Det er rigtigt. Og jeg ved godt, at Bashkim Kadrii selv, enormt gerne vil spille angriber - men jeg synes ikke hans profil passer til en angriber i FCK, uagtet at han fighter og gør det godt (det gjorde Igor Vetokele også). Jeg ser ham mere som kantspiller eller bindeled mellem midtbane og angreb i Europaopstilling.
Jeg er enig mht. Yones Felfel. Selvom han blot er 18 år, kan han let få mere spilletid. Jeg mener, det fungerer ikke med hverken Nicolai Jørgensen eller Danny Amankwaa i angrebet, og holdet lider under især førstnævntes fravær på kanten. Rurik Gislasons mangler er så udtalte, at det efterhånden må være gået op for de fleste, at han blot skal anvendes som power-boost hvis vi i en kamp mangler energi. Og ikke i angrebet - han har brug for rum at løbe på og i. Tilbage står Steve De Ridder som eneste etablerede alternativ. Og så Yones Felfel. Og hvis man ikke vil bruge belgieren, vil det være det eneste fornuftige, at prøve det unge talent af. Offensiven fungerer ikke alligevel, så der er næppe meget, der kan tabes på det. Skal offensiven i gang, kræver det at Nicolai Jørgensen kommer i gang, og det gør han ikke i angrebet.
Det undrer mig for resten, at de fleste har boret i Franco Mussis-scoutingen, mens vel ingen har boret i Steve De Ridder-scoutingen. For Franco Mussis kan meget vel have været en af CVs sidste aftryk, mens Steve De Ridder i den grad er Ståle Solbakkens. På det pressemøde, hvor han blev præsenteret, udtalte nordmanden, at "
Steve De Ridder er en spiller, vi har fulgt længe", og jeg går ud fra at det er en anden måde at sige, at han er gennemscoutet. Alligevel er han langt fra spilletid. Man vil hellere gamble med en af FCK-offensivens grundsten, kanterne, end sætte belgieren i spil. Det er altså ikke godt.
http://www.fck.dk/nyhed/…e-de-ridder