"Jeg synes det er på grænsen til en floskel, at man nødvendigvis fravælger nuet pga udvikling - og at vi ikke har tid til udvikling"
- Det er bestemt ikke en floskel. Det kommer meget an på den situation, man har fået stillet sig i. Pt. arbejder jeg selv under den forudsætning, desværre, men det er de vilkår, jeg har sagt ja til. Da Ståle Solbakken sagde ja til at vende tilbage til FCK, var FCK regerende mestre, i en forfatning, der den status til trods, ikke var for god. Derfor var der også plads til udvikling i den første sæson, udvikling forstået på den måde, at områder forbedredes uden et pres på det resultatmæssige. Den plads var der ikke i sidste sæson, og man har nok strukket sig langt for at godtage den forklaring, at FCM bare ramte truppen og konceptet. Man kan ikke regne med, at udvikling - som i denne sammenhæng er både at indkøre nye spillere i et system, få arbejdet med samme i forbindelse med et evt. tab af selvtillid, samt arbejde systemer/mønstre/koncept med truppen generelt, så der er en sikkerhed i og ved den - går hånd i hånd med bedre resultater.
"Jeg er af den holdning, at vi efter 11 kampe er 3 point dårligere end FCM. Det kræver udvikling fra vores part, før vi ændrer det"
- Det gør det da naturligvis, men først og fremmest kræver det, at vi hænger på. Gør vi ikke det, bliver hurtigt tabt, og så er det forbi for denne trup samt Ståle Solbakken. Vi kan ikke være sat med 6-7-8 point ved vinterpausen, det går bare ikke. Derfor skal vi resultatmæssigt hænge på, hvilket for Ståle Solbakkens vedkommende handler om at stille med de sikreste kort, fremfor de perspektivrigeste. Så må han gøre sit i den tre måneder lange vinterpause, justere ift. trupsammensætningen osv., men lige nu, er tiden ikke til "de lange udsigter".
"Vi flytter simpelthen mere med at spille Ankersen ind, end Remmer"
- Ja, på længere sigt. Men i de kommende måneder har vi ikke tiden. For vi henter ikke 6-7-8 point i foråret, så det går ikke, at give alenlang snor til spillere, som ikke er der, hvor de skal være, og som derfor kan være holdet en kostelig affære. Det må man arbejde med, mens tiden er til det. Og det er den ikke nu.