Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Han har i hvert fald ikke vist noget ordentligt endnu. Posh startede dog også ringe ud, indtil Ståle fik rettet hans defensiv til. Man kan håbe det samme med Ankersen. Ham og Kusk på højrekanten burde jo være rigtig godt, men omsat i praksis var det jammerligt i dag. To konfirmander, der var penge for at få stjålet pengene på blå mandag.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
For Peter Ankersen fungerer ingen af delene dog. Han er ok, men heller ikke mere, i defensiven, og offensivt har han slet ikke fået sat sig igennem. Christoffer Remmer er bedre. I særdeleshed offensivt, men også samlet set. Kasper Kusk tror jeg stadig på, han har vist det i flere glimt. Det handler om selvtillid og ro for hans vedkommende.
Du er lidt hård ved Kusk, Matias.

Og lidt venlig ved SA.

Men lad det ligge.

Det er skidt af Ståle, at han starter med Corner og Santander samtidigt. Første halvleg var nærmest spildt som følge deraf. Der skete ikke meget spændende i den halvleg.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Stephan Andersen havde et par kommunikationsfejl, men målet bør tilskrives Mathias Zanka, ikke ham. Kasper Kusk havde fejlaflevering på fejlaflevering, han var i dén grad med til at gøre det let for Brøndby, så de blot kunne fokusere på vores venstrekant, i tilgift havde han et par hovedløse tilbageafleveringer og afleveringer på tværs af banen, som landede lige i fødderne på et par Brøndbyspillere. Han dumpede med et brag. Jeg kan godt lide Kasper Kusk, han har den slags spiller, vi har brug for, men det der i dag, det var så jammerligt, at det var tættere på 00 end 5. Igen, ikke alene bringer han et absolut minimum til offensiven, han bragte også holdet i defensiv ubalance et par gange. Det hang slet ikke sammen.
Vi skal have en kreativ op i det angreb, og det må nødvendigvis være Nicolai Jørgensen. Ståle Solbakken må meget, meget hurtigt finde ud af, at det endnu ikke går med Federico Santander og Andreas Cornelius fra start. Det skal ikke blive sådan, at den konstellation skal afprøves i 4-5-6 kampe nu, blot fordi det kunne være så dejligt, hvis... for det vil være at gamble med pointene, og det har vi naturligvis ikke råd til. Benjamin Verbic og Kasper Kusk skal spille de kanter, som truppen ser ud nu. Det kan der - og det mener jeg helt alvorligt - ikke være to holdninger til.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stephan Andersen havde et par kommunikationsfejl, men målet bør tilskrives Mathias Zanka, ikke ham.


Enig, og et par indgreb, hvor han ikke så sikker ud. Igen, det er detaljer.

Igen, ikke alene bringer han et absolut minimum til offensiven, han bragte også holdet i defensiv ubalance et par gange.


Det hang ikke sammen, men alligevel ligger han den fine aflevering til Verbic der skaber den største chance i kampen. Sammenlignet med nogle af de andre karakterer du stanger afsted er jeg ikke helt enig.

Well, tak for uddybningen.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
moderator
Præcis. Det bør være hævet over enhver tvivl. Ståle har ovenikøbet gjord en hel del ud af at pointere, at NJ er blevet for tung til kanten, og derfor er angriber. Når han så samtidig henter Verbic, der har bevist potentialet, så er det helt håbløst at vælge en opstilling som i dag.
Det er muligt, Ståle snakker om, at spillerne er kyst, men det er han sgu også selv. Han er en tøsedreng og tilmed stædig, så vi har formentlig ikke smidt de sidste points på hans tåbeligheder.

Et andet problem i dag, er at vi ikke har en frisk angriber at smide ind. NJ er jo ikke en frisk mand deroppe, og det havde været rart med enten Cornelius´ eller Santanders fysik til sidst i kampen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Sorry to say, men det er ganske enkelt tåkrummende at se Zanka give interviews. Magen til arrogance uden at have noget at ha´ det i skal man da lede længe efter - særligt efter han var impliceret i målet.
Jeg har heldigvis ikke set reaktioner fra opgøret - det gør jeg meget sjældent når spillet har været lort, for det plejer at betyde, at kommentarerne er det endnu mere. Men det undrer selvfølgelig ikke, hvis der har været fremvist prøver på upassende arrogance. Sådan må det nødvendigvis gå, når forkælede børn fanget i voksenkroppe, bliver konfronteret med egne utilstrækkeligheder.

Ståle Solbakkens efterhånden komiske kammerateri, har ikke den pædagogiske effekt, han selv er forvisset om, vil komme til udtryk blandt spillerne. Nok kan han skrige som en overtunet 125 ccm japaner når kampen er i gang, men hvis det ikke følges op af noget, der sætter fokus på alvoren, er der jo ingen vægt bag og intet autoritært over det.
moderator
Hvad var det med Zankas interview? Lidt flabet om han spørger om kommentatoren har set kampen, men var der andet?
Dette er en signatur.
Annonce