Frederiksen
Morten Nordstrand
Rasmus Wurtz
TK
Gislason
Absalonsen
Frederik Berglund
Razak Pimpong
Urmas Rooba

De spillere er ringe eksempler. De var netop ikke toppen af poppen da vi købte dem, de var alle mere eller mindre åbenlyse fejlkøb. Gravgaard og JC derimod. Spillere med udviklingspotentiale der allerede havde bevist deres niveau.

Selvfølgelig ville det være fedt med en eller anden megaprofil. Granquist som Repos drømmer om ville være et scoop der ville tilføje os noget ekstra.

Jeg ser bare ingen grund til at kaste truppen ud i en større omvæltning når tingene faktisk går meget godt. Jeg er mere interesseret i langsigtet arbejde, der gør vi altid har en konkurrencedygtig trup, end at kaste millioner efter profiler bare fordi vi skal i CL.

Det er klart at lavthængende frugter skal plukkes til tider, det er bare et problem, at vi aldrig kommer til at kunne bruge penge nok til, at vi af dem vej kan sikre os et hold der er godt nok til altid at spille med om 2.-3. pladsen i gruppespillet i CL. Så jeg ser hellere vi bruger pengene mere langsigtet og løbende udvikler truppen.

Albæk er en stjerne i svøb og hands down lige så god som Claudemir eller Delaney - og han kan noget helt andet end de kan.

Jeg forstår ikke vurderingen af Bolanos / John. Men måske er jeg bare ved at udvikle en antipati for Bolanos.
Blastoid..
Tror det er nogenlunde det samme niveau FCK kan købe ind fra, ligegyldigt om det er fra udlandet eller herhjemme man køber fra.. Forskellen er vel bare at markedet er noget mindre hvis man begrænser sine indkøb til Danmark..

Jeg ser ingen grund til at FCK skal forstærke truppen oppefra ved at købe deciderede profiler der skal være stamspillere med det samme, FCK er allerede nu Danmarks bedste hold, og det har mere været moralen og taktikken der har fejlet, end kvaliteten af holdet..

Hvorfor ikke prøve at efterligne klubber som Ajax og Arsenal, og købe talenter der har potentiale til at udvikle sig til et højere niveau end det man kan købe fra.. Så kan det godt være at man må vente et par år, eller tre, på de rigtigt slår igennem, men whats-the-hurry..
Både fra FCKs og Dansk fodbolds perspektiv, tror jeg det kunne være fornuftigt at FCK blev brugt som en mellemstation for de danske talenter, som på sigt har talentet til at komme til nogle af de store ligaer..
Alt for meget dansk talent er rådnet op på udenlandske reservehold over årene, og alt for mange "profiler" er købt ind til FCK uden at have været i nærheden af at slå igennem..

Jeg tror også det er nemmere at komme af med talenter som ikke har det der skal til, hvis de allerede har et vidst navn i danmark inden de kommer til FCK, end det er at komme af med spillere som Mos PPD Ailton Grindheim Claudemir etc..

Bolanos vs. John
Jeg synes at de to er nogenlunde på samme niveau, men at John er en smule bedre.. Han er som du siger hurtigere, men han er også væsentlig mere målfarlig.. For Bolanos tæller hans rigtigt gode samarbejde med Jacobsen..
Jeg forstår ikke hvor al den transferoptimisme kommer fra. Mon ikke CV graver nogle nitter frem uanset hvilken liga han har kig på - jeg tager i hvert fald eventuelle transfersucces´er herfra som positive overraskelser.

Albæk ville være en stærk signing, men dem der er gode nok til FCK er også gode nok til udlandet, og det vil de nok hellere.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nordstrand, synes jeg også er på vippen, men jeg synes stadig, at han var meget sporadisk og løftede næppe niveauet og blev en bærende kræft. Især fordi han kostede i omegnen af 15 millioner, mener jeg det var.

Derudover så er der flere af disse, som ikke bare var breddekøb.
Frederik Berglund var en målsluger i Esbjerg, og blev vist topscorer en sæson - en man tænkte ville blive en målmager i FCK.

Rasmus Wurtz var udnævnt som en kommende bærende landsholdsspiller, der dominerede på Aab´s midtbane, da han blev hentet. Lige præcis de to kan vel på mange måder sammenlignes med, hvis vi købte Kasper Kusk og Helenius.
Det er set mange gange, at andre danske suppespillere ikke har haft mentaliteten til at slå igennem i FCK, hvor presset er helt anderledes for at vinde HVER GANG!

Søren Frederiksen var også en spiller, der ikke bare skulle anses som breddespiller på længere sigt, men være en udviklingsspiller man troede på.
Jeg tror, at Kusk og Albæk måske ville blive en signing a la Silber. Ganske fornuftige og bidrage med meget, men ikke være spillere, der hæver niveauet betragteligt - som Linderoth, Atiba, Antonssen eller lignende - og jeg mener, at det er den hylde vi skal have noget fra!

Bolanos er stadig mere uforudsigelig i min bog. Jeg synes, han viste i glimt hans virkelig høje niveau mod Brøndby, og der kan Johsua John slet ikke være med. Jeg synes i hvertfald, det er bemærkelsesværdigt, hvor meget man kan se forskel på FCK med eller uden Bolanos. Den effekt tror jeg simpelthen ikke JOshua John kunne have!
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Optimismen - eller det blotte håb - kommer for mit vedkommende af, at CV allerede i sommeren 2011, var fint klar over, at William Kvist skulle erstattes. Derfor hentedes Christian Grindheim, der imidlertid ikke har kunnet overbevise nogen af de tre trænere han har haft, om andet end at han ikke fungerer i FCK. Pga. ligafadæsen i sidste sæson, har man været nærrig med indkøb siden, men det har selvfølgelig ikke løst problemet. Mestertræneren har hjulpet en hel del på det, nye og sultne spillere (Andreas Cornelius og Nicolai Jørgensen) ligeledes, og en mere sammenhængende defensiv med en ganske ok anfører i Lars Jacobsen har lagt det sidste på i forhold til at hente mesterskabet i denne sæson. Men probemet på den centrale midtbane er ikke løst - og har ikke været det siden William Kvists exit. Det er jeg sikker på, er en holdning man deler internt i FCK. Så kan det godt være at TK er blevet en anelse bedre, og at Claudemir er blevet synligt bedre siden nedturssæsonen 11/12, men man er formentlig godt klar over, at der skal tilføres til pladsen. Daniel Jensen er ikke god nok, og så er spørgsmålet om man mener, at Thomas Delaney er moden til at tage pladsen permanent. I så fald bør han få en startplads allerede nu.
Ajax (og Arsenal for den sags skyld) køber i ørvigt også spillere der ikke er det store udviklingspotentiale i, men som man mener kan gå ind og forstærke truppen lige nu og her. Op til denne sæson hentede man f.eks. Niklas Moisander, Christian Poulsen og Ryan Babel (en til hver kæde i øvrigt), med netop det for øje.
Enig Matias.
Et forsigtigt bud kunne være, at Delaney bliver sigtet i de sidste par kampe sammen med Claudemir (hvis det er konstellationen, man tror på), og så har man et lidt bedre grundlag at agere ud fra. Og jeg er enig i, at håbet klynger sig til Grindheim-handlen, som ellers på papiret -og youtube - så ud til at være, det vi skulle have.

\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
De spillere er ringe eksempler. De var netop ikke toppen af poppen da vi købte dem, de var alle mere eller mindre åbenlyse fejlkøb. Gravgaard og JC derimod. Spillere med udviklingspotentiale der allerede havde bevist deres niveau.


Det passe ikke, Wurtz var måske det største navn, der er handlet i mellem 2 superliga klubber og TK og Nordstrand var begge inden omkring landsholdet, da vi hentede dem.

Jeg ser bare ingen grund til at kaste truppen ud i en større omvæltning når tingene faktisk går meget godt. Jeg er mere interesseret i langsigtet arbejde, der gør vi altid har en konkurrencedygtig trup, end at kaste millioner efter profiler bare fordi vi skal i CL.


Tingende går jo netop ikke godt, i øjeblikket har vi kun succes fordi at resten af ligaen er lige så dårlig kørende, personlig mener jeg dette hold er et af de 2 dårligste, de sidste 10 år. Midtbanen funger overhovedet ikke og det spreder sig i den grad til opspillet fra forsvaret. Bliver vores kanter lukket ned, så har vi intet at spille på, dermed ikke sagt at Albæk ikke vil være en god nok spiller at få ind, men iden om at intet større skal ske, ja den holder ikke.


Enig Matias.
Et forsigtigt bud kunne være, at Delaney bliver sigtet i de sidste par kampe sammen med Claudemir (hvis det er konstellationen, man tror på), og så har man et lidt bedre grundlag at agere ud fra. Og jeg er enig i, at håbet klynger sig til Grindheim-handlen, som ellers på papiret -og youtube - så ud til at være, det vi skulle have.


Det vil give fin mening at prøve dem af, men Delaney er for defensiv krigerisk type til at suppeler Claudemir, der mere bruges som en support spiller i offensiven, personlig tror jeg det vil funger bedre end med TK, men det vil ikke være løsningen på de problemer vi har i opspillet.
(...)
Annonce