Ikke desto mindre gør alle de aldrende indkøb det nødvendigt, ikke?
Det er nu mange af vores erfarne indkøb der har gjort det bedst for os i år - nogle af dem folk har travlt med at kalde afdankede.
Dagens signing virker som en billig lodseddel som Ståle mener der er rimeligt gode vinderchancer på. Som jeg kan læse mig til, er han en spiller der har gjort det fint men er faldet lidt af på den på det seneste. Ståle kender ham og mener han er værd at ofre 6 måneders løn på. Sikkert en overskuelig løn. Tvivler på det er noget der bremser andre handler, men det lukket er hul på den korte bane og hvis der er gevinst kan det give en god spiller på lidt længere sigt.
Det er vel fint nok, uden at jeg ligger søvnløs af begejstring.
Det samme med ham Islændingen. Lad os se giraffen. Man falder ikke bagover når man ser hans CV. Det gør man ikke med ret mange udlændinge der kommer til Suppen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others.
The same applies when you are stupid.