Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvfølgelig er det bedre at løse vores problemer, fremfor at skabe nye. Det siger jo sig selv. Jeg skriver hvordan jeg personligt godt kunne tænke mig truppen og startopstillingen skulle se ud, på lidt længere sigt. Det virker ikke realistisk lige nu, det vedkender jeg. Men det er fordi jeg ikke har været 100 procent enig med Ståle i trupsammensætningen. Gislason er god at have i truppen, fordi vi ikke har de åbenlyse alternativer til højrekanten. Vi har Amankwaa, hvem ellers? Det vil først give mening at skille sig af med Gislason, når vi har hentet en rigtig kvalitetspiller til højrekanten.
Forza Napoli Sempre!
Det kan sagtens være, Nicklas Helenius ikke har det, han havde for bare et par sæsoner siden - og derfor kan det også være, at han ikke er oplagt som makker til Andreas Cornelius. Men som type, da det kørte for ham, virkede han oplagt. At han ikke har gjort det i nogen tid, er dog også årsagen til, at jeg kun nævner ham som måske egnet. Og derfor jeg nævnte Rubin Okotie som eneste reelt oplagte bud, jeg kunne huske.

Jeg ved ikke, hvor attraktive FCK vil være for Kasper Kusk, men han er jo ikke helt ung længere, og måske kan han se ham selv et par år i en klub, hvor han ved, at niveauet er ok, han vil komme i betragtning til landsholdet og han vil være en del af et nogenlunde fint udstillingsmateriale.
@Moller/Matias

Matias kalder mig ikke AaB´er. Det ville også være en usædvanlig hård sviner.

Hehe, nej, ikke direkte. Jeg læste det nok som Fanden læser bibelen, men hvad gør man ikke for at få andre til at blive fedtet ind i et Aab-tilhørsforhold.

Edit: Øv, ser først jeres aalborgensiske faible nu. Det er sjovere, hvis I ikke kunne udstå dem.
@Merc

Ja og Frygah fortsætter den ubehagelige tendens.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
AaB´er er sgu ikke det værste, man kan være. Jeg kan godt lide AaB. Og Lynge Jakobsen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hehe, Moller er fra nu af Aab´er. Mission accomplished.

Carry on.
moderator
Gislason er god at have i truppen, fordi vi ikke har de åbenlyse alternativer til højrekanten.

Han bør slet ikke være et alternativ, når han ikke bidrager. Men der skal selvfølgelig være én, der spiller derude så på den led er han selvfølgelig et alternativ. Men det er i mangel af bedre, og det bør aldrig være en kvalitet i sig selv.

Ok, du tager udgangspunkt i din personlige præferencer, men det giver bare ringe mening, når de fjerner sig alt for meget fra virkeligheden, og samtidig bortkaster, hvad der har virket med samme træner i samme system. Det foretrækker jeg at tage udgangspunkt i.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Et klassisk bold.martyrium er vist den eneste udvej.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Vi har en lang tradition for at sluse spillere, der egentlig hører til andre steder, ind via højrekanten - den synes jeg passende vi kan fortsætte lige nu. Har vi en ny Kvist eller Hjalte (eller en tredje type), der kan blive kørt i stilling? Skulle det ikke være tilfældet, så find en orange kegle, vi kan hænge Gislasons trøje over. Så er den da på sin position bare engang imellem.

Helenius ligner ikke rigtig det fødte match til FCK længere. I det hele taget er det svært at vurdere offensiv-spillere fra de andre Superliga-klubber, for de bliver i deres kampe sjældent mødt af modstandere med så defensivt et udgangspunkt, som vi gør - hver gang.
Batman Close. London W12.
Men hvad er I da? Vi kan da godt få sat nogle præferencer på.

Vi er mange gode folk, der holder med FCK.
Candlebox er OB´er.
Cabra og en masse hoveder er Brøndbyfans. Det er ikke så godt.
Ingen herinde holder med FCN eller FCV. Heller ikke rigtigt Hobro. Eller Silkeborg for den sags skyld.
FCM har sikkert en masse hystriske Herning-er-bedst-til-alt-i-verden-fans, jeg ved bare ikke lige, hvem de er.
Randers? Don´t know, men sikkert et par stykker.
AaB må der være en del af. De har gjort det godt og er generelt en ok klub.
Esbjerg? Der næsten også være nogen herinde...
Sønderkyske, tja, de er der jo også. De virker også sådan lidt lokalliderlige (dog på den søde, ikke den ækle, FCM-måde), så der er sikkert en håndfuld af dem også.
Ellers er der AGF, Lyngby og lidt længere nede Vejle, som formentlig kan mønstre fans herinde.
Annonce