Snak

Mere indhold efter annoncen
Fyrer lidt fra hoften her, men kunne Grønkjær være et bud?


Ikke som sportsdirektør.. Det der taler for Gravgaard er at han udover at være tidligere-FCKer også er uddannet revisor..
Grønkjær tror jeg er bedre egnet til at være direkte tilknyttet truppen på den ene eller anden måde..
Vi skal have Holmstrøm tilbage som chef! Det kan også blive nogle fede interviews, med vredesudfald som i gamle dage.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Gad vide om det så også var slutningen på CVs manifest, eller om det stadig indtager hæderspladsen i skrivebordsskuffen, når Ståle sætter sig i stolen?
Batman Close. London W12.
Grønkjær blev så vidt medierne erfarede tilbud sportsdirektørjobbet i AaB da Gaarde endte med rollen. Her fremhævede man at han var vellidt i alle sine klubber og derfor havde stort netværk.
Han sagde nej pga at han ville blive i Kbh, og sikkert også lønnen (som vistnok er lavere end de fleste almindelige Cand.Merc´er hvis der er hold i rygterne).

Hans uddannelse mangler nok en smule teori, men de mange skift har vel skabt en solid bund og i hvert fald erfaring med transfersiden af jobbet. Derudover har jeg personligt set ham som en eftertænksom fyr med omløb i pæren.

Nogle af dem der kender ham en smule personligt siger dog han er en nærigpind, så det er ikke sikkert han er den rette til at spendere transferbudgettet :-)

Er det utænkeligt med en "alm" erhvervsleder? Kræver det et netværk? Jeg sidder egentlig altid med fornemmelsen af at det bør være klubben som har det.
Flere tidligere FCKere sidder i dag som rådgivere - måske en Niklas Jensen eller Bjarne Goldbæk kan løfte opgaven hvis det handler om netværk.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
"Jeg ville kalde det ét fejlskud, klubmæssigt, efter en flot karriere i PSV, Tottenham, Chelsea og HSV"

- Jeg kan ikke helt se det flotte i hans post-PSV-tid. Jeg kan ikke helt erindre hvad han udrettede i Tottenham, måske Spurs-fans kan være mig behjælpelig? Det var dog først efterfølgende, at han ikke mente at man kunne finde ordentlige talenter til under 50 mio. kr., eller hvordan han nu fik formuleret det. Og det gik ikke så godt alligevel.

"CV´et og evnerne mener jeg er ude af trit med virkeligheden som FCK´er at betvivle. Vi er ikke Barcelona"

- Nej, men det er jo heller ikke Barcelona-alternativer, der nævnes. Det er derimod mindre navne end Frank Arnesen. Franka Arnesen skal netop kunne finde de spillere, der er det ypperste for FCK at fingrene i. Og de skal passe ind i en overordnet, sportslig linje. Jeg er ikke sikker på, at han evner at finde "FCKs hylde". Og jeg mener ikke at have set tegn på, hverken i Chelsea eller HSV, at finde spillere som udtalt passede til konceptet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"Nogle af dem der kender ham en smule personligt siger dog han er en nærigpind"

Det kan jeg godt bekræfte.


Niclas Jensen arbejder som agent med en hvis succes og tror ikke han leder efter et sportsdirektørjob. Han slår mig heller ikke som typen.
Dette er en signatur.
moderator
Jeg ved sgu heller ikke helt med Frank Arnesen. Han virker ikke som en, der for alvor er lig med kontinuitet. Hans netværk fejler dog sikkert intet, og han vil formentlig kunne tiltrække spillere fra andre steder end hidtil.

Mht. Arnesens tid i Ukraine, så handlede det jo om, at han kom til en klub, der lovede ham stort økonomisk råderum og et højt ambitionsniveau, men vist sig at være nærmere et fallitbo, der ikke kunne betale lønninger.

Der skal nok vælte frem med navne det kommende stykke tid, og man må formode, at Ståle har et stort ord at skulle sagt i den forbindelse.

Jeg hilser dog forandringen velkommen, for CV har fejlet for stort og for ofte, og jeg hilser fyringen velkommen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
I England kørte Ståle og Lange vist et klassisk Engelsk Manager og daglig træner setup (er det ikke det de kalder first team coach?).
Kunne vel også være et muligt setup her.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Fraset Barcelona er der vel ingen klubber/ sportsdirektører af de store, som er lykkedes med det? Det gør i min verden fiaskoen mindre grel.

- Måske er der ingen klubber der gør det i samme grad som Barcelona. Men både Bayern, Dortmund, Arsenal og Manchester United er fine eksempler på hvordan det skal gøres. Der er jo ingen der siger alle skal være en succes. Men flere end Mikel er er rimeligt krav.

Så CFC havde egentlig resultaterne i hans periode? Selvfølgelig skuffende hvis talenterne ikke havde tilstrækkeligt niveau til gennembrud, men vi snakker immervæk også én af Klodens største klubber.

- Ja. Mourinho kom med, evnerne, filosofien og transferkrav. Abrahamovic smed pengene. Jeg tror selv CV havde kunnet være sportsdirektør der.

Jeg ville kalde det ét fejlskud, klubmæssigt, efter en flot karriere i PSV, Tottenham, Chelsea og HSV. Lad os lige huske os selv på, hvilken klasse klub FCK er at finde i, og hvilke emner og krav vi kan jonglere med.

- Vi kan kræve lige hvad der passer os. Jeg kan simpelthen ikke se hvad det er Arnesen tilbyder som vi ønsker. Spørg Ahlmann, Thelander og Spalvis om navne vinder mesterskaber.

Hvad er det Arnesen har bevist siden PSV? Hvilke egenskaber er du finder tiltrækkende ved ham? Hvad nytter det med et netværk, når man ikke evner at vurdere de informationer man får korrekt?

Er det helt utænkeligt, at en mand som FCNs Jan Laursen kunne blive en mulighed? Ikke nødvendigvis som sportsdirektør, men som del af en stærkere sportslig ledelse.
Annonce