Snak

Mere indhold efter annoncen
"... har jeg forstået det korrekt at OB med et par dårlige kampe til sidst kan blive overhalet af SIF selvom de fik 26 point mere ???????"

- Altså, hvis man overfører pointene, skal der 9(!) ekstremt dårlige runder i træk til, at bliver overhalet i dét regnestykke. Oplever man det, må man siges at have fortjent en nedrykning.
En af de ting du har misforstået er hvor mange point man kan få for en sejr.

På 6 runder er det ikke bare svært, men decideret umuligt at indhente et 26 points forspring.

Det maksimale man kan indhente er 18 point, og det virker alt andet lige ret usandsynligt, og det er i øvrigt ikke anderledes end den situation hvor man er 26 point bag et andet hold efter 27 runder, under den nuværende struktur.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
nu er det muligt at jeg har læste det den nye struktur som Amalie læser en Totte bog, men går de 4 dårligste hold ikke til knockoutkampe, og et hold derfor kan være spillet ud af banen i 32 kampe, for derefter at vinde over hold som har optjent flere point, og derved ikke rykke ud
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
My bad, det er selvfølgeligt muligt at FCV og SE begge indhenter OB og så går de i nedrykningsslutspil.

Og så kunne OB ryge ud gennem playoff og SIF overleve.

Det ville dog kræve en ret solid OB nedtur, det skulle gå ned for dem både i B rækken og i playoffkampene, og ikke blot et par kampe.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Mikkel Andersen har skrevet kontrakt med fcm (uofficielt) hvilket kunne tyde på at Dahlin er på vej væk, det ligner umiddelbart ikke en styrkelse af dem, hvis Dahlin altså røger.
(...)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad siger folk til Jens Jønsson som CPs ´arvtager´? Han kan spille i både midterforsvaret og på den defensive midtbane. Som jeg ser det kunne han være fin at hente ind, hvis han kunne affinde sig med en reserverolle til at starte med.

Andre spændende spillere fra u-21, der ikke burde være helt urealistiske, kunne være Hiljemark fra Sverige eller Lasse Vigen. Hiljemark var vist røget ud af holdet i PSV - kunne være han gerne ville finde noget stabilitet. Og måske Vigen kunne lokkes med udsigten til guld og europæisk fodbold frem for Championsshipfodbold?

Helander, som der har været snak om, håber jeg dog ikke kommer, hvis det spil han har vist til slutrunden, er hans normale niveau - synes langt fra han har imponeret.
B 1903 F.C. København
Vigen er desværre meget urealistisk spiller fast for Fulham, og har løst været rygtet til PrL for op mod 50 mill.,

Hiljemark spillede fast sidste sæson, men fik en længere skade her i vinters og havde så svært ved at spille sig på holdet i PSV, han har dog selv åbnet for et skifte væk, men PSV betalte i sin tid omkring 18 mill. for ham så mon ikke de vil have en god portion at dem tilbage, men en lejeaftale måske.

Jens Jønsson spillede en fin kamp igår, men ellers husker jeg ikke ham som det store fund i dansk fodbold
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
"Mikkel Andersen har skrevet kontrakt med fcm (uofficielt) hvilket kunne tyde på at Dahlin er på vej væk, det ligner umiddelbart ikke en styrkelse af dem..."

- Mikkel Andersen er en erstatning for Jakob Haugaard (som er taget til Stoke), ikke Johan Dahlin.
Jeg har aldrig haft stor fidus til Jens Jønsson, men har heller ikke set ham så meget, synes virkelig han var god imod Serbien. Men ville da mene han kunne være fint med ham som backup. Men han ville ikke komme til at hæve niveauet i klubben, kun skabe bredde.

Altså jeg har leget med tanken om Abou Diaby, da han også er på fri. Men han er skadesplaget og han er sikkert dyr. Men hans niveau var ganske fint når han en sjælden gang var skadesfri. men tror næppe det er realistisk.
Jeg kunne egentlig godt tænke mig, at der snart blev hentet helt stabilt kvalitet til bredden. Bjørn Paulsen og Mikkel Andersen f.eks., blot for at få fyldt op, hvor vi mangler. Det går mig på nerverne, at vi er så relativt tyndt besat på en række positioner. Det kunne også være sådan en som Djiby Fall, hvis han kan acceptere en jokerrolle og en 1-årig-kontrakt. Og selvfølgelig en central, gerne defensivt orienteret, midtbanespiller. En type som Kasper Povlsen, som Hobro jo lige har hentet, kunne være fin. Såfremt der ikke er tiltænkt kommende, store indkøb i sommerens transfervindue. Men spillere der ville kunne klarer cuttet til de opgaver, de ville få, og ikke rykke ved balancen og hierarkiet i truppen


Det var da noget af det værste jeg længe har læst fra en FCK-fan.
Okay, Mikkel Andersen kunne jeg leve med som Back up da vores Andersen sjældent kommer til skade.

Bjørn Paulsen har slet ikke stilen til at spille som vi gør, og han ville hurtigt falde helt igennem.

Djiby Fall, en 30 årig Senegaleser som nok ikke spiller for mindre end 250000 i måneden plus sign on. Ellers tak. For 3 år siden var jeg villig til at hoppe med på vognen - ikke i 2015.

En type som Kasper Povlsen? Altså en der intet kan og som kun har "overlevet" i AGF fordi han havde været der længe.

De spillere du nævner klarer ikke "cuttet" for at kunne præstere i en klub der vil i CL. FCM ville da gnide sig i hænderne hvis vi hentede sådan en gang bavl..
Annonce