Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber du har ret DMC. Jeg er et småligt menneske, og jeg håber at vores kommende sejr i betonen betyder massive fanoptøjer og en fyring af Thomas Frank.

Men generelt har jeg været mindre tryg ved de kampe i ret lang tid. De er et pishold, som vi er markant bedre end, hvorfor eventuelle nederlag gør dobbelt ondt, mens en sejr ikke er så vigtig som dengang de ydede modstand over 33 runder.
Stærkt
http://www.dbold.dk/2015…sudtagelse/

Og selvfølgelig slår vi da Vestegnen.
Elsker latte og FCK Vinyl-entusiast Ledley Cup vinder http://www.youtube.com/watch?v=sCLioAlQbiY&feature=related
plankeværket

hvorfor vil du have TF væk fra trænerstolen i BIF, sæt nu de finder er træner som har som et fast koncept om at spillerne skal spiller der hvor de er bedst, og pludseligt begynder at spille en formation man rent faktisk har spillerne til, nej jeg tror egentligt vi skal være glade for at det er Frank som sikker på trænerposten i BIF
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Udover verdens bedste Agger, når han en sjælden gang er frisk, så har BIF et pishold. Spiller for spiller så er de ikke bedre end hverken Randers eller AaB. Alligevel er jeg ret sikker på de ender over dem i tabellen.
Nogen har været så venlig at give Thomas Frank et hold komplet blottet for brugbare støttespillere. Der er stort forskel på det hierarki der er bygget på historik og løn og så det der er bygget på præstationer på banen. Samtidig har han en flok skabagtige fans og en ledelse der tidligere (godt nok med en lidt anden besætning) har vist sig at være enormt nemme at presse.

Jeg misunder ham virkelig ikke opgaven, og jeg kan slet ikke se, hvordan en ny træner er garant for det bliver bedre?
Brøndby er ikke i en specielt god forfatning for tiden. Bliver der lukket ned for Pukki har de ikke meget at komme med. Vores centrale midtbanespillere står godt til dem, da de kan kyses fysisk. Delaney og Kvist skal bare takle igennem fra start, så bliver der plads fremad banen. Glæder mig også til at se Santander slås med Agger. Det eneste der skulle tale for en Brøndby sejr, er en solid trodsreaktion oven på AaB kampen. Nå ja, og så måske hvis ham reggae-gøglertrolden viser sig at være et jern.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
plankeværket.

jeg er ikke helt enig i at BIF har et pis hold, synes egentligt at det på papiret ser ganske fornuftigt ud, der er et stykke op til os og FCM, men det må falde tilbage på TF at de igen og igen og igen falder totalt sammen, og viser et bundniveau som det lokale serie 6 hold.

Så længe TF sidder i spidsen så kan London Jan smide nok så mange penge i klubben men der kommer ikke den store effekt ud af det.

med hensyn til kampen på søndag så er min største frygt at Zanka er overtændt og får lavet 1-2 hjerneblødninger i forsvaret og sluttet af med et rødt kort
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Jeg synes heller ikke, at Brøndby har et skidt hold. Deres startellever er altså en ganske habil og absolut konkurrencedygtig trup. Problemerne opstår, synes jeg, først, når der skal bringes reserver i spil.

Mht. diskussionen om nerver optil diverse type kampe, så kan jeg sætte mig i begges sted. Jeg er hamrende nervøs optil samtlige kampe i øjeblikket. Det er meget, meget længe siden, at jeg har siddet med følelsen af, ´at den her vinder vi!´.
København.
moderator
Jeg er heller aldrig helt tryg ved disse lokalopgør. Uanset holdenes tilstand, så lever kampene sit eget liv, og det virker som om, kampene bare bliver mere kompakte med fokus på ikke at begå fejl.
vi bør selvfølgelig være ovenpå i forhold til BIF lige nu, men det tillægger jeg ikke den store betydning, for der som oftest en form for nulstilling.

Mht. kritikken af NJ, så var den helt berettiget efter Hobrokampen. Han driblede alt for ofte ind i blindgyder, og han fik ikke skabt de chancer, han plejer.

Santander ramte til gengæld sin svageste kamp for os, og fik ikke det helt store ud af det. Dog beviste han sit overblik, ved sin frispilning til Kusk, og det er sjældent man ser en så fysisk angriber mestrer den del af spillet.

Cornelius imponerer ovenpå sin skade. Han har været udsat for meget modgang i sin korte karriere, men, som de ofte har givet udtryk for i FCK, så er han gjort af et specielt stof. Målet er en klassisk Cornelius, hvor han bare hamrer til den. Det minder lidt om hans mål for landsholdet i Tjekkiet.

Jeg er spændt på, hvordan kortene blandes mod BIF, men først skal vi videre i Pokalen. Når vi ikke har Europa, så skal vi satse på pokalsucces også, og lidt pudsigt, at vi allerede nu får en gentagelse af sidste års finale. FCK og FCV har dog udviklet sig i hver sin retning siden da.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg er heller aldrig helt tryg ved disse lokalopgør. Uanset holdenes tilstand, så lever kampene sit eget liv, og det virker som om, kampene bare bliver mere kompakte med fokus på ikke at begå fejl.


http://nipserstat.dk/nip…yType=Games

Den der med de lever deres eget liv er lidt en floskel. Hvis vi kigger på stats (se link til nipserstats) har vi altså kun tabt til dem 4 gange de sidste 26 forsøg - Altså siden Laudrup smuttede og alt det sjove startede.

Jeg har ikke været i detaljer om det, men jeg vil tro de er et af de hold vi har det højeste pointsnit mod de sidste 5-10 år.

Jeg har dog også den følelse af usikkerhd når vi møder dem. Mest nok fordi jeg bare ikke orker at tabe til lige netop dem og prisen for et nederlag derfor bare er højere.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.

Den kamp der altid står klarest for mig er kampen mod Vejle i 99-2000 sæsonen. Jeg frygter altid en gentagelse, og de sidste 15 års resultater kan ikke ændre på det
.

Hvilken ære at få sin klub omtalt i denne tråd, 1-4 blev det i øvrigt, "Røde Romario", så behøver man ikke sige mere(endda efter I havde banket os 7-2 i Vejle 4 uger forinden)

Mit ærinde er nu noget andet: Målet i søndags: Der kommer en lang fremlægning til Cornelius, som han får bremset. Herfra stuen så det grangiveligt ud til at han havde en meget lang venstre arm i den situation. Nogen der var så godt placeret i Parken at de med armen på blokken kan af- eller bekræfte?

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Annonce