Imperator, jeg har stadigvæk svært ved at se, hvad en ofte skadet spiller, der ikke har smagt succes i 3 år skal i FCK.
Som jeg sagde, mener jeg ikke at manglen på succes i udlandet er ensbetydende med at man ikke kan få succes i superligaen.
Og det at han har haft skader betyder vel ikke det store, medmindre man får den skøre ide at han utestet skal udstyres med en 3årig kontrakt..
Hvad er det han skal bidrage med, hvis det ikke er en reel styrkelse af den centrale midtbane?
Bredde og rutine. Og så er jeg ikke overbevist om at han ikke kan blive en styrkelse på topniveauet også, det er da klart at han er et kæmpe spørgsmålstegn - men det betyder jo også at han kan blive en positiv overraskelse..
Iforhold til ledelsesbalancer så er det jo ren spekulation, og ikke særligt brugbart. Jeg kunne modsætningsvist anføre at Kvist ville skabe ubalance, fordi han kommer tilbage som gammel anfører på et nyt hold der allerede har en anfører. Selvom Delaney er stor Kvist fan, så tvivler jeg på at han har lyst til at han kommer tilbage mens han selv har bindet..
Desuden forholder jeg mig til Ståles udmeldinger om budgettet. Det er hvad vi har af viden.
Det er ikke noget jeg har hørt, men det kunne jo være forhandlingsteknik fra Ståles side.. Det er vel heller ikke så rigidt et system at Ståle ikke kan støve lidt flere penge op hvis det er nødvendigt.
Så må du gerne tro løs, men hvis der er penge til indkøb, så er der vel også andre spillere end Zimling der kunne/burde komme i spil?
Jeg synes både Delaney og Amartey er gode nok til at være startere i FCK, problemet i min optik er at alternativerne enten er kronisk skadede eller ungdomsspillere (eller begge dele).. Jeg synes Zimling passer meget godt til det vi mangler, og hvis han viser sig at være færdig, så har vi ikke mistet al verden på det.
Der er ikke nogen grund til at gøre løsningen på problemet dyrere end nødvendig bare fordi man har pengene.
Den sexede dyre løsning kan vi hente når Amartey ryger næste sommer..