Snak

Mere indhold efter annoncen
"Zanka er god, men sjovt nok, så deles den opfattelse ikke af ret mange andre end FCK´ere. Hans attutide har åbenbart skygget for hans præstationer på banen. Men, det er da underholdende, når den slags tager overhånd."

- Han ry overskygger ganske rigtigt hans præstationer - Blandt konkurrenternes fans. Idioter skal ties ihjel. Han er, i mine øjne, en af de tre vigtigste spillere i truppen og også en af de bedste CB´s i Superligaen. Jeg er i hvertfald lykkelig for, at vi fik Zanka frem for Sviatchenko.


Så er der halvleg.

Udemærket første halvleg, hvor vi står nogenlunde stabilt og lukker dem ned i åbent spil. Ludwig og Amankwaa kontrollere fuldstændig venstre side, mens Høgli og Gislason er relativt anonyme i modsatte side. Jeg kunne godt tænke mig, at få NJ ned på venstre kanten, Amankwaa over i højre og De Ridder(Skadet stadig?) eller Sigurdsson op som angribermakker til Cornelius. Netop Cornelius sætter vi stadig ikke i spil - Han får de sædvanelige hjernedøde bolde i brystet samt absurde dybdeløbsstikninger.
København.
"Jeg tror såmænd også, at han var scoutet godt"

- Hvis du med godt mener længe og intensivt, så ja. Men det er Lars Højers værk, og da han er fejlcastet i rollen som chefscout, kan han naturligvis ikke udføre sit job godt. Han er simpelthen ikke dygtig nok. Ja jeg betvivler endog, om han er dygtig overhovedet, når det kommer til scouting.

Hans hit-rate er så beskæmmende og så fyldt med fejlskud, at man ikke blot kan frygte, men decideret må antage, at de gange det går godt, er et udfald af heldige sammentræf, snarere end noget som helst andet. Det er uhyrligt, at han stadig har den position i organisationen.

Det man så i Franco Mussis, var nøjagtigt det man fik - og som blev gengivet gennem FCK-TV i forbindelse med både VM-kampe, straffesparkskonkurrencer, træningskampe osv. Et hysterisk tåbetemperament, som man helt og aldeles fejlagtigt troede, kunne overføres til brugbar energi og nerve på holdet - formentlig a la Tobias Linderoth eller sådan noget. Problemet var, at sådan en påtaget, sydamerikansk vamos-attitude, selvfølgelig ikke har et gram af brugbarhed over sig. Og de fodboldmæssige evner, var ikke noget at skrive hjem om. Han er ok, men heller ikke andet. Og alt andet ved ham, trak ned. At Lars Højer ikke har kunnet gennemskue hans indstilling og hans ubrugelige crowd-pleaser-jeg-er-sygt-engageret-udfald, er meget sigende om netop Lars Højer. Det er sådan noget, han falder for. En rolle man kunne have spundet en Hollywood-karakter om, en lækker finte udført på Jon Inge Nordmand i Tippeligaen, af en eksotisk afrikaner, eller noget tredje bras, som i det store billede selvfølgelig er vanvittigt, at basere sine indkøb på. Men det er der, vi er.
moderator
Lars Højer er ganske rigtigt uegnet som chefscout, og hvordan han undgik at ryge med CV ud, fatter jeg ikke. Men, hey, han er klubmand, og den slags misforstået loyalitet har åbenbart stadig sin gang på jord.

Mht. Mussis, så savnede vi noget drive på midtbanen, så på den led kan jeg godt se logikken i at hente en spiller, der trods alt var godt kørende i en bedre liga end Suppen, og nævntes som en af profilerne.
Jeg er helt enig i, at videoerne, som du og jeg bl.a. påpegede, gav bange anelse, om en spiller med mangler i øverste etage. At det så i så udpræget grad forplantede sig på træningsbanen, havde jeg nok ikke forestillet mig. Det eneste positive var, at vi kom ud af det uden det store tab.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Danny Amankwaa lader til at have viljen til, at arbejde stenhårdt for at dygtiggøre sig, på de områder, der umiddelbart står lige for. Det kan blive hans vej til, rent faktisk, at blive en meget dygtig fodboldspiller. I lighed med Bashkim Kadrii, men i stærk kontrast til eks. Kris Stadsgaard og Youssef Toutouh, ligner han en, der er meget ydmyg ift. det, han skal arbejde med. Jeg håber virkelig (virkelig, virkelig) at han slår igennem, for han er en sympatisk fyr, har helt tydeligt evnerne på plads, og synes at have accepteret det faktum, at talentet kræver opmærksomhed og flid, hvis det skal omsættes til andet, end bare et talent.
moderator
Det ville være dejligt, hvis Amankwaa tog næste skridt. Især fordi hans spidskompetencer er så udtalte. Masser af antrit og fart, og egentlig også et godt løb med bolden.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kunne man have forudset, at hans personlighed ville komme i klemme, Matias?

- Jeg er desuden enig i betragtningen af Amankwaa.

Han mangler dog, udover bedre slutprodukt, blik for sine medspillere.
København.
Sådan! Corner med et rigtigt angribermål
Første gang han rigtig får noget at arbejde med. Rigtig godt mål!

Toutouh har sku været acceptabel i den her kamp!

- Er det Foley, der råber som en havnearbejder? Man bliver jo næsten bange!

- Dumt frisparks mål.
København.
OK, det var godt nok en lortemur. Den røg jo lige igennem. Det lignede, at Steve fjernede sig.
Det er lidt tankevækkende, at det er to dødbolde, der har kostet målene.
København.
Annonce