Snak

Mere indhold efter annoncen
Til målmandssituationen i FCK.

Måske 27 årige, polske, Przemysław Tytoń, der står bag Jeroen Zoet i PSV kunne være en mulighed.

Han har i perioder været ganske god i PSV, og da ikke mindst i Roda, og han er vel - potentielt - med omkring det polske landshold, der har en række meget fornuftige keepere. Hidtil har han spillet 13 A-landskampe (senest i 2012), Og han fik jo en del spilletid for Polen under EM i Polen/Ukraine.

Han har kontrakt til 2016 i PSV, så vidt jeg ved. Men jeg tror, PSV satser på den yngre, Jeroen Zoet, hvorfor der kunne være en interesse i, at få Tyton solgt.

I sommers ville PSV have 2½ mio. Euro for Tyton, der formentlig tjener +/- 500.000 Euro i PSV. Tilsyneladende fandt de fleste interesserede klubber dog, at prisen var lige i overkanten.

Som tiden går, bliver han nok ikke dyrere, hvorfor 2 mio. Euro/15 mio. kr. nok er et realistisk prisleje for spilleren, der dog ville skulle ind i toppen af FCK´s lønhierarki. (Men ok, Hamdallah havde vel samlet været dyrere..)

Det kunne da undersøges. Det koster i reglen ikke så meget.

Vh.

Adriaanse

Flere ting. Cornelius er grundlæggende bedre med fødderne end Makienok, selvom sidstnævnte har været igennem en meget positiv udvikling mht. til det under TF. Han er hurtigere, en bedre afslutter med både med fødder og hovedet.

Det Makienok kan - det kan Cornelius på mindst samme niveau, og så har han flere strenge at spille på, fordi han er mere bevægelig, hvor Simon er en stationær type. Derfor bør han også være foran Simon i køen til landsholdet.

Det ændrer ikke på, at Makienok er en af de bedste angribere i suppen.
@Adriaanse, blot af ren interesse mener du så noget andet end Cabra?

Jeg ville egentlig bare gerne høre Cabras mening.

Personligt synes jeg godt om begge spillere, og synes umiddelbart, de er ret lige.
Og når/hvis jeg har læst Cabras, eller andres overvejelser, skal jeg nok diskutere og argumentere med, i givet fald. Det må dog blive i morgen, da sengen kalder.

Jeg vil ønske jer en god aften.

Vh.

Adriaanse
moderator
"Jeg ville egentlig bare gerne høre Cabras mening."

Og jeg ville egentlig bare høre din.


vh og god aften til dig også.
Dette er en signatur.
Og ja Dalsgaard er jo danmarks bedste back ikke. Der er derfor han dominerer sådan på landsholdet.


Nope, jeg mener stadig Ankersen er bedre. Han er dog stadig bedre end LJ og Remmer.

Alt den stund at han kun har spillet 6 kampe og været skadet resten af tiden er han jo ikke nogen forstærkning


Det var ikke det den post jeg svarede på i første omgang handlede om. Blot om der var bedre spillere i suppen. For ellers skal der ganske rigtigt tages forbehold for en hel række ting, og så er det mere komplekst end bare at line et par navne op. Men du mener måske Stadsgaard er suppens næstbedste back, eller hvordan. For det mener jeg altså ikke.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"Men du mener måske Stadsgaard er suppens næstbedste back, eller hvordan."

hvordan helvede kommer du frem til det?

"Det var ikke det den post jeg svarede på i første omgang handlede om"

Hvad snakker du om? Er det en mission for dig at lave en eller anden graverende fejl i hvert eneste indlæg?

Du svarede på hvilke spillere der ville kun forstærke FCK. Du stiller endda selv dette spørgsmål:

"Er der iøvrigt stadig ingen spillere fra de andre superliga-klubber, der kan forstærke FCK ?"

En bruger svarer "nej".

Derefter svarer du:

"Jeg nævner Erik Sviatchenko, Kasper Kusk, Duncan, Peter Ankersen, Henrik Dalsgaard, Risgaard, Andersson, Igboun, Nicolai Larsen, Jonas Lössl, Hradescky, Buhlarouz, Makienok, Jönsson ville alle kunne forstærke FCK. Der er ikke tilfældigt FCK ligger nummer 3. Meget tyder ligeledes på at BIF og EfB overhaler dem i løbet af foråret. Det vil ikke undre mig hvis FCK slutter som 5´er, eller noget i den stil.

Men okay, Ståle er måske bare så ringe en træner at han får det, åbenbart, langt bedste hold i ligaen til at spille som et midterhold eller hvordan. "


Her nævner du en spiller der spillede 6 kampe på et nogenlunde niveau for derefter at have været skadet lige siden. Han forstærker ikke nogen klub! Tag dig nu bare en smule sammen i stedet for det klovneri og trolleri konstant. Det er virkelig så ekstremt trættende at se på dit vrøvl konstant også selvom det meste er i artikelforum. Du laver jo 20-30 indlæg pr dag og så er det åbenbart svært at holde kvaliteten og sagligheden oppe. Vil du ikke arbejde lidt på det, så du ikke hele tiden skal undskylde eller bortforklare når folk tager dig med fingrerne i kagedåsen?
Dette er en signatur.
hvordan helvede kommer du frem til det?


Bouhlarouz er, om man vil det eller ej, en rigtig stærk midterforsvarer, og vel også blandt de 3 bedste i ligaen når han er fit. Sviatchenko er selvfølgelig bedre, samme med Mellberg og derefter kommer der en række spillere inden man kan nævne Stadsgaard. Heriblandt Banggard, Kian Hansen osv.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
moderator
Om man vil det eller ej? Hvad er det for noget sludder. han spiller jo ikke!!!! Hvordan forstærker han så nogen? Uden for banen? Du svarer i øvrigt ikke på hvordan du kommer frem til den tåbelige konklusion fordi jeg ikke mener at en kronisk skadet spiller forstærker nogen.

Dette er en signatur.
@ Cabra

Tak for dit svar.

Jeg ville normalt også tendere til at mene, at Cornelius har et lidt større potentiale end Makienok. Og i de rette trænerhænder kan der måske også hentes lidt mere ud af Cornelius end af Makienok.

Lige nu synes jeg dog, de virker til at være ret lige i niveau. Og det kan skyldes, at Makienok - skader eller ej - ser ud til at have udviklet sig en smule både i spillet ved jorden og som opspilsstation, hvor an fylder rigtg meget. Omvendt virker det, ind til videre, ikke til, at Cornelius er tilbage i en markant stærkere udgave, end da han forlod FCK. Og det ser heller ikke ud til, at hans "svaghed" i forhold til PL-fodbold - dynamik og fart/bevægelighed - er blevet videreudviklet. Det havde jeg nok håbet lidt på.

I superligaen har Cornelius selvfølgelig stadig en fornuftig dynamik og fart/bevægelighed, i sammenligning med de fleste, men han er stadig primært en lidt stationær afslutter, der er bedst i og omkring feltet. Og det er fint. Absolut. Men det betyder omvendt, som jeg ser det, at han ikke adskiller sig så meget fra Makienok, der har nogle af de samme spidskompetencer, og ikke er en væsentlig ringere afslutter. Og Makienok har så ydermere en fysik, der gør, at han fylder lidt mere i feltet, og kan være endnu farligere i luften, i flere situationer, alene p.g.a. højden.

Så selvom Cornelis stadig er lovende, så mener jeg, at Makienok er kommet tættere på. Og skulle jeg vælge dags dato, så valgte jeg nok Makienok.

Close call.

Vh.

Adriaanse



Well, det er vel ikke helt skidt, at være bedst "i og omkring feltet". Det lyder som det en angriber skal være, og ikke særlig stationært. De er vel de færreste mål der bankes ind fra 30m plus. Måske en lille afklaring på hvad "omkring feltet" dækker over ville være på sin plads.

Jeg ville personligt vælge Cornelius anyday foran Makienok (og jeg er ikke engang FCK fan), da han har et langt større afslutningsrepetoire imo.
Annonce