Snak

Mere indhold efter annoncen
Sidste gang vi satsende på en urutineret keeper var vist da Rune Pedersen var ung og talentfuld (før kontraktballaden med Don´en). Vi har ikke råd til at have en næsten god nok målmand rendende på førsteholdet (lidt ligesom vi heller ikke har det på de øvrige pladser - bare endnu mere udpræget).

Busk emmer ikke ligefrem af topkeeper-talent eller mentalt dræberoverskud, og han har brug for at spille fast i nogle år. Det skal ikke være i FCK på bekostning af Stephan, og det virker tosset at binde ham på en laaaaaaaang kontrakt for at leje ham ud i et par år i håbet om, at han kan blive den næste landsholdskeeper.
Batman Close. London W12.
Jeg er 100% klar til at afskrive ham i denne omgang. Måske han kan få karrieren på køl og blive interessant om 4-6 år, men jeg tvivler.
Er der andet end hans alder og antal u landskampe der gør ham interessant?

Der er ingen fribilletter i FCK, slet ikke i den centrale akse og slet slet ikke i målet.
Helt enig i de to ovenstående kommentarer.

Man kunne evt lave en Real/Barca og sælge ham med en tilbagekøbsklausul. Det virker dog ikke særligt Ståleish...
Det er lige meget hvem jeg holder med.. Ej ok, slet ikke - hovedstaden! Alt andet er bare underholdning. Har dog et lille Arsenal hjerte.
Skal jeg være helt ærlig, så tror jeg heller ikke Ståle har stor tiltro til ham længere. Han er da sikkert en ganske gennemsnitlig keeper på superliga niveau, men vi har altså brug for en som Stephan Andersen som formår at styre forsvaret og indgyde ro, fordi man ved at han tager den.

Andersen har reddet ret mange point til FCK gennem sæsonen, specielt når man tænker på hvor få mål der egentlig er scoret af os.

Busk virker ikke til at inspirere på samme måde, ej heller at have de vigtige pointgivende redninger.
Forresten var Ludwig en fornøjelse i u21holdets ydmygelse. Det gik en halv time eller sådan, før det gik op for mig at den dygtige venstreback med de gode indlæg var vores egen Ludde :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hehehe, ja, det kan man komme til at glemme, når vores lige pludselig spiller mod vores. Men enig, han var rigtig god. Også defensivt synes jeg han gjorde det rigtig fint.
moderator
Og fik vi samtidig slået fast, at Jonas Knudsen aldrig kan komme på tale som erstatning. Der er flere niveauers forskel.

Angående Busk, så kan jeg ikke forstå, man bliver ved med at tale om eventuel udlejning, se tiden an etc. Han bliver aldrig aldrig god nok. Han mangler jo i den grad spidskompetencer, og jeg kan simpelthen ikke se ham stå på Superliganiveau. Det er ubegribeligt, at David Jensen og Rønnow blev fravalgt til slutrunden.

Busk spreder usikkerhed hos sit forsvar, og jeg er en anelse forunderet over, at man stadig ser ham som en mulig keeper for os.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
De herre - tak for feedback ang. J. Busk.

Der lader til at være en konsensus om at han nok ikke, på den korte bane, bliver den målmand som FCK har behov for. Jeg deler en god del af de analyser der er fremlagt, specielt om at han nok er en potentielt OK all-round keeper, men har mangler når det kommer til spidskompetencer som kræves af en 1. keeper i FCK.

Jeg har naturligvis selv kun haft begrænset mulighed for at se ham i aktion de 3-4 gange han har vogtet målet i officielle kampe for FCK, samt U21, hans præstationer i AC Horsens og i Norge kan jeg ikke bedømme. Har dog noteret mig han er blevet passeret en del gange i Norge, hvor han dog også spiller for ligaens bundprop med det svageste forsvar.

Selvom det ikke liggere i kortene at han bliver den næste 1. keeper i FCK så ser jeg gerne at man holder ham i de resterende 2 år af hans kontraktperiode, såfremt han kan udlånes næste sæson også - ingen mening i at have ham på bænken i København pt. Jeg er dog personligt ikke helt klar til at afskrive ham 100% endnu, "han bliver aldrig god nok" prædikat er dog for tidligt at spå om imo. - men det er måske nok mest fordi jeg gerne vil have at det lykkes med det unge talent.

"Sidste gang vi satsende på en urutineret keeper var vist da Rune Pedersen var ung og talentfuld "

He he, ja det er godt nok længe siden efterhånden, det var dengang Clement Clifford var i angrebet for Byens Hold.

NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
"... det var dengang Clement Clifford var i angrebet for Byens Hold"

- Ikke helt. Clement Cliford stoppede i klubben, før Rune Pedersen fik debut. Og dengang man satsede ved at give Rune Pedersen en halvsæson, for at bevise sit værd (og faktisk gjorde det hæderligt), havde vi Todi Jønsson, Sibusiso Zuma og Peter Møller i angrebet. Netop de fire var bagmænd bag en af de lækreste scoringer i Parken, Petter Møllers mål til 2-1 mod Farum (FCN). Udspark fra Rune Pedersen, lidt hovedstødsafleveringer mellem færingen og sydafrikaneren, før bolden havner hos Peter Møller, der smækker til med det kolde højreben, lige op i krogen. Boldene havde ikke ramt jorden fra Rune Pedersens udspark.
moderator
Rune Pedersen gjorde det faktisk fornuftigt for os. Han stod bl.a. i hjemmekampen mod Dortmund, og, som jeg husker det, fik han dog lidt for hurtigt ambitioner om noget større, og han endte som en ordinær keeper.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce