Redigerettirs 27. jul 2010
Ailton skulle videre nu.
Apoel kan sikkert godt lægge et fornuftigt beløb for ham, men med et år tilbage og et åbenlyse vanskeligheder med at leve op til potentialet, er det trods alt næppe svimlende summer der er kommet ind på ham.
I angrebet er så tilbage de to oplagte startere, Zahore og Nordstran. Sidstnævnte tror jeg ikke man regner med før tidligst i foråret 2011, jeg kan da godt frygte man er ved at afskrive ham helt pga skader. Zahore tror jeg heller ikke på man regner som andet end udviklingsspiller pt.
Da man jo har planlagt vinduet med et salg af Ailton, tror jeg ikke på man ændrer på Søren Frederiksen aftalen. Så havde man jo ikke indgået den i første omgang.
Det skulle derfor ikke undre mig om man har en ny mand parat. Bille er jo oplagt. FCN vil gerne sælge, Bille vil som FCK fan sikkert gerne til klubben. Der skal virkelige være noget spændende for ham i udlandet, før det ikke kunne være en løsning.
Jeg har også hørt vedvarende rygter om Wanderson fra GAIS. Kender ikke spilleren, men kan se han var ligatopscorer derovre sidste år, samt at Ajax også har været nævnt i forbindelse med ham.
Jeg vil i hvert tilfælde være lidt nervøs ved at gå ind til efteråret uden en ny angriber eller en Nord der gør lynfremskridt.
Gronk kan selvfølgelig være tænkt ind i sin halve angriber rolle, men så begynder vores midt at se lidt tynd ud. Så skal spillere som TK og/eller Delaney være længere fremme end jeg tror, for det ikke vil være en stor svækkelse.
Spændende at se om ikke der kommer en mand mere i dette vindue.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others.
The same applies when you are stupid.