Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Man skal heller ikke glemme forventningspresset som en faktor. Mod Ajax var vi dømt ude, medens en udekamp i Brügge heller ikke var fyldt med det samme pres. Her var det nærmest Brügge, der led under dette pres.

I Prag klappede alt. Højt pres, gode dødbolde og vi tog dem fuldstændig på sengen. Det samme tror jeg, RBK gør ved os i Parken.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Problemet er, som repos også siger, at vi sandsynligvis kommer til at se den samme start fra FCK i Parken. Rosenborgs rutine i Europa samt FCKs manglende evne til at skabe kampe er uomtvisteligt en dårlig cocktail.

Der er altså ikke meget der skræmmer Rosenborg, og Ståle er åbenbart elendig til at tilføre holdet ro i spillet. Fx i aftens kamp, i perioden hvor Rosenborg spillede bedst, stod de meget højt på banen, hvad gør vi? Losser boldene væk og virker meget paniske.

Selvom holdet har brug for et bedre forsvar og en ekstra angriber, er det nu ikke vores største problem, vil jeg tro.
Jeg tror det er rigtigt, at Ståles eget høje spændingsniveau, kan have en negativ effekt på spillerne, som - forståeligt nok - kan blive nervøse af (måske også for) trænerens tilstand.
@Matias

Nu ved jeg ikke, hvor mange herinde er enige med dine karakterer, men din vurdering af Vingaard er yderst subjektiv.

Offensivt er der flere situationer, hvor han decidederet trækker tempoet ud af opspillet med alt for mange berøringer, og i anden halvleg (uden at vide evt. instrukser fra træneren) overlader han stort set samtlige indlæg til Wendt og bidrager meget lidt på venstre kanten.

Defensivt dummer han sig med et gult kort efter fem minutter og snorksover, da han spiller sin markering på Henriksen, der får et gratis assist.

Jo, han har nogle indlæg i første halvleg, men at fremhæve ham som én af FCK´s bedste er at pisse på hans holdkammerater. Han burde være blevet skiftet ud efter en time.
@Matias

Pas nu på King ikke kommer forbi til en diskussion om det emne:).

@Repos

Tror også det mentale spiller meget ind. Derfor kan det måske vise sig at være en fordel at de skal vinde kampen. Jeres mildt sagt usikre defensiv, taler dog ikke ligefrem for dette. Jeg savner så meget Hangeland. Den mand var så vild.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig er min karaktergivning af spillerne da subjektiv. Hvordan skulle den kunne være andet? At vi er uenige er fint nok, og du kan nok regne ud, at jeg ikke deler din vurdering af Martin Vingaards præstation i aftenens kamp.
moderator
Derfor kan det måske vise sig at være en fordel at de skal vinde kampen.

Nej, ikke lige den kamp. Forventningspresset her overstiger kampene i Ajax, Brügge og Prag med længder. Der er jo allerede en forventning om, at den klarer vi nok, fordi Gronk scorer, og Damen ikke kan brænde igen. Desuden spillede RBK optimalt, medens FCK var dårlige. Annan er måske også ude etc. etc.

It ain´t gonna work.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
@Repos

Ja ok, hvis du overfører forventninger herinde, så er fordelen selvfølgelig svær at få øje på. Men der er også flere mentale sider. Med hensyn til forventningspresset, så har du selvfølgelig ret i, at man ikke kan sammenligne kampen med de 3 tidligere omtalte. Tilgengæld har man tidligere set flere eksempler på at det kan være nemmere at forberede sig mentalt på at skulle ind og vinde en kamp, end på at gå ind for at spille uafgjort. At denne kamp så næppe er den mest oplagte, er vi måske nok enige om.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Ydermere har kontrolleret offensiv aldrig væres vores kop the under Ståle


For anden gang på kort tid i denne tråd vil jeg gerne gøre opmærksom på, at det ikke har været korrekt at skrive te som the i Danmark siden 1872.

H´et i the er med andre ord lige så forældet som h´et i ord som theater, throne, rhabarber, thema og uhr.
Kosovo je Srbija
Nogen der ved, hvor langt vi skal tilbage, for at finde en sæsonstart i klubbens historie, hvor vi har lukket så mange mål ind ?
‎10.06.2010: Holdet er stærkt nok til at vi kan avancere et par pladser, og når det er sagt, så mener jeg, at det primært er FCK, vi skal koncentrere os om at tage. Og vi kan tage FCK, det er jeg sikker på, siger Henrik Jensen. FAIL!!
Annonce